Me emme edes tiedä millainen on tuleva NATO-sopimus.
YYA-sopimuksessa todettiin sopimuspuolten pyrkivän hyviin naapurisuhteisiin ja ottavan huomioon Suomen pyrkimyksen pysyä suurvaltojen välisten eturistiriitojen ulkopuolella. Lisäksi painotetaan pyrkimystä kansainvälisen rauhan ja turvallisuuden ylläpitämiseen.
Turvallisuuspoliittisesti tärkeimmät asia sisältyvät sopimuksen kahteen ensimmäiseen artiklaan. Ensimmäisen artiklan mukaan Suomi sitoutuu puolustamaan omaa aluettaan, jos Saksa tai sen kanssa liitossa oleva maa hyökkää Suomeen tai Suomen kautta Neuvostoliittoon.
YYA ja NATO sopimus vertailussa
18
50
Vastaukset
Nato-sopimus on samanlainen kuin muillakin jäsenmailla. Ei ole kuin yhdenlaisia Nato-sopimuksia.
YYA:n varjolla N-liitto suunnitteli Suomesta sotatannerta, jos Naton kanssa tulisi isompi riita. Tästä on todisteet Kekkosen arkistossa (Tarkka 2022).- Anonyymi
Venäläiset luki sitäkin sopimusta niin kun tahtoivat. Onneksi ajatus oli että parempi lehmää on lypsää kuin tappaa.
- Anonyymi
Turha muistella historiaa, johon ei ole mitään mahdollisuutta palata. Ei tule takaisin Kekkonen eikä Neuvostoliitto.
- Anonyymi
Suomesta tulee NATO maiden etupiiri , taistelutanner mikä sodassa tuhoutuu.
Ei tuo NATO turvaa Suomen kansalle , menoja kyllä. - Anonyymi
Mitä lukee NATO sopimuksessa?
Ensimmäinen ja suurin ero YYA sopimukseen on se, KENEN kanssa se on tehty. Neuvostoliitto oli kommunistinen tyrannia, joka kohteli väkivaltaisesti paitsi omia kansalaisiaan, se myös tukahdutti demokratiaan tähtääviä kansannousuja etupiiriinsä kuuluvissa maissa (Unkari, Tsekkoslovakia). Tärkeimmät ja läheisimmät Nato-maat ovat taas demokratioita ja jakavat Suomen arvot.
Oletko tutustunut mitä 1949 laadittu "Pohjois-Atlantin sopimus" sisältää. Paljon puhutaan 5. artiklasta, mutta kuten jokainen arvaasitä ennen on neljä muuta artiklaa:
1. Artiklassa jäsenmaat sitoutuvat YK:n peruskirjaan ja yrittämään kaikkien kiistojen ratkaisua ensisijaisesti rauhanomaisesti ja pidättyä voimankäytöstä ja sillä uhkailusta, niin että kansainvälinen rauha ei vaarannu.
2. Artiklassa sitoudutaan edistämään sääntöpohjaista kansainvälistä yhteistyötä ja pyritään edistämään vapautta, kansainvälistä yhteistyö ja taloussuhteita myös Naton ulkopuolisiin maihin.
3. Artiklassa sitoudutaan pitämään yllä sotilaallisia valmiuksia aseellisen hyökkäyksen torjuntaan.
4. Artikklassa sitoudutaan yhdessä neuvotteluun, jos joku jäsenmaa kokee, että sen "alueellinen koskemattomuus, poliittinen itsenäisyys tai turvallisuus on uhattuna".
Nato on sopimuksensa perusteella leimallisesti puolustusliitto, jonka tavoite on rauhan ylläpitäminen.- Anonyymi
Erona lienee se että Nato sopimus on oikeasti sitova. YYA soppari vertautuu nykytiedon valossa lähinnä käytettyyn paskapaperiin.
Venäjän kanssa tehdyt sopimukset ovat täysin arvottomia koska venäjä ei noudata mitään sääntöjä tai sopimuksia!- Anonyymi
Tietääkseni NL noudatti Yya-sopimusta kokolailla pilkulleen.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Tietääkseni NL noudatti Yya-sopimusta kokolailla pilkulleen.
Tuskin oli paljoa nykyvenäjää kummempi...valvoi pilkulleen vaan sopimuksessa olleita omia etujaan ja unohti sopivasti omat velvollisuutensa.
Ryssät eivät ole koskaan olleet rehellisiä tai luotettavia - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Tietääkseni NL noudatti Yya-sopimusta kokolailla pilkulleen.
ja suomi edelleen
- Anonyymi
YYA-sopimus lakkasi silloin kun N-liitto hajosi. Sen pituinen se.
- Anonyymi
Tavallaan Brittiblondi Doris Johnson teki brittiversion YYA-sopimuksesta Suomen kanssa.Brexit närästää itseäänkin.
- Anonyymi
Putin on osoittanut, että hän syö sanansa kahdessa päivässä. Miksi siis siteeraat 74 vuotta vanhaa YYA-sopimusta? Jos se on voimassa niin kai sitten Molotov-Ribbentrop-sopimuskin lisäpöytäkirjoineen.
Unohdat pikku jutun: sopimus nimenomaan olisi velvoittanut Suomen sotimaan NL:n puolella. Unohtuiko se sinulta?
- Anonyymi
”ystävyydestä, yhteistyöstä ja avunannosta” Tarja Halosen kanssa pitää kunnioittaa tätä sopimusta. Venäjä käyttää samaa termiä kun värvää vakoilijoita Ukrainasta. Suomi on ja on edelleen yya sopimuksessa, Kiitos Tarja
- Anonyymi
suomen yya pitää edelleen, siitä pitää huolta vahva suomen vasemmisto.
Isoin ero noiden kahden sopimuksen välillä on se, että Neuvostoliitolle se oli heidän määräämä sopimus johon vedoten heillä oli avoimet ovet tehdä tarpeelliseksi katsomiaan asioita myös Suomessa.
Heille se oli myös sopimus jonka avulla täältä saatiin länsimaisia hyödykkeitä pönkittämään heidän valtaansa.
Nykyinen Nato-sopimus on sellainen, että siinä on Suomen lisäksi 31 muuta äänioikeutettua sopijapuolta. Suomen velvoitteet on avunanto kun johonkin Nato-maahan hyökätään. Kuten olemme uutisissä nähneet, niin avunanto on esimerkiksi kalustan antaminen, kenttäsairaalat ja jopa sairaalalaiva. Totta kai voi myös lähettää sotilaita rintamalle jos niin haluaa mutta se ei missään nimessä ole sopimuksen mukainen velvoite.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ikävöin sinua kokoyön!
En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun694899KALAJOEN UIMAVALVONTA
https://www.kalajokiseutu.fi/artikkeli/ei-tulisi-mieleenkaan-jattaa-pienta-yksinaan-hiekkasarkkien-valvomattomalla-uimar1923840- 1883611
Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?
Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?783279Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin
Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo502979- 252004
- 241961
- 1851833
- 301696
- 431405