Nyt pääsee Tampereellakin matkustamaan edullisesti taksilla.
https://www.uber.com/global/fi/cities/tampere/
Uber aloitti Tampereella
16
2873
Vastaukset
- Anonyymi
Varmaan silloin kun kukaan ei taksia tarvitse. Ruuhka-aikana ko putiikki veloittaa ainakin Helsingissä 100% kovemman hinnan kuin perinteinen, ja saatavuus silti onneton.
- Anonyymi
Kokeiltu on,hotellilta hallille ja toimi tosi hyvin.
Kiitos Uber.- Anonyymi
Olihan se hyvä että Tampereelle tulee kanssa nykyaikaisia palveluita.
- Anonyymi
En muuta käytä kuin uberia, on se niin halpa ja hyvä, uskomaton taksipalvelu.
- Anonyymi
Ok, hieno homma - en ollut huomannutkaan.
Olihan se jo aikakin. - Anonyymi
Uber Liikevaihto 6,9 miljardia dollaria tappio 5,9 miljardia dollaria.
- Anonyymi
Eli niillä on miljardi rahaa. Ajatella näin halvolilla hinnoilla tehdään tuollaista voittoa
- Anonyymi
Vielä kun saisimme alustatalouden piirissä toimivat yrittäjät yhteiskunnallisten velvoitteidensa hoitamisessa samalle viivalle ”kartellitaksien” kanssa, olisi merkittävää edistymistä nykytilaan nähden tapahtunut:
Lähes puolet taksiyrittäjistä narahti tehovalvonnassa – verottaja löysi 1,2 miljoonaa euroa pimeitä tuloja
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/fe861aae-a860-4290-b746-6163e28b3a18
Valvonnassa havaittiin myös pimeästi maksettuja palkkoja ja työnantajan velvollisuuksien laiminlyöntejä.
Samoilla markkinoilla tulisi kaikkien toimia yksillä pelisäännöillä.- Anonyymi
Menohan on nyt paljon rehellisempää kuin ennen taksiuudistusta,
Ennen uudistusta verottajan tarkastuksissa verottajan tiedotteessa " veroasioiden hoitamisessa on havaittu puutteita 60 prosentissa tarkastetuista tapauksista. Tyypillisimpiä virheitä ovat tulojen salaaminen ja yksityiskulujen lisääminen kirjanpitoon. Verotarkastusten perusteella määrättävät jälkiverot ovat olleet keskimäärin noin 10.000 euroa. Harmaaseen talouteen liittyviä merkittäviä havaintoja, kuten tulonsalausta, on ilmennyt noin 30 prosentissa tarkastetuista tapauksista." - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Menohan on nyt paljon rehellisempää kuin ennen taksiuudistusta,
Ennen uudistusta verottajan tarkastuksissa verottajan tiedotteessa " veroasioiden hoitamisessa on havaittu puutteita 60 prosentissa tarkastetuista tapauksista. Tyypillisimpiä virheitä ovat tulojen salaaminen ja yksityiskulujen lisääminen kirjanpitoon. Verotarkastusten perusteella määrättävät jälkiverot ovat olleet keskimäärin noin 10.000 euroa. Harmaaseen talouteen liittyviä merkittäviä havaintoja, kuten tulonsalausta, on ilmennyt noin 30 prosentissa tarkastetuista tapauksista."Mutta huhujen mukaan kartellitaksit lopetti veronkierron heti kun ala vapautui.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Mutta huhujen mukaan kartellitaksit lopetti veronkierron heti kun ala vapautui.
todella uskottavia nämä huhut :D
tosin ainahan menneen ajan taksarit ovat väittäneet olevansa rehellisiä, totuus vaan on ihan toinen… - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Menohan on nyt paljon rehellisempää kuin ennen taksiuudistusta,
Ennen uudistusta verottajan tarkastuksissa verottajan tiedotteessa " veroasioiden hoitamisessa on havaittu puutteita 60 prosentissa tarkastetuista tapauksista. Tyypillisimpiä virheitä ovat tulojen salaaminen ja yksityiskulujen lisääminen kirjanpitoon. Verotarkastusten perusteella määrättävät jälkiverot ovat olleet keskimäärin noin 10.000 euroa. Harmaaseen talouteen liittyviä merkittäviä havaintoja, kuten tulonsalausta, on ilmennyt noin 30 prosentissa tarkastetuista tapauksista."Eihän mamut ole missään yhteydessä verottajaan. Ei veroja jää tilastollisesti maksamatta, kun ei ole edes verottajan tiedossa.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Eihän mamut ole missään yhteydessä verottajaan. Ei veroja jää tilastollisesti maksamatta, kun ei ole edes verottajan tiedossa.
Mutta sitäkin tiiviimmin yhteydessä Kelaan:
Työmarkkina-, toimeentulo- ja asuntotuista ei alustatalouden ”yrittäjä” luovu! - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Mutta sitäkin tiiviimmin yhteydessä Kelaan:
Työmarkkina-, toimeentulo- ja asuntotuista ei alustatalouden ”yrittäjä” luovu!Kateellisen verohuijarin panettelua :D
- Anonyymi
Tuli ensimmäistä kertaa pitkään aikaan tilattua taksi Tampereen lentokentälle. Vertailu oli sinänsä mielenkiintoinen. Kaikki app-tilattuja kiinteähintaisia tarjouksia euron tarkkuudella
Taksi Tampere €42
Tatsilla (valopilkku) €42
UberX €45
02Taksin kautta tarjoukset vaihtelivat €32 ja €62 välillä, päädyin lopulta ottamaan Tatsilla-kyydin €36:lla 02taksin kautta.
02taksi on näköjään asiakkaan kannalta ihan mielenkiintoinen palvelu. Fixutaxin ja Menevän apit pitää vielä asentaa puhelimeen ihan mielenkiinnosta.- Anonyymi
Tuo Uberin hinta saattaa hyvinkin johtua MM-kisoista, turistit varmaan mieluimmin tilaavat tutun ja turvallisen vaihtoehdon outojen itäeurooppalaisten pikkufirmojen sijasta. Pitää vielä tsekata hinnoittelu kisojen jälkeen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ensi kesänä
Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta643315Tukalaa kuumuutta
Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh433137- 432518
Anne Kukkohovin karmeat velat ovat Suomessa.
Lähtikö se siksi pois Suomesta ? Et on noin kar? mean suuret velat naisella olemassa1152468- 311933
Okei, myönnetään,
Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘271830- 481626
Mihin hävisi
Mihin hävisi asiallinen keskustelu tositapahtumista, vai pitikö jonkin Hannulle kateellisen näyttää typeryytensä851445- 391310
- 821169