Ystävällisesti Erdoganille, panes nyt ajatellen turismin merkitystä Turkille

Anonyymi

Meillä Pohjoismaillaon aina ollut ystävälliset suhteet Turkin kanssa. Turistimassat lentävät Pohjoismaista lomalle turkkiin vieden sinne rahaa ja tuoden takaisin ruokamyrkytyksiä ja virustauteja. Turkki hyötyy Pohjoismaisista turisteista ja Turkin teollisuus Pohjoismaisista vientimarkkinoista.
On aihetta ja oikeutettua kehottaa Erdogania ottamaan niin sanotusti kauniiseen käteen ja ajattelemaan. Kahden ostovoimaisen kansan laajaa natomyönteisyyttä, jota Erdogan on nyt loukkaamassa. Lyhyesti, turismiasiakkaille ei kannata pottuilla, semmingin kun muualla voi lomailla ilman mahatautia.

4

126

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kuppa vai A-virus kun noin hulluja puhut?

    • Anonyymi

      Erdo tietää, suomalaisnaisten vimma turkinmatkailuun ei moiset asiat vaikuta.

    • Anonyymi

      Suomi ja Ruotsi turvaa ja rahoittaa Turkkiin kohdistuvaa islam-terrorismia.
      Että keskitytään nyt vain Suomen ja Ruotsin armeija vahvistamiseen ja terroristien poistamiseen/tuomitsemiseen maistamme. Aikaa on Venäjän vahvistumiseen asti. Vielä ehtii.

    • Kysehän on Turkin sodasta kurdeja vastaan.
      Kurdeja on 25-30 miljoonaa ja ilman YK:n tunnustamaa kotimaata.
      Suurin osa sunnimuslimeja. Turkkilaisten muslimeista sunnien osuus on n.80% joten luulisi tämän yhdistävän heitä mutta poliitikot sielläkin ajavat vissiin jotain korkeampia arvoja?
      Turkin pressa on keksinyt kurdeille nimityksen terroristit vaikka historia osoittaa ihan jotain muuta.
      Turkin pressa on poliittisesti ahtaalla kotimaassaan kun talous sakkaa vaikka Turkkiin pumpataan miljardeja EU:n kassasta.
      Kansan huomio pitää kääntää johonkin ulos vaikkapa pohjoismaiden Nato jäsenyyden estämiseen.
      Harmi kun ei keksinyt mitään oikeaa syytä, niin sitten vetosi jopa kurdin olemiseen Hollannin parlamentin jäsenenä.
      Paras tapa meille tavallisille ihmisille on äänestää asiasta matkatoimistossa. Mieluummin sivistyneet Espanja ja Kreikka matkakohteiksi jos tuonne päin haluaa mennä.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Natomaa hyökkäsi Iraniin

      Näemme nyt tällä hetkellä Natomaan nimeltä Yhdysvallat, joka toimii aika pitkälti perinteisen kansainvälisen lain ulkopu
      NATO
      724
      2401
    2. Trump aloitti III maailmansodan tänään.

      Narsisti ja mielipuoli Trump pitäisi saada pois, miten se onnistuisi parhaiten?
      Maailman menoa
      344
      2017
    3. Mistä se kertoo

      Näin miehen pitkästä aikaa. Samantien iski sellainen paineen tunne rintaan, sitä ei ole ollut vuosiin. Ja nyt olen siitä
      Ikävä
      26
      1883
    4. Suvi Lindenillä 5 366 päivän putki

      Täytyy kyllä myöntää vaikka olen itsekin innokas, niin en ole tuollaiseen yli kymmenen vuoden putkeen kyennyt. Välillä o
      Maailman menoa
      10
      1693
    5. Rakas tiedät, että toivoisin

      Kuulevani sinusta. Tiedät, että viestisi tekisi minut ihan onnelliseksi. Että äänesi kuuleminen saisi minut leijumaan ja
      Ikävä
      58
      1498
    6. Viesti miehelle

      Nyt vastaa oikea taa´app. Ainoastaan puhelimitse voidaan selvittää asioita, mutta tuskin sitä haluat kaiken halveeramise
      Ikävä
      12
      1032
    7. Nyt on sanottava että sattuu kipeästi

      Jos, sinä aikana kun olen kaivannut ja odottanut sinua ja olet tiennyt sen, niin jos valitsit toisen miehen. Katsot minu
      Ikävä
      18
      1019
    8. Teit asiat lopulta niin

      Ettei meillä ole ikinä mitään mahdollisuuksia toisiimme.
      Ikävä
      55
      870
    9. Miksi rakastuit

      Kaivattuusi?
      Ikävä
      63
      865
    10. Jussi "Mestari" Halal-ahon sotilasarvo?

      Minä vuonna Jussille myönnettiin sotilasansiomitali? Vai myönnettiinkö Jussille sotilasansiomitalia lainkaan?
      Maailman menoa
      2
      818
    Aihe