Lottosumma liian pieni.

Anonyymi

Eihän noilla lotosta voitettavilla summilla maksa edes elämistään Suomessa. Siksi lähtisinkin äkkiä pois.

20

886

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Onnittelut lottovoitosta monimiljonäärille! Miltä nyt tuntuu? Muuttuuko elämässä asiat paljonkin?

    • Anonyymi

      en si tiistaina voivoittaa jopa 88 miljoonaa euroa. Mutta kannattako lotota, meinaan että jos voittaisi 88 miltsiä ja odottaisit 4 viikkoa että raha tulee tilille mutta Putin ehtii pommittaa ensin. Mahtaisi harmittaa tämä tällainen lottovoitto!

      • Anonyymi

        Spekulaatiot kullakin. Meteoriitti voi tippua päähän.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Spekulaatiot kullakin. Meteoriitti voi tippua päähän.

        Suomessa kuolee vuosittain keskimäärin yksi ihminen salamaniskuun.
        Mahdollisuudet siihen että se yksi olet juuri sinä, tai minä, on 1:5,6 miljoonaan.


    • Anonyymi

      Jos et pärjää 1,2 miljoonan rahalla, niin kannattaisiko hankkia edunvalvonta! Itse olen yksinoleva ja pikkasen yli 50v ja minulle riittäisi hyvin puolikas lauantailotossa 1,2 miljoonan osuus (600k). Yksinolevan ongelma on liian kevyt perintövero!

    • Anonyymi

      Hmm. Mediaanipalkkainen suomalainen tienaa vuodessa nettona n. 30 000 euroa. Eli 1,2 miljoonalla elättää itsensä ainakin 40 vuotta (olettaen tietysti, että tajuaa sijoittaa sen verran fiksusti, että pääoman tuotto menee hiukan inflaation yli).

      40-vuotias voi niin halutessaan kyllä lopettaa työnteon tuollaisella potilla (etenkin, jos on ollut töissä ja eläkettä on jo hiukan kertynyt, mikä tietysti pidentää rahojen riittävyyttä). Tällaiselle tänä vuonna 60 täyttävälle, jota odottaa varmuudella ainakin 2500 euron bruttoeläke ja rouva on jo eläkkeellä, riittäisi jo paljon pienempikin summa. Puoli miljoonaa jos tilille tupsahtaisi, putoaisi hanskat (ne kuvitteelliset, eihän siisteissä sisätöissä sellaisia) välittömästi.

    • Anonyymi

      Kuten tuossa on pari muutakin kirjoittajaa jo sanonut, kyllähän 1,2 miljoonalla ELÄÄ. Mutta tottahan se on, että pelaajien mielenkiinto on kääntynyt eurolottoon, koska siellä on isomman potin mahdollisuus joka viikko.

      Olikohan tällä palstalla vai jossain muualla, missä näin jonkun tekemän laskelman sopivasta alimmasta päävoitosta. Perustui suomalaisten iän ja tulojen keskitasoon ja eläkekertymään ja ajatukseen, että kahden aikuisen pitäisi voida lopettaa työssäkäynti voiton turvin. Muistaakseni 2,5 miljoonaa oli summa, jota pidettiin sopivana perustasona.

    • Anonyymi

      Joskus n 40v sitten oli ensimmäisen kerran lotossa 5 miljoonan markan lottovoitto! Se oli ihan hurjaa! En tiedä mikä olisi nykyinen arvo sille, mutta sillä pärjäisi. Olisko jotain 400k.

      • Anonyymi

        Se olisi n. 1,3 miljoonaa euroa nykyrahassa.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Se olisi n. 1,3 miljoonaa euroa nykyrahassa.

        Jotakuinkin niin, juu. Muistan minäkin tuon potin ja sen, miten kapakin pöydässä keskusteltiin. Ensin joku sanoi, että "eikös tehdä sopimus, että jos joku meistä sen potin voittaa, niin yksi miljoona käytetään kavereiden ryyppäyttämiseen". Ja sitten toinen sanoi "ei viisi miltsiä riitä töistä vapautumiseen".
        Etenkin tuo jälkimmäinen jaksaa yhä huvittaa, koska sanoja on nykyään taloustieteestä väitellyt valtiotieteiden tohtori ja varsin korkeassa virassa. Ei sellaiseen siis näköjään juuri laskutaitoa tarvita :)

        No, okei, oltiin vähän yli parikymppisiä ja elinaikaa jäljellä tilastollisen todennäköisyyden nojalla ehkä 60-65 vuotta. Eihän se pelkkä pääoma loppuiäksi olisi riittänyt, mutta kun otetaan sijoitustuotot huomioon, niin kyllä se normaalielämiseen riittäisi. Ei tietenkään siihen, että ostaa 200 neliön asunnon Eirasta tms. ja eläisi muutenkin rehvakkaasti.


    • Anonyymi

      Alunperin valtion lotto syntyi kun joku keksi että tyhmyydestäkin voi verottaa.

      • Anonyymi

        Alunperin Suomi24 perustettiin jotta typerykset voivat munata itsensä anonyymina.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Alunperin Suomi24 perustettiin jotta typerykset voivat munata itsensä anonyymina.

        Tuo on tässä ketjussa huomattu moneen kertaan.


    • Anonyymi

      Riippuu iästä, mitä vanhempi sen paremmin riittää riippuen henkilöstä.

