Kielipolitiikan näkökulmasta Suomi on kuulunut koko itsenäisyyden ajan Ruotsin etupiiriin.
Kielipolitiikassa emme ole olleet itsenäisiä, vaan Ruotsin kontrollin alaisia.
Turvallisuuspolitiikan näkökulmasta kuuluimme kauan Neuvostoliiton ja Venäjän etupiiriin.
Ruotsi on todistettavasti sekaantunut Suomen kielipolitiikkaan vielä 2010-luvullakin. Paasikivi totesi aikoinaan, että suomenruotsalaisten kaikkiin vaatimuksiin pitää suostua, koska muuten "Ruotsi ei auta meitä Neuvostoliiton uhan edessä".
Kylmä sota ja Neuvostoliitto olivat siten pakkoruotsinkin varmin tae. Suomi jäi kielipolitiikassa Ruotsin valtion etupiiriin, minkä seurauksena ruotsin kielellä ja suomenruotsalaisilla on ollut privilegioasema ja on edelleen. Mutta kuinka kauan?
On varsin todennäköistä, että Nato-jäsenyys (eli USAn etupiiriin siirtyminen) lopettaa Ruotsin etupiiriin kuulumisen, myös kielipolitiikassa. Ei tarvitse enää teeskennellä, että pakkoruotsi on "yhteys länteen".
Kuinka kauan tämän oivaltamiseen poliittiselta eliitiltä menee, aika näyttää. Pakkoruotsittajien likaiset lehmänkaupat ovat tähän asti tehokkaasti estäneet terveen kehityksen.
Nyt ei enää Ruotsi- kortin käyttäminen onnistu, kun olem
me suoraan USAn liittolaisia.
NATO-jäsenyys: Ruotsin etupiiristä vapauteen
Anonyymi
0
<50
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Työttömän työnhakijan pääasiallinen tehtävä on työnhaku
Ja uusi työnhaun malli korostaa sitä. ”Tavoitteena on nopea työllistyminen”, sanoo TE-toimiston johtaja. Ja tässä hän aivan oikeassa, koska työttömyys4583737Stefan Thermanin käräjät on 16/6. On jännät ajat miehellä edessään.
Neljä syytettä on nyt edessä, laittomasta uhkailusta liikenneturvallisuuden vaarantamisesta törkeästä kotirauhan rikkomisesta ja ampuma-aserikoksesta1021953Mitä kummaa tapahtui, että Suomalaiset yhtäkkiä Natoon haluaisivat?
Ulkomailla ihmetellään, "mikä teihin rauhanomaisiin suomalaisiin oikein meni kun, yht'äkkiä sotahulluiksi muutuitte"? Erittäin hyvä kysymys joka pitäi7461833No niin.. nyt ihan vakavasti..
Haluisitko mies nähdä ja jutella ihan oikeasti? Kun mä haluisin.. voisitko antaa jonkun vihjeen. Tiedän että oot täällä, mut en tiedä että miksi sä tä851197- 59941
Ajatus on nähdessä
Jutella ja sopia ajankanssa keskustelu edes kerran, selkiyttäisi asioita. Vain kasvotusten, vain sinulle. Katoamalla päätät toisin, oletko ihan varma52868Pääsikö Martti
Esittelemään velaka mersua ja hyyryä hienostoalueella lippisjonnelle🤗😜😎109835Noniin tänään on ensimmäinen päivä
Jolloin aion keskittyä muuhun ja ajatella vähemmän sinua! Ei tosin alkanut kovin vahvasti. 😅 Pakko nyt vaan irrottaa ja unohtaa. Toivoa on vasta sitt45718