Nato-jäsenyyttä vastustava Niikko kommunisti? Vasurikansanedustajistakin enemmistö äänesti Nato-jasenhakemuksen lähettämisen puolesta.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000008823786.html
https://www.is.fi/politiikka/art-2000008823786.html
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 20
Vanhimmat
Aloittaja on taas keksinyt juttuja. En ole kyllä Haloskaa nähnyt puolustusliitto myönteisenä koskaan. NATO-jäsenyyshän vetäisi hänen koko poliittisen perintönsä vessanpöntöstä alas. Eihän Tarja Halonen ole vieläkään tuominnut Putin hyökkäystä Ukrainaan, venäläisten sotilaiden tekemiä naisten joukkoraiskauksia tai Medvedin kansanmurha puheita.
Pitääkö Halosen se sinulle rautalangasta vääntää, jotta ymmärtäisit?
Tarja Halosen Twitter-viesti:
"Valtiojohdon eli presidentin ja hallituksen sekä eduskunnan työ yhdessä kansalaismielipiteen kanssa luo turvallisen pohjan hakea Nato-jäsenyyttä. Se on tarpeellinen toimenpide Euroopan muuttuneessa turvallisuustilanteessa."
Tuo on ainoastaan faktan toteamista. Hän ei missään vaiheessa kerro omaa kantaansa asiaan (esim. olisi voinut lopettaa tuon lauseen tyyliin: Itse olen samaa mieltä hallituksen kanssa. Tuen hallitusta tässä tms.) Niin tarkemmin ajatellen hän ei ole edes kiittänyt hallitusta tai Niinistöä hyvästä työstä Suomen turvallisuuden eteen. Tai ilmaissut tukevansa heidän toimia. Ei tietenkään koska NATO-jäsenyys vetää liki hänen koko poliittisen perintönsä vessanpytystä alas ja Halonen tietää sen itsekin.
Faktan toteaminen noin ei ole myönteisyyttä tai sen ilmaisua.
Ei edes se, että hän kannanotossaan ilmaisee Nato-jäsenyyden hakemisen olevan tarpeellista? Sellaista kannanottoa ei pitäisi olla tarve vääntää rautalangasta vai löytyykö vieläkin hitaampia ymmärtäjiä?
Kansalaismielipiteeseen tukeutuen, muutaman tuhannen vastauksen otoksen pohjalta, 5,5 miljoonainen kansa heittäytyy kallionkielekkeeltä.
Eiks se niikko olekaan perSSu?
Niikko jäi pitämään persuille ovea Kremliin rakoselleen.
Vasemmisto on sensiaan natovastainen,ja suuri venäjän ystävä.
Sinähän sen tiedät äärivasemmistolaisena persuna.
Oksymoron!
Ukrainan sotaa on kulunut yli 105 päivää eli pitempään kuin talvisota kesti, mutta vieläkään ihmisoikeusSETA Halonen ei ole tuominnut Putinin hyökkäystä Ukrainaan, ei edes venäläisten tekemiä naisten ja lasten joukkoraiskauksia. Tavallisesti Halonen huutaa ihmisoikeusrikkomuksista kovaan ääneen mutta kun hänelle rakkaat venäläiset tekevät niitä - Halonen on hiljaa ja silittää vain Medvedeviltä saamaansa kissaa.
Punaista Tavjaa on kyllä vaikea nähdä NATO-myönteisenä ennenkuin helvetti jäätyy.
Voisiko ketjun aloittaja laittaa edes yhden kunnon todisteen että Halonen on NATO-myönteinen, sillä en usko sitä.
Ei todisteita eli Halonen ei ole NATO-myönteinen?
Toisaalta Halosen tytär ja lapsenlapsi asuvat NATO-maassa?
Halonen NATO-myönteinen? Ei todellakaan ole!
Eihän Halonen ole edes tuominnut Putinin hyökkäyssotaa Ukrainaankaan. Tai osoittanut pienintäkään tukea Ukrainan kansalle sen taistelussa hyökkäävvää örkkiarmeijaa vastaan.
Niikolle on tullut vaalirahaa Kiinasta ja varmaankin venäjältä ne loppuu kun äänestää natoon liittymisen puolesta joten Niikon myyräntyö jatkuu.
Mielenkiintoinen väite, mutta kerrotko vielä miten se oikein liittyy venäjämyönteisen Tarja Halosen NATO-kantaan?
Ilmeisesti ei mitenkään vaan haluttiin vain kääntää pois keskustelunkulkua Halosen edustaman vasemmiston ilmeisestä venäjämyönteisyydestä?