Vettä ovissa!?

Mulla on 2021 Superb:issa vettä kuskin ovessa. Kuten videolla niin samalla lailla poistuu kun avaa tiivistettä.
https://youtu.be/_KSw1Nsgxss

Muilla tätä ongelmaa?
22407
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 22

Vanhimmat

Minulla uudessa enyaqissa ihan sama aina autopesun jälkeen. Ei hätää. Se lähtee kun pitää yöllä ovet auki tallissa. Aamulla on jo kuiva.

Äänestä

Tuo johtuu siitä, että skoda on peltokärryksi tehty eli kottikärrystä seuraava versio. Siksi se kantaa vettä mukanaan, että voi kolhoosissa venäjän alueilla kastella lanttuja ja kaaleja. Sitten niissä on armoton takarontsi johon mahtuu moottoriöljy kanikoita ja peltotuotteita vietäväksi pellon reunaan. Pientareelta usein skodan löytää Suomessakin. Itäautoksi sanovat.

Äänestä

Skoda kerää vettä oviin. Kuinka moni muu alle 70v auto tekee tälläistä?

Aina saa nauraa kun prisman pihalla kuuluu hölske ja tulipunainen Jorma laittaa oven kiinni "tuliterässään" vRS octaviassa

Äänestä

Sama ongelma Corollassa. Pitää vielä muistaa pitää ne reiät auki kun tahtoo tukkeutua neulasista ja puiden lehdistä.

Äänestä

Hapero pelti päästää kyllä ajan kans ne vedet pois.

Äänestä

Ei Koorassa vettä oves ole. Kuule Rolli rupia siänä pelootteloon vakamielisii loppei.
Kooran on rauta heremoosen ja kettinkiä paskhkovan poijan autuu.

T.MakeLahest

Äänestä
  • Minua naurattaa kun näen Toyotan.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Minua naurattaa kun näen Toyotan.

    Minua ei naurata yhtään, kun näen Skeidan. Meinaa oksennus tulla....

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Minua naurattaa kun näen Toyotan.

    Jaappanin vehjes on iräst tulleen miehen autuu.

    T.MakeLahest

    Äänestä

Lisäkosteus ei oo pahitteeksi! Kaalit ym juurekset säilyvät autossa paremmin! Tämähän on oiva lidäoptio!

Äänestä

Hienoa! Kyykmanni on kaivellut seitsemän vuotta vanhan asian provoillakseen sillä täällä. Tuo heppuli ansaisisi jo papukaijamerkin vuosia jatkuneesta trollaamisesta.

Äänestä
  • Ja sinä vuosia kestäneestä faktantarkistamisesta.
    Molemmille --> mol.fi/työpaikat

    Äänestä

Se on suodatettua tiivisteeksi sinne.

Äänestä

Iloisesti lirittää.

Äänestä

Skoda on tunnettu siitä että kerää vettä oviin. Miksei siellä voisi vaikka kastematoja kasvattaa jos lisää multaa?

Äänestä

Vesi ei kesällä haittaa.

Äänestä

Skoda Super-B(eli super Bulp) on alunperin Neuvostoliitossa suunniteltu amfibi, jonka oli tarkoitus kulkea merellä ja maalla, että veden alla. Kuitenkin haperopelti ei tunnetusti kestänyt suolaa joten hanke hylättiin. Kuitenkin runko oli kovasti suomalaiseen, masokistimieleen ja täten Skoda rupesi aluksi vitsina koemyymään tätä mallia Suomeen.

Super-Bulpin keksijä, Fredetoli Mumstov ei koskaan ikävä kyllä päässyt ihailemaan keksintönsä suosiota, sillä hän hukkui keksintönsä prototyypin sisälle vesillelaskun aikana, koska uusi pohjalevy oli jo ruostunut puhki.

Suuren kysynnän takia malli on valikoimassa vielä tänäänkin ja siitä pystyykin huomaamaan erilaisia jäänteitä menneiltä ajoilta, kuten tämä mainitsemasi tasausvesitankit, jotka keräävät veden nykyisiin oviin.

Mikäli aihe kiinnostaa enemmän suosittelen liittymään Skoda-harrastajien vauhdittomillevauhtiajoille tulevana kesänä.

Äänestä
  • Kiitos nauruista!

    Äänestä

  • vai oliko muumi

    Äänestä

Voi kuinka surkea avaus, provoilu ei kaikilta onnistu.
Vuosia ja vuosia sitten oli joissain yksilöissä tuota ongelmaa ja se korjaantui kun avasi ne vesireiät jotka on oven alalaidassa.
Toyotan omapojalla on jutut vähissä kun pitää yrittää dissata vuosia sitten menneillä asioilla.
Onko Toyota jo pahasti ruosteessa?

Äänestä

Aloittajalla keltaista nestettä pöksyissä. Ja takaa jää jälkeen ruskeat vauhtiraidat.

Äänestä
  • Toyotalla Suomi kuljettaa ja kulkee, se on totuus ja voi sitä onnetonta joka totuuden kieltää, totuuden kieltäjäin kohtalo on kurja. Uskottomat vaeltavat murheen laaksossa ja tulta ja tulikiveä sataa kurjien päälle, kauhea on se valitus ja parku, ikuisiksi ajoiksi on heidät tuomittu mittaamattomaan kurjuuteen ja ahdistukseen. Toisin on niiden laita jotka uskovat, heillä on onni ja autuus, paratiisi jo maan päällä.

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Mulla on 2021 Superb:issa vettä kuskin ovessa. Kuten videolla niin samalla lailla poistuu kun avaa tiivistettä.
https://youtu.be/_KSw1Nsgxss

Muilla tätä ongelmaa?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu