Soviet union is back

Anonyymi

Renault myi Ladan tehtaansa paikallisille omistajille. Tehtaassa ei kuitenkaan tehdä sitten Relluja eikä Ladaa, vaan käynnistetään Moskovitshin valmistus. Kas kun siinä ei ole huipputekniikkaa vaativaa osia eikä amerikkalaisia komponentteja, vaan Mosset pystytään valmistamaan sorvin ja kolvin avulla.

5

218

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Voiko tossa puhua myymisestä.Kauppalehden mukaan se kansallistettiin.Maksoivat ruplilla jonkin nimellisen hinnan.Näin tekevät rusakot.

      • Anonyymi

        Mosse on hyvä auto. Onkohan niitä vanhempia versioita vielä liikenteessä kellään?


    • Anonyymi

      Miksi modernin tehtaan konekanta kyydittäisiin romumetalliksi, kun koneilla voi tehdä nykyaikaisia Moskvitshejä. Toisaalta on ihan mielenkiintoista nähdä poikkeaako tulevaisuudessa uudet Mosset paljonkaan Dacian tekniikasta.

      Autoja ei kylläkään saada EU-markkinoille, joten niistä voidaan jättää kalliita ja tuontitavarana olevaa tekniikkaa. Onhan nyt jo todettu että venäläisissä panssarivaunuissa käytetään kodinkoneiden elektroniikkaa ja prosessoreja, koska niille ei ole asetettu vientikieltoja.

    • Anonyymi

      Onnee vaan yritykselle.
      Saattaapi olla niin, että ihan joka muuttujaan ei ole varauduttu ja itsestäänselvyydet ei olekaan itsestäänselvyyksiä, kun tehdasta aletaan käynnistelemään.
      En sano, etteikö venäjällä ei olisi autonrakennustietotaitoa, mutta länsiyhtiön tehtaan haltuunotto koneineen, softineen ja ylläpitoineen voi tuoda ylläreitä.
      Kun korirobotti pysähtyy, niin mistä ATK-tuki, huolto ja varaosat, kun on noita pakotteita...

    • ite diggaan ladoja 2101-2103. 2103-2106 malit

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko tyytyväinen viime tapaamiseemme?

      Vai toivoitko sen menevän toisella tavalla? Miten?
      Ikävä
      72
      3053
    2. Nyt se sit loppuu

      Et ei enää nähdä ja yhteyttä pidetä.
      Ikävä
      55
      2715
    3. Kuoleman pelko katosi

      Olen pelännyt koko elämän ajan kuolemaa mutta yhtäkkiä kun hindut paljastivat totuuksia uskonnoista noin aloin yhtäkkiä
      Hindulaisuus
      432
      2325
    4. Viikonloppu terveiset kaivatulle

      tähän alas ⬇️⬇️⬇️
      Ikävä
      79
      2178
    5. Jos sitä keittelis teetä

      Ja miettis mitä mies siellä jossain touhuilee... ☕️
      Ikävä
      95
      1996
    6. Myötähäpeä kun näkee sut,

      tekisit jotain ittelles. Ihan hyvällä tämä!
      Ikävä
      54
      1896
    7. Huomenta ........

      Huomenta 💗 Tiedän, että tuntuisit hyvälle.
      Ikävä
      12
      1576
    8. Kuhmolainen on selvästi kepun lehti

      Kuhmolaise etukannessa oli Kuva kun Jaskalle annettiin karhu patsas.mutta kukmolaislehti oli niin kepulainen että Jaskan
      Kuhmo
      17
      1537
    9. Ei mun tunteet

      ole mihinkään kadonnut. Enkä mä sua inhoa tai ole kyllästynyt. Mä ymmärsin, ettet ole kiinnostunut minusta, ainakaan sil
      Ikävä
      30
      1370
    10. Mitä nämä palautteet palstalla ovat?

      Joku uusi toimintatapa rohkaista kirjoittajia vai mistä on kyse?
      Ikävä
      29
      1339
    Aihe