Aikuisiän akne

Anonyymi

Meneekö aikuisiän akne jossain vaiheessa ohi? En muista nähneeni ketään yli keski-ikäistä, jolla olisi akneongelmia.

12

654

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Aikuisiän aknen taustalla on useimmiten stressi. Akne katoaa, kun stressi loppuu.

      • Anonyymi

        Näin on. Se on sisäisen paineen aiheuttama ongelma. Paine lakkaa, tilanne nollautuu.


      • Anonyymi

        Aikuisiän akne, tressi,ravinto tai hormooni muutokset.Itseläni iho huononi maskisuosituksesta ja maskin käytöstä.Vaikka vaihdoin aina puhtaan maskin. Myös ihoni huononee tressi. Kuin mitä syön ,näkyy naamassani eli sokeria sisältävät tuotteetOlen myös herkkä pesuaineille,joten kaikki mitä käytän iholle,hiuksille,pyykille ovat hajusteettomia tuotteita.Miloin vaihdoit tyynysi tai pesit sen? On tyynytkin syy / silmä ongelmin, jos edellä mainitut asiat unohtunut?


    • Anonyymi

      Hormonaalinen akne päättynee naisilla vaihdevuosiin, mitenköhän miehillä sitten?

    • Anonyymi

      Kyllä maskin käyttö suosituksen mukaan minulla huononsi ihoa. Käytän edelen maskia vaikka suositukset ohi, Vaihdan sen myös,joka käytön jälkeen. Mutta aknen voi tulla minkä ikäisenä tahansa,Naisten ja miesten hormonit. Vaikuta myös ravinto. Minulla suklaa,makeiset, finit nousee ymm.Jos o on aknea.Voi asiasta mennä tereveyskeskus läkäri. Toivoa saa läheten ihotauti plk. Josta alan ammatin paneutunut lääkäri osaa määrätä oikeat lääkeet.Terveyskeskukset o toki päteviä läkäreitä mutta eivät ole erikoistunet iho ymm.Vaan yleislääkäreitä,Siksi on ne lähetet ihotauti plk.keuhkosairaudet, sydän jne ,jne, Sairaloihin..

    • Anonyymi

      Kun se kerran alkaa, etenkin onteloakne, eli ns käänteisakne, niin eipä siitä noin vain pääse eroon.
      Olen nyt noin 54 v nainen. Nuorena vain muutama mustapää, siisti selkä. V.2009 alkoi kehittymään rajusti ensin mustapäitä selkään. Tauti on osittain muuttanut lähes 13 v aikana luonnettaan pahempaan suuntaan. Aknepatteja on selässä, niskassa, kyljissä, jopa reisiinkin tulee.
      Kehityskulku on seuraava: kaamea kutina, kun patti alkaa kasvaa. Kutina kulminoituu pahimmilleen, kun on muodostunut kovan pitkän tulpan alle syvälle märkää.
      Jos silloin saa patin purettua, on kaksi mahdollista kehityssuuntaa.
      Joko patti kuivaa nätisti, mutta täyttyy taas myöhemmin. Tai sitten, vaikka miten märänkin saisi kaiken pois, patti ei vaan millään suostu para nemaan, vaan kutisee kutisemistaan, ja kehittyy uusi tulppa ja märkä.
      Ei auta vaikka millä desinfioivalla pesisi välillä kuurina. Ei auta vaikka läträisi millä mitä apteekista saa.
      Se auttaa vähän kun tekee happokuorintoja, ja itsetekemä mustikka-pesuaine(puolet mustikkaa, puolet pesuainetta). Happokuorinnat teen jogurtilla, ajoittain sitruunalla.
      Oma akneni alkoi, vaihdevuosien tullessa. Loppua ei näy.

      • Anonyymi

        Mielenkiintoista, luulisi menopaussin lopettavan sen, kun hormonaalimuutokset tasoittuvat. Eli ilmeisesti estrogeenin aleneminenkin voi sitten laukaista?


      • Anonyymi

        Samoin käynyt. Vaihdevuodet olleet jo useamman vuoden. Nyt alkanut taas kasvot kukkimaan.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Mielenkiintoista, luulisi menopaussin lopettavan sen, kun hormonaalimuutokset tasoittuvat. Eli ilmeisesti estrogeenin aleneminenkin voi sitten laukaista?

