Aloittelevana purjeiden trimmaajana tahtoisin kysyä neuvoa isopurjeen trimmiin. Toisaalla isopurjeen annetaan myötätuulella maata saalinkeja vasten kun taas toisaalla se on ehdoton ei. Jälkimmäisessä tapauksessa purjeen kulma mahdollisimman myötäiseen mennessä tuntuu vähän väärältä. Kyseessä siis perus perhepursi. Mikä tässä olisi oikein?
isopurjeen trimmi
8
892
Vastaukset
- Anonyymi
Ei minua haittaa yhtään että purje ottaa välillä saalinkeihin kiinni. Reilussa 20 vuodessa on purjeeseen tullut siihen kohtaan pieni likaraita, ei muuta. Kohta joku varmaan kertoo miksi se on niin paha asia. Monesti ison skuuttia kevyessä tuulessa hieman kiristämällä saa keulapurjeen pysymään paremmin auki ja vauhti nousee.
- Anonyymi
Kyllähän se isopurje saalinkia vasten myötätuulella nojaa väkisinkin. Jos haluat sen välttää, niin älä purjehdi myötätuuleen vaan leikkaa rajusti.
Jos purje meinaa kulua saalingin kohdalta, niin liimaat siihen suojalaput. Niitä saat vaikka purjeneulomosta ja käytetyssä purjeessa se saalingin kohta jo näkyykin, niin on helppo liimata oikeaan paikkaan.- Anonyymi
Kiitos. Hyvin sanottu. Näinhän se on.
- Anonyymi
Osatakilassa, jossa saalingit suunnattu takaviistoon, ei millään voi välttää purjeen nojaamista saalinkeihin myötäisellä. Taffeta -laput saalinkien kohdalle kulutussuojiksi.
- Anonyymi
Mitä eroa sinun mielestäsi on osa- ja mastonhuipputakilassa sen suhteen, miten isopurje osuu takaviistoihin saalinkeihin myötäisellä?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Mitä eroa sinun mielestäsi on osa- ja mastonhuipputakilassa sen suhteen, miten isopurje osuu takaviistoihin saalinkeihin myötäisellä?
Yleensä mastonhuipputakilassa saalingit eivät ole, ainakaan voimakkaasti, takaviistoon, mikä aiheuttaa isopurjeen ja puominkin nojaamisen vantteihin ja saalinkeihin myötätuulessa optimaalisessa trimmissä.
- Anonyymi
Minun vanhassa toppirikisessä ovat saalingit suoraan sivulle päin osoittamassa.
Ero nykyveneisiin on valtava. Iso saa rauhassa nojata niitä vasten - ei puhko purjetta.- Anonyymi
Minulla on saalingit reilusti takaviistossa ja iso nojaa niihin ikävän näköisesti avotuulilla. 17-vuotias, reilut 15 000 M purjehdittu iso alkaa olla viimeisillään muuten, mutta ei noista saalingeista ole vauriota tullut.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Yritykset verolle ja yritystuet 10 mrd. eur/v pois
Kiristämistapauksissa yrityksille sanotaan hei hei. Suomi ei tarvitse yhteiskunnan rahoilla "yrittämistä". Yhteiskunta v1332404Sannalta jälleen fiksu lausunto johtamisesta
"I used to think the best argument would win – but real leadership means listening, understanding where people come from451988Riikka se runnoo työttömyyttä lisää
Menkää töihin! "15–74-vuotiaiden työttömyysasteen trendiluku oli lokakuussa 10,3 prosenttia. Työttömiä oli yhteensä 276531919Sanna Antikainen (ps) : Vornasen pyssy suututti demarit
https://www.suomenuutiset.fi/sanna-antikaisen-kolumni-vornasen-pyssy-suututti-demarit-mutta-kuka-puhuu-totta/ Vornasen301917- 1031904
Hallinto-oikeus totesi Sysmän kunnanjohtajan potkut laittomiksi (YLE Lahti 24.11.2025)
Että näin sitten: Hallinto-oikeus totesi Sysmän kunnanjohtajan potkut laittomiksi – valtuuston päätös nurin ja 50 000 la581219- 1171105
Poistettuun aloitukseen
Ei se mulle ollut varmastikaan. En usko vaik sille tuntuukin että oisit voinut olla eräs. Mut niin mäkin pelkään. Ei20973- 54910
No miten meni?
Onko voittaja olo? Tunnetko onnistumisen riemua? Vastasiko lopputulos odotuksia? Kauaksi ajettu 😘110857