Eiköhän sekin historiassa kännetä toisinpäin, jos sellaista on kukaan näkemässä !?
Suomi teki oikein ikioman sotapelon, joka iskenyt hyvin vauvasta vaariin !?
Suomi julisti taloussodan Venjälle, joka taustalla kytenyt oikeistolla kymmeni vuosia 1930 luv.tapaa
4
74
Vastaukset
- Anonyymi
Herää!
1930-luvulla syntyneitä ei ole enää juurikaan elossa puhumattakaan siitä, että olisi elossa ihmisiä, jotka olisivat tarpeeksi vanhoja ollakseen silloin siinä iässä, että olisivat tajunneet politiikasta mitään.
On perusteltua sanoa, että suomalaiset kokevat itsensä uhatuiksi. Historia on osoittanut, että Venäjä on arvaamaton naapuri myös niille, joita se kutsuu ystävikseen.
Koska Suomi voi päättää vain omaista asioistaan, valitsimme sotilaallisen liittoutumisen. Se on järkeenkäypää ja hyvin perusteltua eikä siinä päätöksessä ole mitään ihmettelemistä.
Sotilasliittoja on tehty maailman sivu. Onhan Venäjäkin ollut sotilasliitossa Hitlerin saksan kanssa. Venäjä ei itse pidä sitä minään joten ymmärrystä Suomelle riittää Kremlissä varmasti enemmän kuin sinulla. - Anonyymi
Paljon on ihmettelemistä sotaliittoon liittymisessä, erityisesti siksi, ettei Suomella ole mitään syytä Venäjän pelkoon.
Pelkoa on lietsottu tarkoitushakuisesti juuri Nato-myönteisyyteen pääsemiseksi.
Niinistön hinku Natoon selittyy hänen puoluetaustallaan, mutta Marinin innokkuuteen voi olla joitakin henkilökohtaisia syitä?
Marinin Russo-fobia ja sitä seuraava vihanlietsonta voi juontaa juurensa jostakin sukutraumasta?
Siinäpä tuli myös keittiöpsykologiaa.- Anonyymi
Kyllä Venäjä on uhannut Suomea sekä sotilaallidilla että polittisilla toimilla.
Jos selkeädti ilmaistu uhkaus ei ole uhka, niin milä on?
Mainilan laukauksetko? - Anonyymi
Rutzismi on nostanut päätään Venäjällä sekä omaa kansaa, että ulkovaltoja vastaan.
Meillä on moraalinen velvollisuus auttaa maailmaa pääsemään eroon rutzeista.
Venäjän kansa yhteinen taistelu sortajia vastaan on yhteinen asiamme.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Trump muka öljyn takia Venezuelaan? Pelkää mustamaalausta
Kertokaapa mistä tuollainen uutisankka on saanut alkunsta? Näyttäkääpä ne alkuperäiset lähteet, minä en löytänyt mitään1035241Kun Arman Alizad puolusti hiihtäjä Vilma Nissilää sanomalla
"älä välitä sekopäistä Vilma", ja kun siitä kerrottiin täällä, niin sekopäinen mukasuvaitsevainen teki siitä valituksen543351Venezuela on hyvä esimerkki vasemmistolaisten pahuudesta
Jokainen tietää, että Venezuelassa on pitkään ollut Chavezin ja Maduron vasemmistohallinto. Maan talous on romuttunut,742720Ei tule uni
Kuten epäilin. Onneksi viime yön sain ihan hyvin nukutuksi. Tiesin kyllä, ettei tästä mitään tänään tule.621378Miksi juuri Venezuela?
Kaikista maailman valtioista Trump otti silmätikukseen Venezuelan. Mutta minkä ihmeen takia? Kyseessä on kuitenkin vähäp3041288Miksei Trump ole kiinnostunut Suomen valloittamisesta?
Täällähän on enemmän turvetta kuin Norjalla öljyä. Eikö Ttump ole turvenuija?261233Jos mies olet oikeasti...?
Kiinnostunut... Pyydä mut kunnolla treffeille ja laita itsesi likoon. En voi antaa sydäntä jos sinä olet epävarma ja eh1121096Martinalta vahva viesti
"Suuret unelmat venyttävät sinua, pelottavat vähän ja vievät mukavuusalueen ulkopuolelle. Juuri siellä kasvu tapahtuu. J2321043- 461040
- 411036