BUSSIVLOG 6: Vetybussit - Linja-autoliikenteen tulevaisuus?

Linkki: https://youtu.be/aj2BQiin160

Jaoin keväämmällä tekemäni sähköbusseja käsittelevän videon pahamaineiseen Suomi24-keskustelupalstalle, jossa lähti todella mielenkiintoinen keskustelu käyntiin. Näissä keskusteluissa sivuttiin myös vetybusseja ja juurikin tästä sain idean pyhittää videon tätä uudehkoa teknologiaa käyttäville busseille. Voisikin miettiä, että tuleeko vety olemaan tulevaisuuden käyttövoima linja-autoliikenteessä?

Tässä videossa tullaan käsittelemään mm. vetybussien ja ylipäätään vetykäyttöisten ajoneuvojen toimintaa, vetybussien rakennetta ja myös sitä, miten paljon vetybusseja on maailmalla jo käytössä. Näiden lisäksi tulen käsittelemään myös mitä käytännön haasteita vetybussien käyttöönottoon liittyy täällä meillä Suomessa! Kannattaa siis ehdottomasti katsoa tämä video!

7

264

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Miksi pöhikäinen postailet samoja kirjoituksia usealle palstalle????

      • Koska pöhikäinen joutuu markkinoimaan tekeleitään tavoittaakseen toivotunlaisen yleisön


    • Anonyymi

      Oletko joku osakas, vai miksi tunnet tarvetta markkinoida höpöhöpö tuotteita ?

      • En minä kyllä mikään osakas oo, enkä mä nyt mitään muuta yritä markkinoida kuin omia videoita. Toki jokainen saa uskoa mihin huvittaa.


    • Anonyymi

      Helsinki on poistanut maakaasubussit käytöstä koska niiden liikennöinti oli rajoitettua polttoaineen vuoksi. Vety olisi vielä suurempi vaara. Paikallisliikenne on helppoa toteuttaa sähköbusseilla ja niitä tulee koko ajan lisää Helsinkiin. Kaukoliikenteessä on dieselmoottori vielä kauan voittaja ja polttoainekin voidaan muuttaa vähäpäästöiseksi biodieseliä käyttäen.

    • Sitähän tässä on povattu, että jos vetybusseja ja täyssähköbusseja käytettäs rinnan niin jälkimmäiset jäisvät paikallisliikenteeseen ja taas vetybusseja käytettäs taas kaukollikenteessä. Aika sen näyttää

    • Anonyymi

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kansalla on oikeus tietää miksi persut pettävät

      Koko kulunut hallituskausi on kysytty persuilta, minkä vuoksi he ovat pettäneet käytännössä jokaisen vaalilupauksen, ain
      Maailman menoa
      61
      7520
    2. Venäjän armeijan evp-upseeri: Armeija surkeassa tilassa, jonka läpäisee kaiken kattava

      valehtelu. Venäläiset alkaneet pohtia julkisesti maan todellisia tappioita. Z-bloggari ja 3. luokan kapteeni (evp.) Mak
      Maailman menoa
      123
      2946
    3. Minkälaisen viestin

      Laittaisit ikävöinnin kohteelle, jos rohkenisit?
      Ikävä
      142
      1776
    4. Kansalla on oikeus tietää mikä on SDP:n talousohjelma jolla maan talous

      saadaan nousuun? Miksi puolue piilottelee sitä, vai eikö sitä ole? Tähän asti olemme vaan saaneet kuulla hallituksen ha
      Maailman menoa
      65
      1659
    5. Ammattiliitto 900 euroa/vuosi - Työttömyyskassa 72 euroa/vuosi

      Ammattiliitosta eroamalla voi säästää jopa 800 euroa vuodessa. Mitä enemmän tienaat, sitä enemmän maksat liitolle. Esim
      Maailman menoa
      115
      1458
    6. Miten voit olla niin tyhmä

      että et tajunnut että sua vedätettiin? Tietäisitpä miten hyvät naurut on saatu. Naiselle
      Tunteet
      168
      1412
    7. Missä vaiheessa

      Päätit irl luovuttaa minun suhteeni?
      Ikävä
      131
      1163
    8. Millaisena uskot

      Kaivattusi kokevan tunteensa?
      Ikävä
      77
      853
    9. Kyriake=Kirkko

      Kirkko, Kyriake Kirkko-sana tulee kreikankielen sanasta Kyriake=Herran omat, Kristuksen omaksi kastettujen suuri joukko
      Kaste
      47
      812
    10. Mitä haluat eniten

      Kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      52
      755
    Aihe