Kremlin kovuus

Anonyymi

Nyt tuli Venäjän ulkoministeri Sergei Lavrovilta taas aivan käsittämätön lausunto; Hän sanoi seuraavaa; Hän syytti EU:ta häikäilemättömyydestä ja sodan lietsonnasta ! Venäjä juuri itse tekee näin; Venäjä aloitti kovan ja häikäilemättömän sodan Ukrainaan, vaikkei sitä edes sodaksi saisi kutsua, vaikka siviilejä murhataan joka päivä siellä. Luin jostakin että Vladimir Pultinin lisäksi kolme Kremlissä olevaa miestä halusivat aloittaa Ukrainan sodan.
Kun lukee Pultinin johdolla annettuja lausuntoja sodan syistä aina terroristeistä ja fasisteista ja natseista lähtien jotka ovat mukamas uhanneet Venäjää, niin tällaisia natseja ei ole Ukrainassa. Venäjällä on oikeasti ollut uusnatseja, jotka ovat pahoinpidelleet ja surmanneet. esim, ulkomaalaisia opiskelijoita, varsinkin tummaihoisia ja homoseksuaaleja.
Tuntuu jo siltä, että Vladimir Pultin on mennyt aivan sekaisin, hän kuvittelee kokoajan, että Venäjää uhkaa EU, NATO ja varsinkin Amerikan Yhdysvallat jota Pultin pitää arkkivihollisenaan. Pultin ei hyväksy demokratiaa missään asiassa, eikä ilmeisesti käsitä mitä tarkoittavat ihmisarvo ja kaikki ihmisoikeudet.
Nyt pitäisi pystyä mennä auttamaan Azolin tehdasalueella olevia haavoittuneita sotilaita ja lääkintähenkilökuntaa, jota ilmeisesti on vielä jonkun verran siellä. YK:n ja SPR:n tulisi mennä apuun sinne ukrainalaisten pelastusviranomaisten kanssa. He saivat hienosti pelastettua jo kaikki siviilit onneksi pois sieltä maanalaisesta loukosta. Kyllä Venäjän hallinnon ja sotajohdon tulisi osoittaa edes jonkun verran inhimillisyyttä ja reiluutta että edes haavoittuneet sotilaat haettaisiin turvaan sieltä Azolin tehdasalueen uumenista. Jos luvataan pitää tulitaukoa, niin silloin tulitauko tulee pitää, niin kunnian miehet tekevät myös sodassa.

1

55

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      "Tuntuu jo siltä, että Vladimir Pultin on mennyt aivan sekaisin" - Ulkopuolisen silmin asia näyttää juuri tältä MUTTA

      Putin on itse järjestelmän / systeemin (KGB) läpikäynyt ja aivopesty joten eihän hänellä ole mitään muuta toimintamallia!

      Tämä on juuri se ongelma yksipuolue- ja diktatuurisissa järjestelmissä että vaikka "valta vaihtuu" niin käytännössä uusi hallitsija ei juuri ole edeltäjäänsä parempi jos ajatellaan länsimaisen demokratian kannalta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen markka otettiin käyttöön vuonna 1860

      Suomi käytti vuoteen 1840 asti rahayksikkönään rinnakkain Ruotsin riikintaalareita ja Venäjän ruplaa. Tämän jälkeen oli
      Maailman menoa
      52
      10315
    2. Kaivatullesi viesti ensi vuoteen?

      Kerro meneekö naiselle vai miehelle ja vähintään yksi tunniste, esim. kirjain.
      Ikävä
      120
      6148
    3. "Mä elän vieläkin"

      Ikurin turbiini vetäisi taannoin lainabiisin Topin (RIP också) ja kumppaneiden kanssa. Toivottavasti on yläkerrassa kunn
      Tampere
      70
      4582
    4. Yritystuet pois ja työeläkevaroilla maksettava valtion velka pois

      Nyt on teille kerrottu keino kuinka Suomen velkaongelmasta päästää eroon kertalaakista. Älkää saatanat enää minulle tul
      Maailman menoa
      8
      3429
    5. Pate Mustajärvi on kuollut

      Ihan pari tuntia sitten. Että sellaista. https://www.is.fi/viihde/art-2000011715177.html
      Maailman menoa
      143
      3200
    6. Nyt Yle otti silmätikukseen sisäministeri Rantasen

      Aivan erinomaista työtä tehnyt sisäministeri Mari Rantanen on saanut paljon aikaiseksi. Maahanmuuttoon ja maahanmuuttaji
      Maailman menoa
      282
      3037
    7. Yksityinen sektori aiheuttanut Suomen taantuman

      Investointien sijasta nostaneet voitot osinkoina omistajille. Ehdotan korjausliikkeenä yksityisen sektorin sosialisoimi
      Maailman menoa
      150
      2829
    8. Ylen juttu sisäministeristä oli selvän tarkoitushakuinen

      haluttiin vielä vuoden loppuun saada joku "kohu". (Olisiko Yle tehnyt jutun jos sisäministerinä olisi esim. RKP:n, jota
      Maailman menoa
      66
      2766
    9. Miten ikinä kelpaisin sulle

      Sinä saat niiltä muilta naisilta paljon enemmän, mitä minulta... Tai mihin minä olisin valmis. Enkä edes olisi niin tait
      Ikävä
      31
      2117
    10. Milloin näit kaivattusi edellisen kerran?

      Olitteko juttusilla vai sivusta vain? Miten reagoit?
      Ikävä
      20
      1787
    Aihe