Venäjä ei ymmärrä sotilaallista liittoutumista

Anonyymi

Venäjän mukaan Suomen (ja Ruotsin) liittyminen NATOon tuhoaisi Pohjois-Euroopan liittoutumattomuuden.

Venäjä itse on sotilaallisesti liittoutunut ja on sitä ollut myös tsaarien ja Neuvostoliiton aikoina.

Pohjoismaista Norja, Tanska ja Islanti ovat Natossa.
Pohjois-Euroopan maista Hollanti, Saksa, Viro, Latvia, Liettua ovat Pohjoismaiden lisäksi Natossa.

Missä se Pohjois-Euroopan liittoutumattomuus luuraa?
Ei se ole voinut olla pelkästään Suomen ja Ruotsin varassa :D

Maantiedettä ja historiaa. Kumpikaan ei ole Venäjällä hallussa :D

16

<50

    Vastaukset 16

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Niin, onhan se tyhmää, kun Venäjä on itse sotilaallisesti liittoutunut ja selittää, että se on pahasta.
      Sekaisin on Kreml

      • Anonyymi

        Ei ole. Hajoita ja hallitse on ohjenuoransa.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ei ole. Hajoita ja hallitse on ohjenuoransa.

        Hajottaminen on hallussa.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Hajottaminen on hallussa.

        Tosi. Ihan konkreettisesti. Sekä talojen että siviilien.


    • Anonyymi

      Joa olis Warsovan liitto voimissaan ja sinne haettaisiin niin kukaan ei uhkaisi..

      • Anonyymi

        Toisaalta Venäjä on itse hyökännyt Warsovan liiton maihin. Se on iso uhka ystävilleen.


    • Anonyymi

      Viimeisen päälle!

      Jotkut toivat esille ajatuksen siitä, että Naton piste i:n päälle tarkoittaa koko puolustuksellisen sotilasliiton eheyttä ja lopullista valmiutta. Suomi neito oli viimeinen tuossa katsannossa, joka maa oli otettava mukaan. Naton logossa se käy suomeksi ilmi.
      ”Neito Otan” (Nato Otan) on suomea ja kukapa mies ei ”Neitoa ottaisi”, ”isolla N:llä”.
      Suomi onkin kaunis ja erityinen neito. Suomi neidosta on paljon legendoja. Silloin kun Suomi neito oli nostanut kädet antautumisasentoon, Suomi neidon toinen käsi, Petamon alue oli vielä amputoimatta. Karjalan neito kävi vielä hakemassa vettä Laatokasta ja Ääniseltä.

      Nyt kun Boris pääministeri Johnsson kävi Briteistä osoittamassa tukea Suomelle, ”käpristyi” maailmanhistoria kuin einsteiniläinen avaruus tai multiversumin muistikirja. Nimittäin historian kaikuja ensimmäisen Krimin sodan ajoilat 1860 luvulta ”Ja se Oolannin sota oli kauhia, huraa huraa huraa. Kun kolmellasadalla laivalla, seilas engelsmannit Suomemme rannoilla. Sunfaraa…” Silloin Suomi puolusti urhoollisesti Venäjää ja joidenkin näkemysten mukaan siitä alkoi Suomen itsenäistymiskehitys. -Luotettavuus tuli taas osoitetuksi silloinkin.
      Englantilaiset veivät suomalaisia sotavankeja Britteihin ja mitä sitten tapahtui. Suomalaiset ja englantilaiset havaitsivat tulevansakin hyvin toimeen keskenään ja suomen lännettyminen alkoi saada siemeniä siihen, mistä on kehittynyt vuosisatojen ja -kymmenien kuluessa Suomen orientoituminen ja sitoutuminen Länteen.

