Seuraavalle hallitukselle jää korjattavaa

Lakkoiluhan on tapahtunut keskitetyn sopimisen järjestelmässä.
Niin sanotun paikallisen sopimisen laajentaminen on seuraavan hallituksen tehtävä.
Nykyisin paikallinen sopiminen on mahdollista työehtosopimusten puitteissa. Keskusta haluaa, että mahdollisuus sopia työehdoista paikallisesti laajennetaan koskemaan myös järjestäytymättömiä yrityksiä.
”Siihen pitäisi saada korjaus”
keskusta ajanut paikallista sopimista tällä kaudella Sanna Marinin (sd) hallituksessa.

”Yritimme sitä kokoomuksen kanssa viime vaalikaudella edistää. Ei onnistuttu. Jokainen ymmärtää, että kun nyt olemme SDP:n, vasemmistoliiton ja vihreiden kanssa samassa hallituksessa, niin on turha kuvitellakaan, että me nyt saisimme jotain vallankumousta aikaan tällä sektorilla. Voi sanoa, että se on taputeltu ja se on tulevan hallituksen heiniä”.

Nykyisen hallitusohjelman mukaan paikallista sopimista kehitetään työ‐ ja virkaehtosopimusjärjestelmän kautta. Paikallista sopimista selvittänyt työryhmä ei löytänyt edellytyksiä yhteisiin esityksiin jatkotoimista. Tavoitteena oli löytää ratkaisuja, joissa joustavuus ja turva ovat tasapainossa.
Asiassa ei kannata yrittää vallankumousta, vaan edetä pienemmin askelin, koska iso muutos ei näytä kerralla onnistuvan. Keskusta ehdottaa nyt, että aluksi poistetaan paikallisen sopimisen esteitä alle 30 hengen yrityksiltä ja otetaan vasta sen jälkeen seuraavia askelia.

Myös perussuomalaisten (PS) eduskuntaryhmän toinen varapuheenjohtaja, kansanedustaja Lulu Ranne painotti luottamuksen merkitystä ja huomautti, että paikallinen sopiminen on jo nyt laajalti mahdollista työ‐ ja virkaehtosopimusjärjestelmän kautta. Hänen mukaansa perussuomalaiset kannattaa paikallisen sopimisen laajentamista, mutta se pitää perustua luottamukseen.

Seuraava hallitus on josta punavihreät ulkona. perintönä tullut Marinin velka, joka jo nyt 2,5 vuodessa kasvanut 32 miljardia.

0

98

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Mieleni harhailee sinussa

        Uskon että tykkäät minusta. On vain yksi elämä. Silti jään paikoilleni ja odotan että jokin muuttuu. Menin palasiksi, ei
        Tunteet
        8
        1672
      2. Toivotko, että

        hän tulisi juttelemaan sinulle, vai lähestytkö mieluummin itse?
        Ikävä
        89
        1165
      3. Jännitän sinua J mies

        Ei tästä tulee mitään. Tuskin kaikki olis mennyt näin moneen solmuun, jos olis tarkoitettu meidät yhteen.
        Ikävä
        117
        1157
      4. Kuinka kauan kesti että ihastuit

        Kaivattuusi? Jos lasketaan siitä hetkestä alkaen kun näit hänet ensi kerran. Oliko jokin tilanne tai tapahtuma, joka voi
        Ikävä
        51
        963
      5. Olen käyttäytynyt sinua kohtaan väärin toistuvasti

        Puolustuksekseni täytyy sanoa, että ei ole ollut tahallista vaan seurausta harhaisista luuloista ja ajatuksista. Esimerk
        Ikävä
        63
        864
      6. Orpo suunnittelee palestiinalaislasten Suomeen siirtoa

        "Sairaalahoitoa tarvitsevien lasten ottaminen Suomeen on lisäksi selvityksessä, Orpo sanoo. – Jos meillä on mahdolli
        Maailman menoa
        193
        796
      7. Tunneälyä testaamaan!

        Testi pitää sisällään viisi osa-aluetta. Itse sain täydet tuosta ensimmäisestä eli 25/25. Kokonaispistemäärä oli 100/125
        Lesbot
        3
        746
      8. Vaikutat tosi mielenkiintoiselta ja

        paksulta. 😂 m - n
        Ikävä
        81
        743
      9. solmussa solmussa

        Tilanne solmussa. Umpisommussa🫢
        Ikävä
        35
        689
      10. Saanko mies tulla sun kainaloon nukkumaan?

        En saa unta kun mietin sua❤️ Saako tulla sun viereen ja käpertyä sun kainaloon?
        Ikävä
        42
        653
      Aihe