Suomi julisti taloussodan Venjälle, joka taustalla kytenyt oikeistolla kymmeni vuosia 1930 luv.tapaa

Anonyymi

Eiköhän sekin historiassa kännetä toisinpäin, jos sellaista on kukaan näkemässä !?
Suomi teki oikein ikioman sotapelon, joka iskenyt hyvin vauvasta vaariin !?

4

67

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Herää!
      1930-luvulla syntyneitä ei ole enää juurikaan elossa puhumattakaan siitä, että olisi elossa ihmisiä, jotka olisivat tarpeeksi vanhoja ollakseen silloin siinä iässä, että olisivat tajunneet politiikasta mitään.

      On perusteltua sanoa, että suomalaiset kokevat itsensä uhatuiksi. Historia on osoittanut, että Venäjä on arvaamaton naapuri myös niille, joita se kutsuu ystävikseen.

      Koska Suomi voi päättää vain omaista asioistaan, valitsimme sotilaallisen liittoutumisen. Se on järkeenkäypää ja hyvin perusteltua eikä siinä päätöksessä ole mitään ihmettelemistä.

      Sotilasliittoja on tehty maailman sivu. Onhan Venäjäkin ollut sotilasliitossa Hitlerin saksan kanssa. Venäjä ei itse pidä sitä minään joten ymmärrystä Suomelle riittää Kremlissä varmasti enemmän kuin sinulla.

    • Anonyymi

      Paljon on ihmettelemistä sotaliittoon liittymisessä, erityisesti siksi, ettei Suomella ole mitään syytä Venäjän pelkoon.
      Pelkoa on lietsottu tarkoitushakuisesti juuri Nato-myönteisyyteen pääsemiseksi.

      Niinistön hinku Natoon selittyy hänen puoluetaustallaan, mutta Marinin innokkuuteen voi olla joitakin henkilökohtaisia syitä?
      Marinin Russo-fobia ja sitä seuraava vihanlietsonta voi juontaa juurensa jostakin sukutraumasta?

      Siinäpä tuli myös keittiöpsykologiaa.

      • Anonyymi

        Kyllä Venäjä on uhannut Suomea sekä sotilaallidilla että polittisilla toimilla.
        Jos selkeädti ilmaistu uhkaus ei ole uhka, niin milä on?

        Mainilan laukauksetko?


      • Anonyymi

        Rutzismi on nostanut päätään Venäjällä sekä omaa kansaa, että ulkovaltoja vastaan.
        Meillä on moraalinen velvollisuus auttaa maailmaa pääsemään eroon rutzeista.

        Venäjän kansa yhteinen taistelu sortajia vastaan on yhteinen asiamme.


    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. 20v on otettu kiinni

      Tulipalo oli sytytetty joten murhasiko ex omat lapsensa ja heidän Äidin. Tuskin sitä kukaan ohikulkijakaan sytytti.
      Savonlinna
      169
      10382
    2. Mitä meidän välillä

      Tapahtuu lopulta?
      Ikävä
      55
      2833
    3. IL - Auerin lapsia oli houkuteltu rahalla Annelin puolelle?

      16:12 Outoja väitteitä Sijaisäidin mukaan Auerin lapsia koetettiin houkutella nettipalstoilla muuttamaan kertomuksiaan
      Maailman menoa
      82
      2558
    4. 85
      2391
    5. Savonlinan perhesurma, epäilty mies romani, äiti kantaväestöä

      https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011676508.html Savonlinnan seudun romaniyhdistyksestä kerrottiin lauantaina IS:lle, e
      Maailman menoa
      148
      2119
    6. Savonlinnan murhapolttaja romani

      Ainakin IS kertoo. Arvasin heti ettei ole normi valkolainen suomalainen.
      Maailman menoa
      244
      1968
    7. Ei me taideta

      Pystyä kokonaan olemaan erossa.
      Ikävä
      44
      1412
    8. Kun aika on oikea niin

      Tupsahdat uudelleen tai löydän edes melkein yhtä ihanan ja joudun tyytymään... Suukko poskelles. 😘 Viattomasti vain.. �
      Ikävä
      13
      1405
    9. Muutama vuosi sitten oli pulaa hoitohenkilökunnasta

      Nyt heitä sanotaan irti. Tarve ei ole hävinnyt mihinkään, ei myöskään raha jolla ihmisten työnteosta maksettiin; raha va
      Maailman menoa
      121
      1215
    10. Ilouutinen: Osmo Peltola jo teini-iässä, silti yhdessä Peltsi-isän kanssa taas tv:ssä!

      Ihan paras parivaljakko: Peltsi-isä ja Osmo-poika. Tämä on kyllä sellaista hyvänmielen telkkariohjelmaa, josta kukaan ei
      Tv-sarjat
      34
      873
    Aihe