Eiköhän sekin historiassa kännetä toisinpäin, jos sellaista on kukaan näkemässä !?
Suomi teki oikein ikioman sotapelon, joka iskenyt hyvin vauvasta vaariin !?
Suomi julisti taloussodan Venjälle, joka taustalla kytenyt oikeistolla kymmeni vuosia 1930 luv.tapaa
4
51
Vastaukset
- Anonyymi
Herää!
1930-luvulla syntyneitä ei ole enää juurikaan elossa puhumattakaan siitä, että olisi elossa ihmisiä, jotka olisivat tarpeeksi vanhoja ollakseen silloin siinä iässä, että olisivat tajunneet politiikasta mitään.
On perusteltua sanoa, että suomalaiset kokevat itsensä uhatuiksi. Historia on osoittanut, että Venäjä on arvaamaton naapuri myös niille, joita se kutsuu ystävikseen.
Koska Suomi voi päättää vain omaista asioistaan, valitsimme sotilaallisen liittoutumisen. Se on järkeenkäypää ja hyvin perusteltua eikä siinä päätöksessä ole mitään ihmettelemistä.
Sotilasliittoja on tehty maailman sivu. Onhan Venäjäkin ollut sotilasliitossa Hitlerin saksan kanssa. Venäjä ei itse pidä sitä minään joten ymmärrystä Suomelle riittää Kremlissä varmasti enemmän kuin sinulla. - Anonyymi
Paljon on ihmettelemistä sotaliittoon liittymisessä, erityisesti siksi, ettei Suomella ole mitään syytä Venäjän pelkoon.
Pelkoa on lietsottu tarkoitushakuisesti juuri Nato-myönteisyyteen pääsemiseksi.
Niinistön hinku Natoon selittyy hänen puoluetaustallaan, mutta Marinin innokkuuteen voi olla joitakin henkilökohtaisia syitä?
Marinin Russo-fobia ja sitä seuraava vihanlietsonta voi juontaa juurensa jostakin sukutraumasta?
Siinäpä tuli myös keittiöpsykologiaa.- Anonyymi
Kyllä Venäjä on uhannut Suomea sekä sotilaallidilla että polittisilla toimilla.
Jos selkeädti ilmaistu uhkaus ei ole uhka, niin milä on?
Mainilan laukauksetko? - Anonyymi
Rutzismi on nostanut päätään Venäjällä sekä omaa kansaa, että ulkovaltoja vastaan.
Meillä on moraalinen velvollisuus auttaa maailmaa pääsemään eroon rutzeista.
Venäjän kansa yhteinen taistelu sortajia vastaan on yhteinen asiamme.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
NO NIIN! Nyt on sitten prinsessa Sannan sädekehä lopullisesti rikottu
narsistia ei kannata enää kuin ne fanaattisimmat kulttilaiset, jotka ovat myös sitä Suomen heikkoälyisintä sakkia. Kun1124707Kansa haluaa Marinin hallituksen takaisin ja Orpon pois
Suomen kansa on nyt ilmoittanut millaisen hallituksen Suomi tarvitsee. "Suomalaisten suosikki seuraavaksi hallituspohja1754438Mikä piirre kaivatussa on sinulle se juttu?
Tunnetko kaivattuasi vai onko hän haavekuva, jota et edes tunne? Joskus tää asia ei ole niin selvää.1031853- 4031691
HihhuIi-Päivi täpinöissään Viktorin tapaamisesta
Eiköhän nyt kaikille ole vihdoin selvää kenen joukoissa tämäkin putinisti seisoo. https://www.iltalehti.fi/politiikka/a331453Upeeta! Rauha tulee pian!
Hieno suunnitelma ja se on toteutumassa alle kahdessa viikossa. Jihuu! Tätä on odotettukin, nyt se tulee! https://www.is3671162Ensitreffit Matti ei vaikene enää - Rehellinen tilitys epäonnistuneesta suhteesta Elisaan
Häntä pystyyn, Matti! Olet mahtava tyyppi ja varmasti “se oikea” löytyy vielä! Elisan kanssa ei nyt vaan sitten natsann61159- 611030
- 721029
- 92968