PLOKI
VEIKKO VENNAMO OLI AIKAANSA EDELLÄ
12.5.2022 TIMO SOINI
USA ja NATO – rauhan perikato. Näin radikaalit huusivat kitalaki napaan asti auki ja lähes koko Suomi seurasi, myös moni nyt eläköitynyt poliitikko ja median edustaja.
Kullervo Rainio, Tuure Junnila, Georg C. Ehrnrooth, Kauko Kare ja Veikko Vennamo. Heidän visionsa toteutuu.
He uskalsivat olla eri mieltä, asiasta, josta lähes kaikki ovat nyt samaa mieltä. Lännen miehiä. Oikeassa pitää olla oikeaan aikaan.
He eivät hävenneet sotiemme veteraaneja.
Ronald Reaganin valinta USA: n presidentiksi 1980 sai aikaan Suomessa valtavaa tyrmistystä. Nyt Suomi tarpoo Reaganin ja hänen hengenheimolaistensa jalanjäljissä.
Veikko Vennamo sanoi minulle nuorelle SMP: n varapuheenjohtajalle 1990- luvun alussa; Suomen pitää mennä sekä Euroopan Unioniin että NATO:oon. Siellä olemme kuin Herran kukkarossa ja sitten arvostelemme epäkohtia ja puolustamme Suomen kansaa.
Siinä on opiksi otettavaa. Kritiikittömäksi puupääksi ei pidä ryhtyä, eikä postmoderniksi pakanaksi, jota kiinnittyy etuihin ja rakenteisiin. Tärkeintä on puolustaa Suomen kansaa ja säilyttää itsekunnioitus.
Timpalta pääsi tekstiä
5
144
Vastaukset
- Anonyymi
Soinilla on sana hallussaan, kuten oli Veikollakn. Totta tuo kyllä onkin.
- Anonyymi
Suomettumisen ajasta on tehty paljon mm. tv ohjelmia. Veikko Venaanmoa ja muita Soinin mainitsemia henkilöitä noiden ohjelmien perusteella ei ole ollut olemassakaan. Saati, että olisi haastateltu tuon ajan yhä elossa olevia SMP:n toimijoita. Suomalainen tv-historiankirjoitus elää yhä Neuvostoliiton ja Kekkosen aikaa.
- Anonyymi
"Veikko Vennamo sanoi minulle nuorelle SMP: n varapuheenjohtajalle 1990- luvun alussa; Suomen pitää mennä sekä Euroopan Unioniin että NATO:oon. Siellä olemme kuin Herran kukkarossa ja sitten arvostelemme epäkohtia ja puolustamme Suomen kansaa.
Siinä on opiksi otettavaa"
Missä EU siellä ongelma tyypiltä on näköjään pää pettänyt lopullisesti kun EU:a noin kehuu mitä vastaan on ikänsä sotinut?? Kuten myös sinulla joka on kuukausikaupalla huutanut aamusta iltaan ettei persut saa liittää Suomea Natoon toveri Putin suuttuu ja nyt se on jeesuksen uusi tuleminen psyykekkö petti kun Sauli ja Marin ilmoitti mitä ilmoitti? - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
"Veikko Vennamo sanoi minulle nuorelle SMP: n varapuheenjohtajalle 1990- luvun alussa; Suomen pitää mennä sekä Euroopan Unioniin että NATO:oon. Siellä olemme kuin Herran kukkarossa ja sitten arvostelemme epäkohtia ja puolustamme Suomen kansaa.
Siinä on opiksi otettavaa"
Missä EU siellä ongelma tyypiltä on näköjään pää pettänyt lopullisesti kun EU:a noin kehuu mitä vastaan on ikänsä sotinut?? Kuten myös sinulla joka on kuukausikaupalla huutanut aamusta iltaan ettei persut saa liittää Suomea Natoon toveri Putin suuttuu ja nyt se on jeesuksen uusi tuleminen psyykekkö petti kun Sauli ja Marin ilmoitti mitä ilmoitti?Putinistipersu on taas sekaisin kuin seinäkello.
- Anonyymi
pitää olla ydinaseita niin saa arvostella maailman politiikkaa 🤣
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Silmienvääntelijä-persut pääsivät Japanissa sarjakuvaan
Torille! https://www.hs.fi/kulttuuri/art-2000011943173.html1835037Nato kaatamassa Petterin haaveileman Tunnin junan?
Nato edellyttää pohjoisessa Jäämereltä Rovaniemelle saakka kapearaitesta suoraa rautatieväylää, joka maksaa paperirahaa,204428Donald Trump pääsi samalle listalle Sanna Marinin kanssa
Eli vasemmistolaisen Time-median top 100 jännäihmisten listalle. https://time.com/collections/time100-next-2021/593769993127Älkää vaan sairastuko syöpään Suomessa
Tilaston mukaan Suomi, Slovakia ja Latvia lääkitsee aivan pohjamudissa syöpää. Sairastunutta hoidetaan edelleen vanhana2562997Kyllä, maata ei halua puolustaa nimenomaan punavihreän puolen edustajat
"Esimerkiksi maanpuolustushenki on keskimääräistä alempana naisten, arvoliberaalien, heikossa taloustilanteessa olevien1432912- 522521
- 271929
- 351770
- 221767
- 681761