"Venäjän ulkoministeriön tiedottaja Maria Zaharova sanoi keskiviikkona, että Venäjän vastaus Suomen Nato-jäsenyyteen tulee olemaan luonteeltaan sotilaallinen ja yllätys".
https://www.is.fi/kotimaa/art-2000008826943.html
Se tulee olemaan yllätys, mutta ennen kaikkea se on armeijasta kiinni, Zaharova sanoi.
Venäjän vastaus Suomen Nato-jäsenyyteen sotilaallinen ja yllätys.
30
211
Vastaukset
- Anonyymi
Olen jo varautunut siihen hamstraamalla elintarvikkeita, WC - Paperia, jodia, vettä, pattereita ja kaikella. Odotan innolla sitä yllätystä.
- Anonyymi
Joo mä varasin myös ammuksia, ei ämmä tuu yllättää. voisin myydä ton lehmän Afrikan pojille.
- Anonyymi
Jos tuo ylläri oikeasti tapahtuu, joku rajan siirto vähän vielä lännemäksi tai Affenanmaan valtaus, kyllä täällä nato-uhoilijoilta lirahtaa pissa housuun =D hahah!
- Anonyymi
Venäläinen lehmä ammuu omassa Puten lätissä. Saa sitä omaa paskaa jauhaa. Eipä se meitä lomauta mihinkää. Omille se enemmän siellä mökille et ne pysyisi Puten lätissä yhtenäisenä niin pitää tota ropakantaa jauhaa...kansa on jo nyt alkanu ajattelemaan et jotain paskaa Puttelandiassa on .
- Anonyymi
Sinä mennä käpätät karkuun kahtaviittä kyykyssä, kun me muut pysäytämme hyökkääjät
- Anonyymi
Sulla ne olleet jo kauan, kumma kyllä miksi. Noin ryssä myönteinen, luuli olevan aivan rento.
- Anonyymi
Ei siinä mitään yllätystä ole. Kun pahuus on valtion johdossa niin ikävät yllätykset ovat sääntö eikä poikkeus. Venäjän johdon pitäisi ajatella vähän kristinuskon opetuksia. Ihan aluksi vaikka kymmenen käskyä. Myös Marian. Hänen etunimensäkin tulee Raamatusta.
- Anonyymi
Kasvaisit sinäkin aikuiseksi.
- Anonyymi
Oletko ajatellut että jos se onkin länsi joka valehtelee? Niin massiivinen propaganda, että pakko epäillä pyritäänkö sillä peittämään oma osuus sodassa. Länsihän on mustamaalannut Putinia teollisella tasolla muutamia viime vuosia.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Oletko ajatellut että jos se onkin länsi joka valehtelee? Niin massiivinen propaganda, että pakko epäillä pyritäänkö sillä peittämään oma osuus sodassa. Länsihän on mustamaalannut Putinia teollisella tasolla muutamia viime vuosia.
Ei länsi vaan homomedia kun venäjällä ei homoja hyysätä eikä niillä ole oikeuksia propakandaansa. Sinänsä ihan oikein ja siksi median homppelit on hyvin kärkkäästi syytellyt milloin mistäkin. Koko mediakenttä tarvii suursiivouksen.
- Anonyymi
putinin tekopyhyys.. uskonnollisuuskin jota esittää..
teot ja asenteet saatanallisia..
kiristys, painostus, uhkailu, väkivalta, kosto, viha... - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ei länsi vaan homomedia kun venäjällä ei homoja hyysätä eikä niillä ole oikeuksia propakandaansa. Sinänsä ihan oikein ja siksi median homppelit on hyvin kärkkäästi syytellyt milloin mistäkin. Koko mediakenttä tarvii suursiivouksen.
länsi = homomedia. homoille homo johtajat ja homo media.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
putinin tekopyhyys.. uskonnollisuuskin jota esittää..
teot ja asenteet saatanallisia..
kiristys, painostus, uhkailu, väkivalta, kosto, viha...ihan tuntuu siunaukselle
terveisin kostonhimoinen skitso - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ei länsi vaan homomedia kun venäjällä ei homoja hyysätä eikä niillä ole oikeuksia propakandaansa. Sinänsä ihan oikein ja siksi median homppelit on hyvin kärkkäästi syytellyt milloin mistäkin. Koko mediakenttä tarvii suursiivouksen.
Aivan. Jokainen voi todeta kuinka hyvä maa voi olla ilman homoja. Venäjä on ihan ykkönen.
- Anonyymi
Pelottavan näköinen akka
- Anonyymi
Ei hän kyllä noin sanonut. Lööppi oli vääristelevä. Sanoi: "Maamme ryhtyy vastatoimiin, joihin kuuluvat sotilaallis-tekniset näkökohdat. Ne riippuvat Suomen ja Ruotsin Nato-jäsenyyden konkreettisista ehdoista."
Mikäli Suomeen tulisi tukikohtia tai vaikka ydinaseita, niin Venäjä siis ryhtyisi omalla puolellaan vastaaviin toimenpiteisiin. Sitä "yllätykset" tarkoittavat. Suomi ei ole tietenkään ydinaseita haalimassa, eikä Nato ole perustanu tukikohtia uusiin jäsenmaihin sitten kylmän sodan.- Anonyymi
Nii ja nuo "ydinaseet" voivat tulla mistä vaan eli ei tarvita lähikontaktia. Hölmöä miettiä että jos ydinase, niin sinne olisi suunnattava samanlainen. Tilanne on se että se voidaan lähettää mistä vaan. Jopa lentokoneesta tai veneestä tai sukellusveneestä. Ihan mistä vaan.