      Suomi on aina halunnut pitää hyvät suhteet kaikkiin ilmansuuntiin ja halunnut osoittaa olevansa luotettava kumppani rauhantahtoisille ja hyvää tahtoville naapureille, mutta samalla tiukka oman alueensa puolustaja. Hyökkäyksiä, kuten toisen maailmansodan Venäjän lavastamat ns. Mainilan laukaukset mm. piti lavastaa, sillä Suomi on rauhan maa, eikä olisi ikinä hyökännyt Venäjälle. Päinvastoin. Suomi haluaa rakentaa rauhaa ja keskinäistä hyvää hyväntahtoisten maiden kanssa.

      Venäjän brutaali ja häikäilemätön imperialistinen sotapolitiikka nyt myös Ukrainassa, pakottaa myös Suomen suojautumaan Naton kanssa yhteiseen puolustusjärjestelmään ja liittoon. Jos Ukrainaan saadan pian rauha, se nopeuttaa mahdollisuutta, että ”rauhan kyyhky” alkaa lentelemään niin idässä kuin lännessäkin ja hävyttömän sodan julmuudet Ukrainassakin alkavat vähin erin sitten kymmenien vuosien kuluessa ja sukupolvien vaipuessa unholaan, saada uutta parempaa tulevaisuutta aikaan myös maailmanrauhan levittäjänä.

    • Anonyymi

      Mielisairaiden puheita ei tulee ottaa normaalilla mitalla. Olen sen aikaisemminkin ilmaissut niin, että kun päänsä pilkistää pöntöstä, pistäkää kansi kiinni.

    • Anonyymi

      Koko natopöntön kansi joutaa jo lopullisesti kiinni.

      • Anonyymi

        Pienet valtiot liittoutuvat sotilaallisesti oli NATOa tai ei. Ne liittoutuvat, vaikka olisivat NATOn jäseniä.

        Ymmärrän hyvin, että jos haluaa vallata toisen maan, niin valtaajan kannalta olisi hyvä, että maa puolustautuu vain vähän ja huonosti. Siinä menevät kuitenkin edut vahvasti rsitiin, jos pienempi maa ei halua tulla vallatuksi.

        On myös vaikea nähdä rauhanomaista kompromissia koska esimerkiksi Venäjä ei luovu omasta maastaan ihan vain siksi, että joku toinen haluaisi siitä osan. Sama pätee pienempiin maihin, joilla on vielä vähemmän maata.


    • Anonyymi

      Hauskasti kirjoitettu aloitus vakavasta aiheesta.

      Niinhän se menee, lukuun ottamatta Ukrainan sisällissotaa, millä oli ratkaiseva merkitys sodan alulle ja myös jatkolle.

      Toinen huomion arvoinen asia on se, ettei Suomi-Neito ole suinkaan niin siveä kuin aloittaja kuvailee. Neidolla on kautta aikojen ollut myös katalat keinot käytössä siveytensä säilyttämisessä.

      • Anonyymi

        Aloittaja kehuu itseään ja ympyrä sulkeutuu.

        Ukrainassa ei varsinaisesti ollut sisällissotaa vaan Venäjä kävi sotaa Ukrainan alueella jo ennen keväthyökkäystä.

        NS sisällissodassa oli Venäjän joukkoja taistelemassa Ukrainaa vastaan.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Aloittaja kehuu itseään ja ympyrä sulkeutuu.

        Ukrainassa ei varsinaisesti ollut sisällissotaa vaan Venäjä kävi sotaa Ukrainan alueella jo ennen keväthyökkäystä.

        NS sisällissodassa oli Venäjän joukkoja taistelemassa Ukrainaa vastaan.

        Epäilen,että Ukraina aikoi hyökätä Sebaristialueile Usan tuella? Varmaan Krimillekin. USA varusti ja Bide kiihotti!


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Epäilen,että Ukraina aikoi hyökätä Sebaristialueile Usan tuella? Varmaan Krimillekin. USA varusti ja Bide kiihotti!

        Sitä voi epäillä vaikka, että aikoivat vallata kuun. Mikään ei kuitenkaan varsinaisesti viitannut siihen. Toisaalta, kuten Putin aina sanoo, se on maan sisäinen asia.


