Hallitus kokoontuu keskimäärin 5 kertaa vuodessa

Anonyymi

Kiinteistöliitto 9.2.2021 väittää: "Jäsenkyselyistä tiedämme, että taloyhtiön hallitus kokoontuu keskimäärin 4–6 kertaa vuodessa."

Jos Stadin ulkopuolella yhdellä isännöitsijälle on hoidettavanaan vaikkapa 28 taloyhtiötä, tarkoittaa 4-6 hallituksen iltakokousta vuodessa keskimäärin 140 kpl taloyhtiön hallituksen kokouksia. Yhdestä kokouksesta tulee ylitöitä keskimäärin 3 tuntia, joten 140 kokousta x 3 h = 420 tuntia ylitöitä vuodessa.

Kiinteistöliitto ei artikkelissaan huomaa tarttua tähän mahdottomuuteen ollenkaan. Ei Suomessa voida teettää joka vuosi 420 tuntia ylitöitä työntekijällä. Artikkelin kirjoittajan olisi pitänyt tajuta, että "Tämähän on mahdotonta. Taloyhtiön hallitus ei voi kokoontua 4-6 kertaa vuodessa. Se ei ole mahdollista."

Kauanko menee, että joku tajuaa meneillään olevan huijauksen laajuuden?

2

165

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Onneksi tämä huijaus on huomattu täällä Suomi24.llä !!!

    • Anonyymi

      Missä on se huijaus? Tuossahan vain todetaan KLiiton toimesta mikä on keskimääräinen määrä yhtiöillä. Yhtiöthän poikkeaa toisistaan kaikkea 2-3kok vuodessa aina yli 40 kokoukseen on nähty kollegoiden kanssa.
      Itsellä ollut vuositasolla kaikkea 100 ja 270 kokouksen välillä vuodessa. Tämä vuosi menee aika normaaliin 70 kokousta tuli juuri viime viikolla täyteen. Työaika mitä suunniteltu ka. 55 h vko ja korvaukset mitä sovittu.
      Yhtiöitä siinä 12-16 välissä nykyisin. Ennen oli tuo yli 25.
      Mutta missä se huijaus on?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nyt tajusin mitä haet takaa

      En epäile etteikö meillä olisi kivaa missä vaan. Se on iso hyppy henkisellä tasolla sinne syvempään päätyyn, kuten tiedä
      Ikävä
      43
      3443
    2. Kiitos kun sanoit ikävästi minulle, herkälle

      Sait kesälomani pilattua😔
      Ikävä
      36
      2064
    3. Naiselle mieheltä

      Huomasin tuossa, että jääkaapissani on eräs sinun ostamasi tuote edelleen avaamattomana. Arvaatko mikä?
      Ikävä
      30
      1779
    4. Kaipaan niin....

      Aaawww mikä kaipuun tunne iski ja lujaa🥺😭❤️
      Ikävä
      16
      1547
    5. Eiii...

      Etkä! 😘
      Ikävä
      23
      1518
    6. Jalkapalloa

      Ura ja Kokkola Cup?
      Kannus
      10
      1420
    7. Mikset vain

      Unohtaisi?
      Ikävä
      24
      1397
    8. En ymmärrä miksi minä

      Maailma on täynnä sinulle muita
      Ikävä
      14
      1247
    9. Ihmetteletkö, mihin sinussa ihastuin?

      Pikkuhiljaa huomasin, että olet ainutlaatuinen luonne, plussana tietysti ulkoiset avut. Toista ei taida löytyä koko maai
      Ikävä
      78
      1175
    10. Jo Alkanutta Viikkoa Ja Maanantai Päivää

      Hyvää huomenta naiselle ❤🤗😘 Toivoo mies
      Ikävä
      22
      1122
    Aihe