Hölmöjä juttuja nuo. - Anonyymi
Miksi Suomi ylipäätään haluaa liittyä Natoon, jos ei halua sen tuomaa ydinasepelotetta?
Jos liitytään, niin ilman muuta ydinaseita maaperällemme. Yhteenkään ydinasevaltioon ei kukaan hyökkää.
- Anonyymi
Pitihän se sekin päivä nähdä että pitää kiittää Turkin diktaattoria, musulmaania Suomen pelastamisesta. Ainakin toistaiseksi.
Olisin mieluummin kiittänyt suomalaisia poliitikkoja, mutta kun on surkea päättäjät surkeine päätöksineen. - Anonyymi
Ryssähän (onkohan tuo sana nyt taas jo sallittu) valehtelee aina. Eivät kuitenkaan tee mitään yllätystä vaan jotain ihan ennalta arvattavaa, kuten vaikka ohjusiskuja suurimpiin kaupunkeihin.
- Anonyymi
tai aikomus vallata alueita lisää... etupiiriksi..
Lappi.. itäraja.. Ahvenanmaa... - Anonyymi
Viime aikoina Venäjän armeijan järjestämät yllätykset ovat olleet kyvyttömyyksiä tehdä mitään oikein.
Helsinki sileäksi ja tilalle Euroopan suurin hiekkaranta , tuolloin saattaisin ehkä jopa siellä käydäkin :)
- Anonyymi
Et saa kuitenkaan viisumia eikä sulla ole edes fyrkkaa.
- Anonyymi
Zelensky puhui Chaplinin elokuvasta " Diktaattori.."
Putinille katsottavaksi.
Pelotellaan nyt Venäjän tiedottajan suulla suoraan sotilaallisella iskulla.. armeijasta puhutaan.
Olikin syytä ihmetellä Putinin pehmeyttä... se olikin aivan valheellista
kuten kaikki muukin.
Norjakin Natossa ja annetaan olla ja Turkki, Unkari ja muut..
Suomea kiusataan.
Enää ei yllätys sitten kun sanottu suoraan että hyökätään.. vain ajankohta on yllätys ja tarkka sijainti. - Anonyymi
Pieni ydinohjus suomeen ei yllätä.
- Anonyymi
Eipä tullutkaan mitään turvatakuita NATO:lta, tuli vain velvollisuuksia ja lasku, kumpikin maa vastaa itse puolustuksestaan: https://www.is.fi/kotimaa/art-2000008826018.html
Lasku ja velvollisuudet sekä epävarmuus tuli :D - Anonyymi
Juuri siksi tarvitaan nato.
Venäjällä on jo vuosia suunniteltu sotilaallisluonteista yllätystä suomelle.
Ilman natoa se olisi aivan toista luokkaa.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kiva kun SDP alkaa hallitsemaan Suomea
Vanhat hyvät ajat taas palaavat ja kansa vaurastuu. Muistatteko vielä Sorsan aikakauden? Silloin Suomessa tehtiin jopa3689780Säästäminen on typerää, muistakaa äänestää demareita
Säästäminen on typerää, koska aiheuttaa vain talouden taantumista ja lopulta tappaa potilaan. Demareiden tapa on satsat916161Olli Rehn: Eläkkeistä pitää leikata. Nyt tuli Lindtmanille kauhun paikka
jos johtaa seuraavaa hallitusta. Purra: eläkkeisiin ei kosketa. Eikä tällä hallituskaudella varmasti kosketa, mutta seur3765801SDP:n budjetin peruskivi: "Rahaa nimittäin on!"
Demarien talouspolitiikan ydin on usein tiivistetty klassiseen meemiin: rahaa on, kunhan se on jonkun muun rahaa. Vuoden1464221Sara Sieppi umpirehellisenä Amazing Race -kulissien takaisesta elämästä
Sara Sieppi oli mukana Amazing Race Suomi -realityssä. Somevaikuttajalla oli takana raskasta aikaa ja isoja suruja, eikä33542Poliisien suosikkipuolueet ylivoimaisesti: Kokoomus ja persut
samoin on armeijan henkilöstön kanssa. Sen sijaan sekä vihreät, vasliitto ja SDP ovat hyljeksittyjä puolueita poliisien803126Sdp, Vihreät ja vasemmistoliitto muuttumassa naisten puolueiksi?
Sdp 64 % naisia, vihreät 70 % naisia ja vasemmistoliitto 60 % naisia. Ilmankos ne puolueet ajaa autoilevien kantasuomal783070Herkkua vai hötöä? Kaksi Beck-leffaa tällä vkolla tv:stä
Beck-elokuvat tuntuvat olevan suomalaisten makuun. Tällä viikolla televisiosta tulee kaksi ruotsalaista taidonnäytettä,62856Hatunnosto! Mari Hynynen (os. Perankoski) ja Jouni Hynynen auttavat vähäosaisia upealla tavalla!
Hatunnosto! Mari ja Jouni Hynynen ovat Vailla vakinaista asuntoa ry:n uudet kummit. Hynysiä motivoi halu lisätä ymmärr72788- 1142768