        En minä muuta tiedä kuin sen kokemuksen mikä minulla on. Harmittaa kun nätti selkä oli. Ihan pilalla.
        Kutina on tuossa aknetyypissäni kaikkein kauhein asia. Sitä ei saa millään pois kuin purkamalla patin. Toisen... kymmeniä. On ihan hyvä tunne sitten, seuraavaan päivään. Jossain toisella läntillä onkin jo kulminoitunut uuttaa, kutka on sietämätöntä. Syyhyä minulla ei, ole.
        Teen töitä teollisuudessa, siivoojana. Hikoilen, ja siellä on tietenkin jotain altisteitakin. Iho on pintakuiva talvisin, kesät ihoa ei tartte kosteuttaa.
        Pahimmat ontelot kestävät kuukausia, vaikka miten tyhjentelee. siis täyttyvät uudelleen. Ei auta desitykset. Ei auita kuin ne rajummat happokuorinnat, ja tyhjentelyt helpottaa kutinaan.
        Valtaosa sellän ihoa on yhtä arpea jo, ja silti uutta vaan pukkaa. Minä olisin kiitollinen, jos jollakulla olisi jokin toimiva tällaisen aknen taltutuskeino, ja voisi kertoa. Sinkkiä ja muita hivenaineita saan, syöm marjoja, metsäsieniäkin.
        Mustikkaa aloin käyttämään ulkoisestikkin kun luin että sitä oli ennen käytetty ihonhoitoon. Yllätys oli, että se jopa auttaa. Pesuaineen seassa ei värjää ihoa.


    • Anonyymi

      keski-ikäisellä voi muita ihosairauksia kuten ruusufinni.

    • Anonyymi

      Olen jo 60 vuotias nainen. Teini iästä lähtien kärsinyt aknesta. Mikään ei ole auttanut. Nyt on kasvot jo pahasti arpeutuneet, iho tosi herkkä ja ruusufinni puhjennut. Voi siitä kärsiä ihan vanhuuteenkin asti näköjään.

    • Anonyymi

      Tässä yksi sellainen, jolla alkoi akne 60 vuotiaana. Hyvä iho ollut suuren osan elämästäni, ainoastaan kahdeksannella luokalla oli aknea, pahemmin vielä kuin nyt. Tuolloin se meni ohi ilman mitään kommervenkkeja. Käytin 5 v estrogeeniesto lääkitystä syövän takia, sen käyttö loppui n 5 v sitten. Nyt sitten aika paha akne leukalinjassa ja vähän poskilla. Työssäni kyllä stressaavia tekijöitä, muita syitä en keksi kuin hormonaaliset tuon stressin lisäksi. Nyt täytyisi löytää sopivia tuotteita, onko kellään ikäiselläni kokemusta teepuusaippuasta.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Rasismia kaikkialla näkevät ovat Suomen tyhmimpiä ihmisiä

      ja monillahan kuluu myös mielialalääkkeitä, eli päässä on ongelmia. Mutta he eivät tajua kuinka paljon ja ihan todellis
      Maailman menoa
      306
      6663
    2. Ei kahta sanaa etteikö Petteri Orpo hyväksy rasismia

      Koska jatkaa hallituksessa rasistisen perussuomalaisiksi itseään kutsuvan puolueen kanssa. Se on Petteri Orpon arvomaai
      Maailman menoa
      50
      5817
    3. Mitkäs nuorisoporukat ovat toisia nuoria ryöstelleet (selvää rassismia)

      No poliisi kertoo, että maahanmuuttajataustaisia ovat, ja isot porukat sillä yhden suomalaisen uhrin kimpussa on ollut j
      Maailman menoa
      186
      5292
    4. Pitkän linjan yritysjohtaja: Suomen tapahtumat eivät ole Aasian kärkiuutinen

      Viimeaikaista kohua on käytetty sisäpoliittisena lyömäaseena, Thomas Zilliacus sanoo. – Koska asiaa kuitenkin kommentoi
      Maailman menoa
      61
      4073
    5. Demarit ovat oikeasti törppöjä eli heikkoälyisiä

      ja todistavat sitä päivittäin täällä lapsellisilla jutuillaan. Kauheasti on hehkuttaneet kuinka demarien kannatus vaan
      Maailman menoa
      38
      3338
    6. Perussuomalaiset eivät harrasta maalittamista kuten vasemmisto

      Huomaa tässä keinotekoisessa "rasismi"-kohussakin kuinka vasemmistolaiset maalittavat Perussuomalaisia. Me emme vastaava
      Maailman menoa
      5
      3333
    7. HS 12/25 kysely: persut romahti, demarit raketoi

      Kyyti on kylmää persuleirissä, saattaa vetää siellä silmätkin viirulleen. Sen sijaan SDP:n puoluetoimistolla voidaan pok
      Maailman menoa
      52
      3247
    8. Töppö-persut ovat todella tyhmiä

      sen kertoo tämäkin avaus: "Persujen suosio vain laskee" Töppö-persu vaan unohtaa, että ennen tätä galluppia persujen kan
      Maailman menoa
      29
      3018
    9. Maataloustuet voi poistaa, naudan tuottajahinta pompsahtanut 25 %

      Enää ei tarvitse veronmaksajien tukea, koska maajussi saa lihasta nyt hyvää hintaa. https://yle.fi/a/74-20198739
      Maailman menoa
      11
      2242
    10. Mitäpä ostaisin ja lähettäisin Metsa Manille joulupäkitsiä?

      Vähän vaikea miettiä ja keksiä eikä pelkkää rahalahjaa oikein kehtoo. Kertokaapa te?
      Tuusniemi
      38
      1115
    Aihe