    • Anonyymi

      Liittoutuminen Natoon estää periaatteessa Venäjän mahdollisuuden vallata maata itsellensä, kuten se on Ukrainan osalta tehnyt jo vuonna 2014 ja ennen sitä myös muiden sen naapurimaiden osalta.

    • Anonyymi

      Koko maailman luottamus Putinin Venäjään on loppunut.
      Putin romutti Venäjän.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ampuminen kylpylässä

      Onko vornasen timbe käynyt hiukan kylpemässä vai mikä tämä ampumatapaus on kylpylässä? Tuntuu aika villi meno olevan naa
      Naantali
      81
      1924
    2. Kemijärvellä vesionnettomuus

      Pitkänsillan ja taiteilijanniemen välillä nähty henkilön painuvan veden alle. Mitä on tapahtunut? Onko vesihiisi taas as
      Kemijärvi
      36
      1241
    3. Hei, voitko kuunnella

      Voisitko auttaa minua selvittämään asioita? En halua ajaa sinua hulluuteen kanssani, en sitoa sinua, en esittää vaatimu
      Ikävä
      134
      964
    4. Joku porukka lähtenyt täältä

      Ihmeen hiljainen on palsta nyt. Yleensä tänne tulvii aloituksia yms, mutta nyt on kyllä erikoisen hiljaista.
      Ikävä
      200
      879
    5. 90
      764
    6. Miten yrität

      Vielä saada kaivattusi?
      Ikävä
      70
      737
    7. Olipa yllätys

      Kuten hyvin moni tiesi/arvasi että valetta alusta loppuun toi *olemme ystäviä* satu. Instassaan käsi kädessä kuva kertoo
      Kotimaiset julkkisjuorut
      210
      674
    8. Tuletko tänään

      Jos soitan? Niin... tuletko?🖤
      Ikävä
      67
      647
    9. On todella ikävää

      Todella ikävää, että asiat ovat menneet tällaisiksi. Tämä ei ollut missään vaiheessa tarkoitukseni. Olen tehnyt virheit
      Ikävä
      79
      628
    10. Muutto auto hakee sut tänään!

      Tein sulle oman huoneen! mieheltä naiselle
      Ikävä
      64
      584
    11. Kiinni jäit

      Ei olisi uskonut sinusta
      Ikävä
      35
      581
    12. Se kun olit pitkästä aikaa silmieni edessä

      Oli kyllä sykähdyttävää. Tiedätkö, mikä laittaa minut ikävöimään sinua? Kun palautan mieleeni valtavan ihanan olemuksen,
      Ikävä
      34
      566
    13. 36
      524
    14. Ottanet yhteyttä

      Facebookissa,jos on jotain asiaa.Miehelle! T.M-nainen.
      Ikävä
      55
      517
    15. Oletteko koskaan torjuneet kaivattuanne?

      Minä olen, kun en silloin tajunnut vielä ihastuneeni. Yritin paikata tapahtunutta, mutta ei onnistunut enää.
      Ikävä
      25
      467
    16. Kai sä mies ymmärrät..

      ..ettet jättänyt vaihtoahtoa. Tottakai toivon vielä, että pystyisit toimimaan niin että asiat korjaantuisivat. Vahvast
      Ikävä
      28
      442
    17. En tiedä mitä sanoa

      Siksi en vastannut😔
      Ikävä
      33
      433
    18. Jos kaivattusi olisi

      Vieressäsi niin mitä tekisit?
      Ikävä
      40
      427
    19. Nyt ei enää ole

      Mitään mikä pitäisi mut hiljaa, kaikesta. Tämä on muutamalle henkilölle täällä.
      Ikävä
      35
      424
    20. Hämmentävä hetki: TTK:sta pudonnut Johanna Puhakka lataa pettyneenä: "Sitä ei voi kieltää"

      Johanna Puhakka ja Jurijs Jurza Trosenko tippuivat Tanssii Tähtien Kanssa -kisasta. Suositussa viihdeohjelmassa nähtiin
      Tanssii tähtien kanssa
      13
      419
    Aihe