Prostituutio ja syrjäytyminen

Moi kaikki, sekä asiakkaat, ammattilaiset että alaa harkitsevat

Kaikki ehkä tietääkin, että prostituutio voi joko aiheuttaa syrjäytymistä harjoittajalleen tai johtua siitä. En nyt aiokaan pitää mitään moraalisaarnaa niille, jotka ostavat narkomaanien tai köyhien ulkomaalaisten naisten seksipalveluja. Tarkoitan meitä ihan kantasuomalaisia alalle ajautuneita naisia, joilla ei ole pahaa huumeriippuvuutta.

Minä olen nyt 37 v., ja annoin seksiä rahasta ensimmäisen kerran 19-vuotiaana. Eka asiakas oli puolituttu 40 v. mies joka asui samoilla kulmilla kun minä. Suoritimme aktin pikaisesti hänen autossaan ja hän maksoi minulle huomattavan ison rahasumman. Kokemus oli minulle helppo, ja tuntui ettei minun tarvinnut muuta kuin maata selälläni ja ehkä hieman äännähdellä nautintoa teeskennellen.

En pitänyt seksiä tai kehoani ehkä kovinkaan suuressa arvossa alun alkaenkaan, koska olin joutunut oman isäni hyväksikäyttämäksi jo 17 vuotiaana. Lapsuus ja nuoruus oli tavallaan ankeita, koska äitini kuoli kun olin pieni ja olen persoonallisuushäiriöisen isäni kasvattama.

Ulospäin minulla oli kaikki kunnossa. Huolehdin ulkonäöstäni ja kunnostani, satsasin ulkoiseen kauneuteen ja tyyliin. Opiskelin itselleni ammatin ammattikoulussa. Kuviin tuli kuitenkin päihteet, varsinkin rauhoittavat lääkkeet. Tuttavapiirissä oli pillerikauppiaita, ja huomasin että Diapam auttaa kivasti kestämään elämää.
Aloin huoraamaan vakituisesti, koska se oli helppoa rahaa ja saatoin valikoida turvallisen tuntuisia asiakkaita esim. Facebookin kautta (minulla on liki 1000 facebook kaveria). Diapam teki olon sopivan rennoksi asiakastapaamisissa, ilman että vaikutin päihtyneeltä, kunhan varoin sekakäyttöä alkoholin kanssa.

Koukutuin Diapamiin niin, että jouduin vierotushoitoon ekan kerran 33 -vuotiaana. Pääsin eroon, mutta käytän yhä alkoholia ja kannabista kausittain. Minulla on myös diagnosoitu epävakaa persoonallisuushäiriö. Nyt olen 37 ja ollut työttömänä muutaman vuoden. En siksi etteikö töitä olisi tarjolla, vaan siksi että työkykyni on alentunut. Hoitosuhde mielenterveys- ja päihdepalveluihin jatkuu.

7

1038

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Vieläkö annat myös?

    • Anonyymi

      Mikään ala ei sovi kaikille.

    • Anonyymi

      Juuri jokunen viikko sitten oli ulkolaisella kanavalla diokkari aihepiiristä, jossa haastateltiin alalla toimivia (kasvot piilotettuina), kuten muuan laillisesti ilotalon pitäjänaista Sveitsissä. Hän tosin oli ohjelmassa omilla kasvoillaan.

      Hän kertoi alalla toimivien yhdeksi yleiseksi ja suurimmaksi haasteeksi kaksoiselämän, sen että joutuu jatkuvasti valehtelemaan tuttavilleen ja läheisilleenkin, piilottaakseen todellisen aktiviteettinsä. Siitä tulee ajan kanssa henkisesti ja tunneperäisesti hyvinkin raskasta.

      Sitten edellisen pakottamana ja seurauksena ajan kanssa kaveripiiriikin alkaa tulla etäisyyttä, suhteet ja yhteydenpito lakkaa, joka taas johtaa eristyneisyyden ja yksinäisyyden tunteeseen, jossa lopulta kavereina on ainoastaan vastaavassa tilanteesa olevat kollegat.