      KyLlä nämä iltapäivälehdet ovat herkkähipiäisiä; kehuin Ilta lehteä kommentissa, kun ei laittanut paikkakuntaa otsikkoon vaan otsikossa oli Suomeen 670 000e tms.
      Moderaattori ei ilmeisesti päästä kommenttia läpi.
      Vain viisi kommenttia läpäissyt seulan.
      Ilta sanomat paljastaa paikkakunnan jo otsikossa, vieden jännitysmomentin eli pilaa jännityksen. Kaiken kukkuraksi ejp ja lottojuttuja ei saa kommentoida lainkaan.
      Kaikki ennusmerkit osoittivat jälleen Saksan suuntaan, kuka yllättyi.

      Tiivistys; antakaa kommentouda ja älkää laittako maita tai paikkakuntia otsikkoon. Ne voi lukea jutusta, kiitos.

    • Anonyymi

      Aiemmassa kommentissa sanoin, että ongelma on liian kevyt perintövero. Jos yksinoleva jättää puhdasta rahas jälkeensä miljoonan, niin perikunta nettoaa 700k puhtaana. Jos perheellinen ihminen haluaa jättää lapsille miljoonan nettona on hänellä oltava 1,4 milj. Euroa per osuus jotta kakki saa mijoonan.

      Itse pelaan euroa ja nyt meni Saksaan 110milj. Saksassa on paljon helpompi olla varakas kuin Suomessa. Minulle riittäisi hyvin se 650000€, Suomeen olikin tullut juuri tuon suuruinen 5 1 tulos. Yli 50v ikäisen yksinolevan kun ei kannata enää mitään suurta miettiä. 30000€ veroton vuositulo olisi taattu 25v ajaksi.

      • Anonyymi

        Jep, näin on.


      • Anonyymi

        Korjataanpa virheellinen tieto perintöveron suuruudesta: lähisukulaisen, kuten lapsen, perintövero miljoonan euron potista on n. 150 000. Ja 1,2 miljoonan perintöosuus riittää siihen, että nettoa jäisi miljoona.


    • Anonyymi

      Ei taida tänään mennä loton 3,6 milj jakoon koska Suomeen osui eilen 670000 euroa.
      Jääköhän isommat voittoluokat jakamatta?
      Ei makeaa mahan täydeltä. Potti kasvaa ja jaetaan isolle porukalle, näin se menee.

      • Anonyymi

        Onnittelut lottovoitosta monimiljonäärille!


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Onnittelut lottovoitosta monimiljonäärille!

        670k olisi jo miljoona voitto! Itselle se riittäisi jo hyvin.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Valtion alijäämä = yritystukien määrä = 10 mrd. euroa

      Mutta persut eivät vaan suostu tasapainottamaan valtion budjettia, vaikka yritystuet on tiedetty haitallisiksi. Miksi p
      Maailman menoa
      94
      7253
    2. Suomi käyttää sosiaalietuuksiin suhteessa eniten rahaa koko maailmassa

      Suomi käyttää sosiaaliturvaetuuksiin enemmän rahaa suhteessa bruttokansantuotteeseen kuin mikään muu maa maailmassa. Su
      Maailman menoa
      357
      6328
    3. Grahn-Laasonen: "Kansalainen joutuu pettymään, jos demareita äänestää"

      Ministeri viittaa tuoreeseen Helsingin Sanomien juttuun, jossa demarijohtajan keinoja Suomen suunnan muuttamiseksi esite
      Maailman menoa
      58
      3683
    4. Vähän fiksumpi Nimi kisa ? :=)

      Kirjoita teidän etunimet allekkain. Jos nimissä on joku kirjain sama, poista se. Tee sama tarkistus kaikille kirjaimill
      Ikävä
      29
      3409
    5. Mikä on suurin luonne- eroavuus sinussa

      Ja kaivatussasi? Vaikuttaako se huonoon vai hyvään suuntaan siinä, että teistä voisi tulla jotain?
      Ikävä
      192
      1911
    6. Kenen haluaisit voittavan Amazing Racen: Tuomas ja Esko, Millu ja Karoliina vai Maria ja Vilma?

      Amazing Race Suomi huipentuu lauantaina finaaliin. Jäljellä on kolme paria ja tiedossa on tehtäviä, jotka järkyttävät os
      Tv-sarjat
      17
      1618
    7. Gallup: Katsotko Salkkareita tai oletko katsonut?

      Salatut elämät on suomalaisten suosikkisarja vuosikymmenestä toiseen. Salkkareiden parissa viettää aikaa sukupolvet laps
      Tv-sarjat
      18
      1346
    8. Mitä haluaisit sanoa tänään hänelle?

      Rakastamallesi ihmiselle.
      Ikävä
      60
      1343
    9. Elämäni biisi starttaa uudessa muodossa - Voi olla pettymys faneille!

      Elämäni biisi ja juontaja Katja Ståhl ovat suomalaisten suosikkeja. Lauantai-iltaisin ohjelma on vetänyt tv-katsojat arv
      Tv-sarjat
      1
      1240
    10. Amazing Race Tomas rehellisenä Esko-appiukon, 63, tilasta: "Sairastelut ja..."

      Tomas Grekov ja Esko Rotola-Pukkila ovat mukana Amazing Race Suomi -kisassa. Ja nyt vuorossa on finaali. Hankaluuksia m
      Tv-sarjat
      1
      1227
    Aihe