On useita tapauksia,jossa hevosratsastaja pysäyttää liikenteen hevosen takia,kun hevonen on sopimaton yleiseen liikenteeseen autojen ohituksessa.
Yleensä kyllä hiljennetään hevosen takia auton nopeutta mutta täydellinen estäminen ja mielen osoitus on outoa käytöstä.
Täydellinen liikenteen estäminen hevosen takia on jo huvittavaa jos hevonen on,niin säikky ja arvaamaton ohjaaja ei mahda sille mitään.
Hevosella tieliikennelain mukaan pitää olla valot ja perävalo myös,ei näitä ilman näe vaikka se tuntuu hullulta,niin hevonen on korkea ja maastoutuu metsän näköön.
Kuitenkin,jos ei hallitse hevosta ja vaaraantaa muiden liikenteen,niin ymmärrettävää olisi siirtyä pois yleiseltä tieltä jo ratsastajan turvallisuuden takia,eikä yrittää sulkea tai pysäyttää kokoajan liikenettä.
Yleensä hevosen ohittaminen rauhallisesti ajaen vierestä onnistuu mutta häirikkö hevonen ei kuulu yleiselle tielle.
Saako ratsastaja pysäyttää liikenteen?
4
114
Vastaukset
- Anonyymi
Kyllä saa ja pitääkin pysäyttää. Ei autoilijalla niin kiire ole, etteikö voisi sen aikaa odottaa, että säikky hevonen ehtii suoriutua. Hukatun sjan voi ottaa kiinni, ajamalla loppumatkan kevyttä ylinopeutta. Ihanaa kun meillä on vielä villihevosia.
- Anonyymi
Hevoset ei kuulu autotielle vaan makkara pakettiin tai raviradalle.
- Anonyymi
Huvittavana ei kannattaisi lähteä liikenteeseen lainkaan kun se muistuttaisi poliisiteeveen julkista loppuraportointia.
Käräjälehti&Kirvelin - Anonyymi
Jos lähtee autotielle pollella ratsastelee pitää hyväksyä mahdollisuus että hepasta tulee metukkaa. On tässä maassa vielä lääniä missä ratsastella rauhassa, vittuako pitää autojen sekaan lähtee nillittää.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hei sinä nainen
Haluan olla rehellinen – olet hämmentänyt minua todella paljon. En ota sinusta mitään selvää, ja ehkä juuri siksi huomaa903416Kelan perkeleellinen käytäntö
Kun äiti joutuu hakemaan Kelalta tukia vähien tulojen tähden, niin aina otetaan huomioon lapsen tilillä olevat rahat. Ei3443000Putin ei suostu tulitaukoon nyt kun Kurskin taistelut ovat kesken
ja venäjä on viimein päässyt niskan päälle, suuren ylivoiman turvin. Ukraina ilmeisesti suorittaakin taktista vetäytymi1921608Martinan firma haastettiin käräjille
Seiska: Martinan firma haastettiin käräjille, taustalla outo rahasotku.2451421Voi kulta rakas
Kyllä minäkin olen sinuun rakastunut. Oisit avautunut tunteistasi aiemmin niin ei tarvitsisi kiertoteitä kuulla tästä. �621302Miksi haluat satuttaa
Sillä tiedolla ettet välittäisi minusta vaikka se ei ole totta. Silti tiedän että rakastat minua edelleen. Niinkuin sano281051- 791027
- 741020
- 117980
- 72944