PLOKI
VEIKKO VENNAMO OLI AIKAANSA EDELLÄ
12.5.2022 TIMO SOINI
USA ja NATO – rauhan perikato. Näin radikaalit huusivat kitalaki napaan asti auki ja lähes koko Suomi seurasi, myös moni nyt eläköitynyt poliitikko ja median edustaja.
Kullervo Rainio, Tuure Junnila, Georg C. Ehrnrooth, Kauko Kare ja Veikko Vennamo. Heidän visionsa toteutuu.
He uskalsivat olla eri mieltä, asiasta, josta lähes kaikki ovat nyt samaa mieltä. Lännen miehiä. Oikeassa pitää olla oikeaan aikaan.
He eivät hävenneet sotiemme veteraaneja.
Ronald Reaganin valinta USA: n presidentiksi 1980 sai aikaan Suomessa valtavaa tyrmistystä. Nyt Suomi tarpoo Reaganin ja hänen hengenheimolaistensa jalanjäljissä.
Veikko Vennamo sanoi minulle nuorelle SMP: n varapuheenjohtajalle 1990- luvun alussa; Suomen pitää mennä sekä Euroopan Unioniin että NATO:oon. Siellä olemme kuin Herran kukkarossa ja sitten arvostelemme epäkohtia ja puolustamme Suomen kansaa.
Siinä on opiksi otettavaa. Kritiikittömäksi puupääksi ei pidä ryhtyä, eikä postmoderniksi pakanaksi, jota kiinnittyy etuihin ja rakenteisiin. Tärkeintä on puolustaa Suomen kansaa ja säilyttää itsekunnioitus.
Timpalta pääsi tekstiä
5
126
Vastaukset
- Anonyymi
Soinilla on sana hallussaan, kuten oli Veikollakn. Totta tuo kyllä onkin.
- Anonyymi
Suomettumisen ajasta on tehty paljon mm. tv ohjelmia. Veikko Venaanmoa ja muita Soinin mainitsemia henkilöitä noiden ohjelmien perusteella ei ole ollut olemassakaan. Saati, että olisi haastateltu tuon ajan yhä elossa olevia SMP:n toimijoita. Suomalainen tv-historiankirjoitus elää yhä Neuvostoliiton ja Kekkosen aikaa.
- Anonyymi
"Veikko Vennamo sanoi minulle nuorelle SMP: n varapuheenjohtajalle 1990- luvun alussa; Suomen pitää mennä sekä Euroopan Unioniin että NATO:oon. Siellä olemme kuin Herran kukkarossa ja sitten arvostelemme epäkohtia ja puolustamme Suomen kansaa.
Siinä on opiksi otettavaa"
Missä EU siellä ongelma tyypiltä on näköjään pää pettänyt lopullisesti kun EU:a noin kehuu mitä vastaan on ikänsä sotinut?? Kuten myös sinulla joka on kuukausikaupalla huutanut aamusta iltaan ettei persut saa liittää Suomea Natoon toveri Putin suuttuu ja nyt se on jeesuksen uusi tuleminen psyykekkö petti kun Sauli ja Marin ilmoitti mitä ilmoitti? - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
"Veikko Vennamo sanoi minulle nuorelle SMP: n varapuheenjohtajalle 1990- luvun alussa; Suomen pitää mennä sekä Euroopan Unioniin että NATO:oon. Siellä olemme kuin Herran kukkarossa ja sitten arvostelemme epäkohtia ja puolustamme Suomen kansaa.
Siinä on opiksi otettavaa"
Missä EU siellä ongelma tyypiltä on näköjään pää pettänyt lopullisesti kun EU:a noin kehuu mitä vastaan on ikänsä sotinut?? Kuten myös sinulla joka on kuukausikaupalla huutanut aamusta iltaan ettei persut saa liittää Suomea Natoon toveri Putin suuttuu ja nyt se on jeesuksen uusi tuleminen psyykekkö petti kun Sauli ja Marin ilmoitti mitä ilmoitti?Putinistipersu on taas sekaisin kuin seinäkello.
- Anonyymi
pitää olla ydinaseita niin saa arvostella maailman politiikkaa 🤣
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Björn Wahlroos, maataloustuet lakkautettava
Sanoo pankkimies. Mitäs persut ja muut tukinulliem perskärpäset tähän? "Wahlroos listaa kansallisen maataloustuen. – I1243151Persut päättivät hiilivoiman kieltämisestä Suomessa
Moni on jo unohanut kuka hyväksyi hiilivoimaloiden kieltämisen Suomessa: persut Sukupuolineutraalit liikennemerkitk612805Nalle Wahlroos ei ulise kuten Teemu Selänne sähkölaskuista
Nalle "hah hah" nauroi saamistaan sähkötuista, kun taas Teemu-poika itkeä tirautti kovasta sähkön hinnasta. Nalle nauro352192Muistattekos kuinka kokoomus ja persut vinkuivat sähkön hinnasta?
Oppositiossa vuonna 2022, kun sähkön hinta uhkasi nousta 20 senttiin kilowattitunnilta? Nyt ovat hiiren hiljaa, kun pitä1032108Mikä aate kaiken pahan takana?
Se laiskistuttaa kansat, opettaa vaatimaan etuisuuksia, syleilee maailmoja eikä omaa kansaa.1301978Vain persut vastustivat hiilivoimaloiden alasajoa
Persut vastusti jyrkästi hiilen kieltolakia ja on myöhemmin vaatinut hiilivoimaloiden pitämistä käytössä. He perusteliva441951Muistan vuosikymmenten takaa
Toivottavasti voit hyvin ja jaksat työssäsi. Olet upea ja erinomainen ihminen, toivon kaikkea hyvää.101192Kristinoppi ja vähäkatekismus:
Luther Lapsikasteesta: "Mitä kaste antaa eli hyödyttää? Kaste vaikuttaa syntien anteeksiantamuksen, vapauttaa kuolemas67984Päivi Räsäsen seksipaljastus loksauttaa Katja Ståhlin leuat! Elämäni biisi kohujakso tv:ssä!
Elämäni biisi -suosikkisarjan uusinnat ovat startanneet ja nyt vuorossa on sarjan 2. jakso v. 2019. Sinisille sohville12945Valtuuston puheenjohtaja ei hallitse kokousta
Kemijärven kaupunginvaltuuston puheenjohtaja antoi teatterin pyöriä valtuustossa. Sosialidemokraattien Risto Korkalon pu77890