Vanhempi haluasi skootterin mutta lapsi mopon

Anonyymi

Vanhempani haluaisivat että minulle ostettaisiin vespa, vanhempani on itse haaveillut vespasta ja puhunut siitä minulle jo pienestä pitäen, olen yrittänyt katsoa erinlaisia mopoja ja ehdottanut niitä heille, mutta heidän syynä on se että sellaista ei hankittaisi se että minulla ei olisi tarpeeksi pituutta ajamaan, liian vaikea ajaa ja vielä se ertä se on poikien juttu olen itse tyttö ja mopo on ollut haavena jo pitkään täytän 15 kolmen kuukauden päästä ja vanhemmille olisi ok että hankkisin kortin mutta menopeli on nyt se este en haluaisi vespaa sen takia että sillä on helppo ajaa plus minä varmaan kyllästyisin siihen. Mopolla sen sijaan olisi haastetta ja kivempi ajaa. miten saisin vanhempani mielen kääntymään asiassa.

2

237

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Sano ettei se Vespa ole sinun haaveesi. Ne ovat pienipyöräisinä kiikkeriä ajettaviakin. Ja varsinaisia kuoppatutkia Suomen huonokuntosilla teillä. Kyllä ne skootterit ovat vaikeampia ajettavia ja hallittavia jo tuosta pienipyöräisyydestä johtuen. Toisekseen ajoasento on kuin koulun pulpetissa istuisi. Sekin vie ajamisen hallinnasta suuren osan pois. Kyllä niitä on matalampiakin mopoja ja moniin saa madallussarjan. Ostakoon itselleen Vespan ja sulle mopon.

    • Lyhentää vähän derbin takaiskaria ni sillä voi ajas joku 150cm tonttuki

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      91
      2551
    2. Kyläkauppias ajoi kännissä töistä kotiin

      Ei edes kallis auto estä humalassa ajamista, vaikka luulisi alkolukko olevan sellaisessa jo vakiovarusteena. https://ww
      Maailman menoa
      87
      1483
    3. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      67
      1475
    4. EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!

      Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje
      Maailman menoa
      13
      1208
    5. Miks me oikein

      Rakastuttiin vaikka kaikki on mahdotonta?
      Ikävä
      81
      953
    6. Kiitos upeasta palvelusta kukkamyyjä

      Kiitos sinulle upea kaunis kukkamyyjä Kuhmon torilla 🌹 Upea iloinen asenteesi ja kaunis hymysi pelasti päiväni ❤️ Jäi
      Kuhmo
      16
      930
    7. Miehet trikoissaan

      On se kauhian näkköistä, kun miehet tiukossa trikkoissa juoksentelloo ja mulukku paestaa trikkoijjen läpi. Kahtokkee pe
      Suomussalmi
      39
      838
    8. Ratikka Turkuun

      Ei hyvä. Ja syy on siinä , kukaan ei osaa suunnitella oikeaa reittiä. Pitää huomioide, kiskoja sijaintia ei voi muutta
      Turku
      111
      832
    9. Nainen, mikset lähetä

      miehelle viestiä? Tiedän, että sulla on asiaa ja kysyttävää.
      Ikävä
      54
      793
    10. Rakastan sinua

      Yhä.
      Ikävä
      30
      726
    Aihe