Hallitusta ei muodostettu demokraattisesti, vaan sen muodosti dktatuuri demari Rinne oman aatemaailmansa mukaisesti eikä huomioinut hallitusta muodostaessaan kansan ääntä.
Demari ja Eu-ministeri Tuppurainen kertoi hallituksen tahtotilan sanoillaan, että kansan edun ajaminen on vahingollista. Sitä tahtotilaa hallitus on toimillaan toteuttanutkin joka asiassa. Muiden maiden kansalaiset ovat ykkössijalla kaikessa päätöksenteossa, omalla kansalla ja sen hyvinvoinnilla ja turvallisuudella ei ole mitään väliä.
Se näkyi Korona- asioissakin. Rajojen sisällä rajoitettiin, mutta rajoja ei valvottu kuten muissa maissa. Muualta tulevat ihmettelivätkin, kuinka Suomen käytäntö poikkesi hurjasti muiden maiden tiukoista käytännnöistä. Rajat olivatkäytännöllisesti melkein auki. Korona toivotettiin tervetulleeksi kuten kaikki muutkin ulkomaalaiset, erityisesti rikolliset ja huijarit.
Nyt kun Venäjän sodan uhka on olemassa, hallitus on löyhentänyt entisestään rajaturvallisuutta, jotta kaiken maailman siirtolaisilla ja huijareilla on entistä helpompi päästä Suomeen turvaa hakemaan, vaikka he eivät olisi minkään turvan tarpeessa.
Suomen kansalaisuuden arvoakin hallitus aikoo entisestään halventaa lailla, että huijareiden passeja ei enää tarkisteta kuten ennen. Kunnon suomalaisia nimenomaan niitä alkuperäisiä syynätään joka asiassa ihan tavallisissa asioissa, Vihervasemmistohallituksen aikaansaama rahanpesulaki syynää ihan tavallisten omaan käyttöön ja ihan itse tienatuilla rahoilla tehtäviä asuntokauppoja. Vihervasemmistopunahallitus voisi tehdä lait koskemaan ja tutkimaan oikeita rikollisia eikä kunnon kansalaisia. Hyi hävetkää, Suomen ja suomalaisten vihollinen, nykyinen punaviherRKP hallitus!
On meillä niin Suomen ja suomalaisten vastainen hallitus kuin olla voi!
18
<50
Vastaukset
- Anonyymi
Trolloollooo trolli se trollaa taas. Aika epätoivoista.
- Anonyymi
Totta joka sana avauksessa. Tyhmä ja sokea vihervasemmistopuna-aatteinen vain ei näe. Hänen mielestään todenpuhujat ovat kaikki Trolleja.
- Anonyymi
Ei ole enää Sipilän eikä oikiestohallitus ollut kahteen vuoteen nyt on jo kaikki hyvin
- Anonyymi
Ensiksikin. Vihreät on oikeistopuolue eivasemisyo äänestää kuten kokoomus sinunkin etuja vastaan aina
Demarit ovat sinulle. Lakkoileet 5 päivän työviikon ja 8 tunnin työajan ja kesälomat
Joita kokoomus pyrkii paikallisella sopimisella mittaamaan p saadakseen työnantajille sanelupolitikka oikeuden
Ja tyhmän kansa suostuu kilpailukyvyn nimissä
- Anonyymi
Nykyhallitus on tiedottanut, että se on valmistautunut Venäjän uhkiin mm. tekemällä lain, jolla velvoitetaan hätätilassa suomalaiset majoittamaan koteihinsa rajan takaa työnnetyt siirtolaiset.
Tätä on nykyhallituksen Suomen vastainen politiikka. Suomalaisia syynätään ja velvoitetaan, mutta muualta tulleilla on oikeus tulla, huijata, olla laiton ja tehdä mitä vain.- Anonyymi
Hallitus on muuten hyvä mutta keskusta vaan hakuja valtion rahaa ilmaiseksi talonpojille mutta ei haluuanataa sitä köyhille yhtään
- Anonyymi
Voi se olla niinkin, mutta se on demokraattisesti valittu ja se voidaan vaihtaa siinä missä presidenttikin. Nimittäin vapailla vaaleilla.
Miten teillä Venäjällä?
Koska on viimeksi ollut vapaat ja rehelliset vaalit, ei ainakaan sun elinaikanasi :D- Anonyymi
Taisi olla 1996 ainoa ja viimeinen kerta, kun Venäjän päämies valittiin vapailla vaaleilla.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Taisi olla 1996 ainoa ja viimeinen kerta, kun Venäjän päämies valittiin vapailla vaaleilla.
Väittäisin, että Putinin ensimmäinen valinta presidentiksi tapahtui myös kutakuinkin demokraattisesti. Ensimmäinen presidenttiys puolestaan tapahtui aseman mukaan ilman vaaleja.
- Anonyymi
Olen suomalainen ja kotimaamyönteinen toisin kuin sinä jolle muu maailma on tärkeämpi kuin oma maa.
- Anonyymi
Suomessa demokratia on vähän sitä ja tätä. Ihmeellisyyksiä, äänestyslappujen katoamisia ja löytymisiä ja muuta outoa tapahtuu ja ne painetaan villasella.
Joku uskoo, että suomalaisiin päättäjiin voi luottaa, itse en luottaisi erityisesti viherpunavasemmistolaisiin ja RKP:n päättäjiin. He vetävät niin paljon ulkomaihin päin, no toki omat edutkin ovat tärkeät, että heihin ei voi luottaa, kun heidän toimiansa seuraa.
