Moi kaikki, sekä asiakkaat, ammattilaiset että alaa harkitsevat
Kaikki ehkä tietääkin, että prostituutio voi joko aiheuttaa syrjäytymistä harjoittajalleen tai johtua siitä. En nyt aiokaan pitää mitään moraalisaarnaa niille, jotka ostavat narkomaanien tai köyhien ulkomaalaisten naisten seksipalveluja. Tarkoitan meitä ihan kantasuomalaisia alalle ajautuneita naisia, joilla ei ole pahaa huumeriippuvuutta.
Minä olen nyt 37 v., ja annoin seksiä rahasta ensimmäisen kerran 19-vuotiaana. Eka asiakas oli puolituttu 40 v. mies joka asui samoilla kulmilla kun minä. Suoritimme aktin pikaisesti hänen autossaan ja hän maksoi minulle huomattavan ison rahasumman. Kokemus oli minulle helppo, ja tuntui ettei minun tarvinnut muuta kuin maata selälläni ja ehkä hieman äännähdellä nautintoa teeskennellen.
En pitänyt seksiä tai kehoani ehkä kovinkaan suuressa arvossa alun alkaenkaan, koska olin joutunut oman isäni hyväksikäyttämäksi jo 17 vuotiaana. Lapsuus ja nuoruus oli tavallaan ankeita, koska äitini kuoli kun olin pieni ja olen persoonallisuushäiriöisen isäni kasvattama.
Ulospäin minulla oli kaikki kunnossa. Huolehdin ulkonäöstäni ja kunnostani, satsasin ulkoiseen kauneuteen ja tyyliin. Opiskelin itselleni ammatin ammattikoulussa. Kuviin tuli kuitenkin päihteet, varsinkin rauhoittavat lääkkeet. Tuttavapiirissä oli pillerikauppiaita, ja huomasin että Diapam auttaa kivasti kestämään elämää.
Aloin huoraamaan vakituisesti, koska se oli helppoa rahaa ja saatoin valikoida turvallisen tuntuisia asiakkaita esim. Facebookin kautta (minulla on liki 1000 facebook kaveria). Diapam teki olon sopivan rennoksi asiakastapaamisissa, ilman että vaikutin päihtyneeltä, kunhan varoin sekakäyttöä alkoholin kanssa.
Koukutuin Diapamiin niin, että jouduin vierotushoitoon ekan kerran 33 -vuotiaana. Pääsin eroon, mutta käytän yhä alkoholia ja kannabista kausittain. Minulla on myös diagnosoitu epävakaa persoonallisuushäiriö. Nyt olen 37 ja ollut työttömänä muutaman vuoden. En siksi etteikö töitä olisi tarjolla, vaan siksi että työkykyni on alentunut. Hoitosuhde mielenterveys- ja päihdepalveluihin jatkuu.
Prostituutio ja syrjäytyminen
7
1071
Vastaukset
- Anonyymi
Vieläkö annat myös?
- Anonyymi
Mikään ala ei sovi kaikille.
- Anonyymi
Juuri jokunen viikko sitten oli ulkolaisella kanavalla diokkari aihepiiristä, jossa haastateltiin alalla toimivia (kasvot piilotettuina), kuten muuan laillisesti ilotalon pitäjänaista Sveitsissä. Hän tosin oli ohjelmassa omilla kasvoillaan.
Hän kertoi alalla toimivien yhdeksi yleiseksi ja suurimmaksi haasteeksi kaksoiselämän, sen että joutuu jatkuvasti valehtelemaan tuttavilleen ja läheisilleenkin, piilottaakseen todellisen aktiviteettinsä. Siitä tulee ajan kanssa henkisesti ja tunneperäisesti hyvinkin raskasta.
Sitten edellisen pakottamana ja seurauksena ajan kanssa kaveripiiriikin alkaa tulla etäisyyttä, suhteet ja yhteydenpito lakkaa, joka taas johtaa eristyneisyyden ja yksinäisyyden tunteeseen, jossa lopulta kavereina on ainoastaan vastaavassa tilanteesa olevat kollegat.
Tilanteesta useinkin muodostuu umpikuja, jossa johonkin ns. normiammattiin siirtyminen muodostuu vaikeaksi, joskaan ei se mahdotonta ole, joskin varsin haasteellista.
Sitten vielä oma lukunsa ovat ammatin mieleen ja tunne-elämään jättämät jäljet. - Anonyymi
Tutun näköinen nahkaminari profiilikuvassa ja tarinakin täsmää. Olenpa tainnut polkaista tätä "Venlafaxinia" joskus ihan kohtuuhintaan. Kiitoksia vain.
- Anonyymi
Alasta kirjan kirjoittanut kertoi, että suurin osa prostituoiduista on tavallisia ja yksityisyrittelijöitä naisia. Asiakkaat myös tavallisia miehiä tai naisia.
Ruotsissa on tehty suuri virhe, kun prostituutio ja seksin ostaminen on kielletty.
Ongelmat on näin painettu maan alle.
Toivottavasti jaksat tarjota palveluksiasi myös tulevaisuudessa. - Anonyymi
Vanhat akat alalla vaikuttaa ainakin pitkän linjan syrjäytyneiltä ja heillä on pahoinvointia tosi paljon. He purkavat sitä etenkin nuoriin huoriin. :,(
- Anonyymi
Minä en käytä mitään päihteitä. Olen 26 vuotias ja olen myynyt seksiä 4 vuotta satunnaisesti. Minulla on yliopistokoulutus ja rahoitin opiskelua seksiä myymällä.
aloitin tavallaan kun tapasin miehen joka ehdotteli seksiä maksua vastaan. Sain 400 euroa ja ajattelin miten helposti kaikki kävi. Tapailin sitä miestä sitten varmaan 20 kertaa ja nautin siitä. Mies sanoi että elämä kävi tylsäksi eikä jaksanut baareista hakea seuraa joten etsi maksullista seuralaista. En ole alkanut päihteitten kanssa pelaamaan. En juo alkoholia.
Ketjusta on poistettu 15 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mikaela Nylander: Jos pakkoruotsi poistetaan, niin ruotsin kielen asema romahtaa
(Nylander on vanha RKP:nen) Mutta niin heikossa vedossa muumiruotsi siis on Suomessa, että vain tekohengityksellä se pys652572Nainen aion pilata elämäsi täysin, opetus sulle, että pelasit väärän ihmisen sydämellä.
Empatiani sua kohtaan katosi siinä kohtaan, kun teit tietoisen valinnan leikkiä mun sydämellä. Luulet olevas joku älykäs2411585- 941380
6 vkoa kulunut ilman sua
…ihme että olen vielä hengissä. 😔 Kyynelillä pessyt lattioita. Rakastan ja odotan sua ikuisesti❤️Projekti jäi kesken jo8901- 65882
Jotenkin se harmittaa
Etten voinut antaa itselleni mahdollisuutta tutustua. Tulit vain liian lähelle ja syvälle kemia oli alusta alkaen liian46700Olen yrittänyt tavoittaa sinut kolmesti
Elämän aikana. Kahdesti hakenut numeroa ja lähettänyt jollekkin nimisellesi viestin. Kerran aivan summassa keksimääni os2652Haluan kysyä vain yhden asian
Miksi et koskaan halunnut kohdata minua kasvotusten silloin, kun molemmilla oli tunteita? Kaiken muun olen jo hyväksymäs39579- 73562
- 22512
