Uhka kotinarsistille

Anonyymi

Miksi kotona mellastava narsisti pitää muita perheenjäseniä uhkana? Mikä syy siihen olisi? Mitä hän oikein pelkää? Työpaikkanarsistilla on tarkoitus edetä hierarkiassa ja uralla, mutta kotona oleva ei etene sen pidemmälle kuin mikä hän on.

9

160

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Sain kerran nähdä, kuinka narsisti suhtautui, kun oli törmännyt toiseen narsistiin, aika mielenkiintoinen kiukkureaktio.
      Toinen kun halusi jotain, eikä toinen saanutkaan tahtoaan läpi.
      Niiden kahden tutustuminen loppui siihen.

    • Anonyymi

      Ehkä kyseessä ei olekaan narsisti vaan vainoharhaluuloinen.

    • Anonyymi

      Vallan ja suosion tavoittelu. Ei siinä muuta ole, narsisti pelkää perheessä menettävänsä sen aseman, jonka hän uskoo itsellään olevan. Hän kuvittelee ja ryhtyy puolustamaan kuvitteellista valta-asemaansa. Hän ei suvaitse vajavaisuutta ja kun hän itsekin on vajavainen hän ei sitä hyväksy, vaan piilottelee asioita. Hän huomaa toisten epätäydellisyyden ja ryhtyy sanomaan ja huomauttelemaan niistä toisille, luullen ettei kukaan huomaa hänen omaa piilottelemaansa epätäydellisyyttä. Hän kuvittelee ettei hänessä ole pienintäkään vikaa tai ettei hän tee koskaan virhettä.

      • Anonyymi

        Onhan se nyt suorastaan (tragi)koomista, miten kenen tahansa muun ajaessa autolla puuta päin se on ajajan syytä, mutta narsistin ajaessa autolla puuta päin, se onkin vieressä istujan syytä.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Onhan se nyt suorastaan (tragi)koomista, miten kenen tahansa muun ajaessa autolla puuta päin se on ajajan syytä, mutta narsistin ajaessa autolla puuta päin, se onkin vieressä istujan syytä.

        Mikäs se sitten on, jos väittää puun olevan syyllinen ?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Mikäs se sitten on, jos väittää puun olevan syyllinen ?

        Mikäs, kukas, harhaanjohtajapas.

        Tietynlaiselle ihmiselle on asiassa kuin asiassa aina tärkeintä osoittaa "syyllinen", joka voi olla kuka tahansa tai mikä tahansa, muttei koskaan hän itse.


    • Anonyymi

      Narsistille kaikki kaikessa on jalustalla istuminen. Siinä menee oma lapsikin.

    • Anonyymi

      Kuinka narsisti löytääkin aina sen " heikomman ja hauraamman " ihmisen kiusatakseen tätä ?

    • Anonyymi

      Perhe on narsistille sekä suurin uhka, lojaalein hovi että aina saatavilla oleva lokasanko.

      Perhe on uhka siksi, että perhe tietää eniten narsistin hävettäviä salaisuuksia jotka romahduttaisivat narsistin kulissin. Kun sukulaismies lankesi narsistinaiseen, hän ei alkuun ymmärtänyt ettei asioista saa puhua ja tuli möläytelleeksi kaikenlaista mikä paljasti narsistin valehdelleen erinäisissä tilanteissa ja mm. näpistelleen tavaraa. Mies ei tiennyt mitä narsisti oli puhunut ja puhui usein ristiin. Ajan kanssa hän kyllä oppi olemaan hiljaa. Toisaalta, hiljaa oleminenkin vaikutti välillä aika oudolta. Tapahtui kummallisia asioita joista mies olisi normaalisti antanut selityksen sukulaisilleen, nyt hän vaikeni ja sai tilanteet vaikuttamaan entistä kummallisemmilta. Pientä lasta on vaikeampi saada ymmärtämään vaitiolon merkitystä ja saimme kuulla kuinka "äiti kielsi sanomasta että..." ja perään tuli asioita joita perheessä salailtiin, mm. narsistin aiheuttamia vaaratilanteita tai muuta sähläystä.

      Perhe on aina lojaali, tuli mitä tahansa. Perhe unohtaa omat toiveensa ja usein koko elämänsä tukeakseen narsistin ideoita. Puoliso on luopunut omista urahaaveistaan ja työpaikoistaan tukeakseen narsisti "yritystoimintaa", miksi narsisti puuhastelujaan kutsuu. Yksinhän narsisti ei viitsi mitään tehdä, pitää olla joku jolle vastuu käytännössä heitetään kun itseä ei huvita. Lapsilla ei ole sananvaltaa harrastuksiin tai opiskeluihin, tuskin edes miettivät vaihtoehtoa että voisivat itse jotain päättää.

      Ja kun narsistilla on huono päivä, perhe saa huutia. Jos narsistilla ei ole kivaa, ei saa kenelläkään perheessä olla kivaa. Narsistin kolhiintunut ego paikataan repimällä suikaleita perheestä. Alentamalla perhettä narsisti ylentää itseään, kokoilee itsensä kohti uusia taisteluja omasta ylivertaisuudestaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?

      Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial
      Maailman menoa
      21
      1800
    2. Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin

      Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras
      Maailman menoa
      156
      1789
    3. Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä

      Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva
      Maailman menoa
      347
      1514
    4. Mies profiloin sinut

      Etsit täysin hallittavaa mutta samalla poikkeuksellista ihmistä. Etsit jotain mitä et koskaan tule saamaan.
      Ikävä
      209
      1122
    5. Lahkokasteen ja kristillisen kasteen erot

      Raamatun mukaan Kristillisessä yhdessä kasteessa Jumala pesee ja puhdistaa ihmisen sydämen ja poistaa perisynnin kirouks
      Kaste
      422
      1118
    6. Mitä haluaisit

      Tehdä kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      142
      1116
    7. Salainen kastekoulutus

      Millainen on helluntailainen kastekoulutus ja kauanko se kestää ?
      Kaste
      285
      995
    8. Känsäkoura ja hotelli

      Tietoa kuka ostanut?
      Kuhmo
      11
      985
    9. Heikki Paasosen Marita-vaimo jätti tunteikkaat jäähyväiset: "Tällä kertaa me..."

      Heikki Paasonen on naimisissa Marita Paasosen (os. Alatalo) kanssa ja heillä on kaksi pientä lasta. Nyt koitti aika jätt
      Suomalaiset julkkikset
      4
      969
    10. Pirkanlinna yleisötapahtuma

      Oli todella hyvä tilaisuus. Ja EERO. L. Aivan mahtava tyyppi. Veti rennosti ja asiallisesti. Ja yleisöltä hyviä kysymyks
      Ähtäri
      49
      928
    Aihe