Evankeliumi pelastaa synnin vallasta

Anonyymi

Useat meistä ovat nähneet rannalla telineessä tai laivan kaiteeseen kiinnitetyn punavalkean renkaan. Se on pelastusrengas, joka voi pelastaa kuolemanvaaraan joutuneen ihmisen hengen.

Mitkä ovat keskeisimmät piirteet tilanteissa, joissa pelastusrengasta käytetään? Ensiksikään autettava ei ole usein ymmärtänyt joutuvansa vaaralliseen tilanteeseen ja on kykenemätön auttamaan itseään. Toiseksi auttaja ei toimi autettavan puolesta palkkion tai vastapalveluksen toivossa. Hän riskeeraa ja joskus jopa uhraa henkensä toisen puolesta. Kolmanneksi autettava kokee syvää iloa ja kiitollisuutta pelastajaansa kohtaan, eikä hän torju tätä. Näin tapahtuu ajallisissa tilanteissa, mutta kuinka sitten käy hengellisessä mielessä?

Raamatun ydinviesti voitaisiin tiivistää Psalmia 98 mukaillen sanoihin Herra on pelastajamme (Ps. 98:2–9). Vanha testamentti, josta edellä todettu Psalmi löytyy, ei tunne sanaa Jeesus, joka on kreikkaa. Vastaava heprean nimi sieltä kuitenkin löytyy, Joosua tai Jeshua, joka tarkoittaa ’Herra pelastaa’. Uuden testamentin Herra, Jeesus Kristus, on siis Pelastaja.

Kun ihminen jo idullansa saa elämän (Ps. 139:13–16), hän on Herran tuttu ja hänen omansa. Maailmassa on kuitenkin myös paholainen, joka on Jumalan vastustaja ja haluaa alistaa Jumalan omat valtaansa. Jos Jumalan lapsi ei saa syntymänsä jälkeen jatkuvasti Hengen ravintoa, evankeliumia, hän ennen pitkää kuolee eli hukkuu synteihinsä.

Usein hukkuminen tapahtuu niin, ettei ihminen huomaa edes joutuneensa kuolemanvaaraan, jotta voisi huutaa apua. Etsikon aika on aika, jolloin Isä kutsuu hengellisesti kuollutta yhteyteensä. Hän lähettää elävän lapsensa ”heittämään pelastusrenkaan” hukkuvan avuksi. Jos tämä ottaa vastaan ”pelastusrenkaan” eli anteeksiantamuksen evankeliumin ja sanoman sielun pelastuksesta, pelastuu hän elämälle.

Elämälle pelastunut kokee syvää iloa ”pelastusrenkaan heittänyttä” kohtaan, mutta viime kädessä kuitenkin Jumalaa kohtaan. Sekä Raamatun kertomuksissa pelastuksen kokeneet että meidänkin ajallamme uskoon autetut, pelastuksen saaneet ihmiset ovat kiittäneet Jumalaa ja Herraa Jeesusta. Herra on pelastanut synnin, kuoleman ja paholaisen vallasta.

Ilkka Hakulinen

2

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Evankeliumi pelastaa. Rauhanyhdistys ei.

      • Anonyymi

        Olisipa mukavaa kuulla joskus tuo evankeliumi lausuttavan myös äänellisesti oikein, kun aina se lausustaan evanKELJUMI, se mikään kelju ole. Opetelkaapa lausuminen tähän tapaan. Evanke-liumi. Häiritsee tuo KELJUMI sana


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Orpo hiiri kadoksissa, Marin jo kommentoi

      Kuinka on valtiojohto hukassa, kun vihollinen Grönlantia valloittaa? Putinisti Purra myös hiljaa kuin kusi sukassa.
      Maailman menoa
      128
      6425
    2. Nuori lapualainen nainen tapettu Tampereella?

      Työ­matkalainen havahtui erikoiseen näkyyn hotellin käytävällä Tampereella – tämä kaikki epäillystä hotelli­surmasta tie
      Lapua
      71
      6273
    3. Lopeta jo pelleily, tiedän kyllä mitä yrität mies

      Et tule siinä onnistumaan. Tiedät kyllä, että tämä on just sulle. Sä et tule multa samaan minkäänlaista responssia, kosk
      Ikävä
      376
      6215
    4. Tampereen "empatiatalu" - "Harvoin näkee mitään näin kajahtanutta"

      sanoo kokoomuslainen. Tampereen kaupunginvaltuuston maanantain kokouksessa käsiteltävä Tampereen uusi hyvinvointisuunni
      Maailman menoa
      344
      4002
    5. Lidl teki sen mistä puhuin jo vuosikymmen sitten

      Eli asiakkaat saavat nyt "skannata" ostoksensa keräilyvaiheessa omalla älypuhelimellaan, jolloin ei tarvitse mitään eril
      Maailman menoa
      148
      2435
    6. Ukraina, unohtui korona - Grönlanti, unohtu Ukraina

      Vinot silmät, unohtui Suomen valtiontalouden turmeleminen.
      Maailman menoa
      5
      2376
    7. Orpo pihalla kuin lumiukko

      Onneksi pääministerimme ei ole ulkopolitiikassa päättäjiemme kärki. Hänellä on täysin lapsellisia luuloja Trumpin ja USA
      Kansallinen Kokoomus
      131
      1466
    8. Onko täällä helmessä tapahtunut vakava rikos?

      Onko kuullut kukaan mitään.
      Haapavesi
      13
      1339
    9. Miten kauan sulla menisi

      Jos tulisit mun luo tänne nyt kahvinkeittoon?
      Ikävä
      187
      1138
    10. Miksi me oikein

      Rakastuttiin?
      Ikävä
      64
      970
    Aihe