Demari Rinnekin heti hallituksen pääministerinä ensimmäiseksi lahjoi Afrikkaa ja nosti omien ja puoluetoveriensa palkkoja, muut lupaukset mm. vappausatasesta jäi täyttämättä, kun koronakin tuli, oli hyvä laittaa syy koronan piikkiin. Marin SDP jatkoi Rinteen jälkeen hallituksessa, melkein ensi töikseen laittoi ikääntyvät työttömät liriin lopettamalla eläkeputken ja säätämällä aktiivimalli kakkosen. Aktivointia toki tarvitaan, mutta ei suomalaisten nöyryyttämistä.
Muualta tulleilta ei ns. mamu-hallitus vaadi mitään, heillä on vain oikeuksia, ei mitään velvollisuuksia. Saavat tehdä mitä vaan, kaikki on heille sallittua. Heidän rikoksistaan ei saa puhua, muuten on rasisti. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Suomessa demokratia on vähän sitä ja tätä. Ihmeellisyyksiä, äänestyslappujen katoamisia ja löytymisiä ja muuta outoa tapahtuu ja ne painetaan villasella.
Joku uskoo, että suomalaisiin päättäjiin voi luottaa, itse en luottaisi erityisesti viherpunavasemmistolaisiin ja RKP:n päättäjiin. He vetävät niin paljon ulkomaihin päin, no toki omat edutkin ovat tärkeät, että heihin ei voi luottaa, kun heidän toimiansa seuraa.
Demari Rinnekin heti hallituksen pääministerinä ensimmäiseksi lahjoi Afrikkaa ja nosti omien ja puoluetoveriensa palkkoja, muut lupaukset mm. vappausatasesta jäi täyttämättä, kun koronakin tuli, oli hyvä laittaa syy koronan piikkiin. Marin SDP jatkoi Rinteen jälkeen hallituksessa, melkein ensi töikseen laittoi ikääntyvät työttömät liriin lopettamalla eläkeputken ja säätämällä aktiivimalli kakkosen. Aktivointia toki tarvitaan, mutta ei suomalaisten nöyryyttämistä.
Muualta tulleilta ei ns. mamu-hallitus vaadi mitään, heillä on vain oikeuksia, ei mitään velvollisuuksia. Saavat tehdä mitä vaan, kaikki on heille sallittua. Heidän rikoksistaan ei saa puhua, muuten on rasisti.Kadonneet ja löytyneet liput edustavat niin pieniä määriä ettei niillä ole merkitystä vaalien tuloksen kannalta. Joskus paikka voi tietenkin olla yhdestäkin äänestä kiinni.
Paljon Suomessa on parannettavaa, mutta demokratia toteutuu hyvin. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kadonneet ja löytyneet liput edustavat niin pieniä määriä ettei niillä ole merkitystä vaalien tuloksen kannalta. Joskus paikka voi tietenkin olla yhdestäkin äänestä kiinni.
Paljon Suomessa on parannettavaa, mutta demokratia toteutuu hyvin.Kukaan ei tiedä, kuinka paljon kadonneita vaalilippuja on. Viime eduskuntavaaleissakin SDP ja PS saivat melkein saman äänimäärän. Rinne lypsi ääniä eläkeläisiltä vappusatanen-vaalilupauksellaan. Kansaa on helppo kus..ttaa.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Väittäisin, että Putinin ensimmäinen valinta presidentiksi tapahtui myös kutakuinkin demokraattisesti. Ensimmäinen presidenttiys puolestaan tapahtui aseman mukaan ilman vaaleja.
Jeltsinin tajusi tehneensä emämunauksen kun tuki Putinia
- Anonyymi
Aloittaja on oieassa. Surkeaa ku alle 10 % kannatuksella oleva puolue määrää
koko hallituksen toiminnasta.
Onhan sillä kyylä kaverina entiset kommarit, jotka puhaltavat samaan
hiileen vihreiden kanssa. - Anonyymi
Itketti kuin katsoin tätä toissapäiväistä 12.5.2022 eduskunnan kyselytuntia:
https://areena.yle.fi/1-50950962
PS saas nähdä tekee Saarikko sitä, mitä lupasi?!- Anonyymi
Mitä Saarikko lupasi? Hoki vain, että EU ei antanut mahdollisuutta sulkea rajoja hätätilanteessakaan. Tilattu vastaus oli tietenkin, Saarikko vain esitti harmistunutta. Niinpä hallitus poisti kaikki rajansulkemisvaihtoehdot laista salamyhkäisesti iltakoulussa. Eihän oman kansan turvallisuudella ole mitään väliä, muiden maiden kansalaisten ihmisoikeudet menevät kaikessa oman kansan ihmisoikeuksien edelle.
Muut maat kyllä sulkevat rajojaan tarpeen tullen, mutta Suomi ei voi, koska sillä on ihan omanlaisensa tulkinta kansainvälisestä ihmisoikeussopimuksesta.
- Anonyymi
No mitäs tämän junailleet jauholakit sitten ovat?
https://www.is.fi/kotimaa/art-2000000776380.html
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 14910901
- 525200
Taas ryssittiin oikein kunnolla
r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html452413- 302113
Vanha Suola janottaa Iivarilla
Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia131681Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin
Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,421514Tiedän kuka sinä noista olet
Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta301221Känniläiset veneessä?
Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v351166Daniel Nummelan linjapuhe 2025
Kansanlähetyksen toiminnanjohtajan Daniel Nummelan linjapuhe tänään. Rehellistä analyysiä mm. evlut kirkosta ja piispo92925TÄSTÄ TAITAA TULLA SUOMEN HISTORIAN SUURIN USKONNONVAPAUDEN OIKEUDENKÄYNTI.
Sinun täytyy hyväksyä se että jos sinä vetoat uskonnonvapauteen, silloin sinun tulee antaa myös muille vastaava vapaus o317882