Nyt tuli Venäjän ulkoministeri Sergei Lavrovilta taas aivan käsittämätön lausunto; Hän sanoi seuraavaa; Hän syytti EU:ta häikäilemättömyydestä ja sodan lietsonnasta ! Venäjä juuri itse tekee näin; Venäjä aloitti kovan ja häikäilemättömän sodan Ukrainaan, vaikkei sitä edes sodaksi saisi kutsua, vaikka siviilejä murhataan joka päivä siellä. Luin jostakin että Vladimir Pultinin lisäksi kolme Kremlissä olevaa miestä halusivat aloittaa Ukrainan sodan.
Kun lukee Pultinin johdolla annettuja lausuntoja sodan syistä aina terroristeistä ja fasisteista ja natseista lähtien jotka ovat mukamas uhanneet Venäjää, niin tällaisia natseja ei ole Ukrainassa. Venäjällä on oikeasti ollut uusnatseja, jotka ovat pahoinpidelleet ja surmanneet. esim, ulkomaalaisia opiskelijoita, varsinkin tummaihoisia ja homoseksuaaleja.
Tuntuu jo siltä, että Vladimir Pultin on mennyt aivan sekaisin, hän kuvittelee kokoajan, että Venäjää uhkaa EU, NATO ja varsinkin Amerikan Yhdysvallat jota Pultin pitää arkkivihollisenaan. Pultin ei hyväksy demokratiaa missään asiassa, eikä ilmeisesti käsitä mitä tarkoittavat ihmisarvo ja kaikki ihmisoikeudet.
Nyt pitäisi pystyä mennä auttamaan Azolin tehdasalueella olevia haavoittuneita sotilaita ja lääkintähenkilökuntaa, jota ilmeisesti on vielä jonkun verran siellä. YK:n ja SPR:n tulisi mennä apuun sinne ukrainalaisten pelastusviranomaisten kanssa. He saivat hienosti pelastettua jo kaikki siviilit onneksi pois sieltä maanalaisesta loukosta. Kyllä Venäjän hallinnon ja sotajohdon tulisi osoittaa edes jonkun verran inhimillisyyttä ja reiluutta että edes haavoittuneet sotilaat haettaisiin turvaan sieltä Azolin tehdasalueen uumenista. Jos luvataan pitää tulitaukoa, niin silloin tulitauko tulee pitää, niin kunnian miehet tekevät myös sodassa.
Kremlin kovuus
Anonyymi
1
<50
Vastaukset
- Anonyymi
"Tuntuu jo siltä, että Vladimir Pultin on mennyt aivan sekaisin" - Ulkopuolisen silmin asia näyttää juuri tältä MUTTA
Putin on itse järjestelmän / systeemin (KGB) läpikäynyt ja aivopesty joten eihän hänellä ole mitään muuta toimintamallia!
Tämä on juuri se ongelma yksipuolue- ja diktatuurisissa järjestelmissä että vaikka "valta vaihtuu" niin käytännössä uusi hallitsija ei juuri ole edeltäjäänsä parempi jos ajatellaan länsimaisen demokratian kannalta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Työttömän työnhakijan pääasiallinen tehtävä on työnhaku
Ja uusi työnhaun malli korostaa sitä. ”Tavoitteena on nopea työllistyminen”, sanoo TE-toimiston johtaja. Ja tässä hän aivan oikeassa, koska työttömyys4633784Stefan Thermanin käräjät on 16/6. On jännät ajat miehellä edessään.
Neljä syytettä on nyt edessä, laittomasta uhkailusta liikenneturvallisuuden vaarantamisesta törkeästä kotirauhan rikkomisesta ja ampuma-aserikoksesta1021964Mitä kummaa tapahtui, että Suomalaiset yhtäkkiä Natoon haluaisivat?
Ulkomailla ihmetellään, "mikä teihin rauhanomaisiin suomalaisiin oikein meni kun, yht'äkkiä sotahulluiksi muutuitte"? Erittäin hyvä kysymys joka pitäi7461836No niin.. nyt ihan vakavasti..
Haluisitko mies nähdä ja jutella ihan oikeasti? Kun mä haluisin.. voisitko antaa jonkun vihjeen. Tiedän että oot täällä, mut en tiedä että miksi sä tä851198- 59947
Ajatus on nähdessä
Jutella ja sopia ajankanssa keskustelu edes kerran, selkiyttäisi asioita. Vain kasvotusten, vain sinulle. Katoamalla päätät toisin, oletko ihan varma52868Pääsikö Martti
Esittelemään velaka mersua ja hyyryä hienostoalueella lippisjonnelle🤗😜😎109842Noniin tänään on ensimmäinen päivä
Jolloin aion keskittyä muuhun ja ajatella vähemmän sinua! Ei tosin alkanut kovin vahvasti. 😅 Pakko nyt vaan irrottaa ja unohtaa. Toivoa on vasta sitt45718