      Tilanteesta useinkin muodostuu umpikuja, jossa johonkin ns. normiammattiin siirtyminen muodostuu vaikeaksi, joskaan ei se mahdotonta ole, joskin varsin haasteellista.

      Sitten vielä oma lukunsa ovat ammatin mieleen ja tunne-elämään jättämät jäljet.

    • Anonyymi

      Tutun näköinen nahkaminari profiilikuvassa ja tarinakin täsmää. Olenpa tainnut polkaista tätä "Venlafaxinia" joskus ihan kohtuuhintaan. Kiitoksia vain.

    • Anonyymi

      Alasta kirjan kirjoittanut kertoi, että suurin osa prostituoiduista on tavallisia ja yksityisyrittelijöitä naisia. Asiakkaat myös tavallisia miehiä tai naisia.

      Ruotsissa on tehty suuri virhe, kun prostituutio ja seksin ostaminen on kielletty.
      Ongelmat on näin painettu maan alle.

      Toivottavasti jaksat tarjota palveluksiasi myös tulevaisuudessa.

    • Anonyymi

      Vanhat akat alalla vaikuttaa ainakin pitkän linjan syrjäytyneiltä ja heillä on pahoinvointia tosi paljon. He purkavat sitä etenkin nuoriin huoriin. :,(

    • Anonyymi

      Minä en käytä mitään päihteitä. Olen 26 vuotias ja olen myynyt seksiä 4 vuotta satunnaisesti. Minulla on yliopistokoulutus ja rahoitin opiskelua seksiä myymällä.
      aloitin tavallaan kun tapasin miehen joka ehdotteli seksiä maksua vastaan. Sain 400 euroa ja ajattelin miten helposti kaikki kävi. Tapailin sitä miestä sitten varmaan 20 kertaa ja nautin siitä. Mies sanoi että elämä kävi tylsäksi eikä jaksanut baareista hakea seuraa joten etsi maksullista seuralaista. En ole alkanut päihteitten kanssa pelaamaan. En juo alkoholia.

    Ketjusta on poistettu 15 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kanki kovana; ei tiedä pornovideoista mitään

      Kaikkosen erityis­avustajan asunnossa kuvattiin pornoa. Väittää ettei tiedä asiasta yhtään mitään. https://www.is.fi/po
      Maailman menoa
      121
      5737
    2. Halaisin sua mies

      Jos voisin 💗
      Ikävä
      29
      2090
    3. Onkohan meillä kummallakin joku pakkomielle toisiimme

      Vähän luulen että on..
      Ikävä
      177
      1922
    4. Ei monet elä kuin alle 60 v, mikä vaikuttaa?

      gulp, gulp.. Juice Leskinen eli 56 vuotta. Matti Nykänen eli 55 vuotta. Topi Sorsakoski eli 58 vuotta.
      Maailman menoa
      66
      1094
    5. Mitä tämä on

      Ajatella, olen viimeksi nähnyt sinua melkein vuosi sitten ohimennen. Ja silloinkin sinä välttelit minua. En ole kuullut
      Tunteet
      10
      1083
    6. Hyvää yötä kaivatulleni

      En pysty tekemään kokemaan mitään sielussa tuntuvaa, syvää, vaikuttavaa, ilman että rinnastan sen sinuun. Niin kävi tänä
      Tunteet
      24
      977
    7. Olen valmis

      Kohtaamaan sinut tänä kesänä, jos sellainen sattuma osuu kohdalleni.
      Ikävä
      73
      967
    8. Nyt on konstit vähänä.

      Nimittäin tuulivoiman vastustajilla, kun pitää perättömiä ilmiantoja tehdä. Alkaa olla koko vastustajien sakki leimattu,
      Kiuruvesi
      24
      892
    9. Tilinpäätösvaltuusto 27.5

      Samalla viimeinen kokous ennen uudenvaltuustokauden alkamista. Vanhat antavat itselleen erinomaiset arvosanat, ja siirty
      Pyhäjärvi
      42
      887
    10. Hevoset ajoteillä Karhulanvaaralla

      Minkä ihmeen takia osaamattomat ihmiset tuovat hevosia ajoteille ja pyöräteille? Eilen oli kolari lähellä tämän takia. I
      Suomussalmi
      12
      755
    Aihe