Miten nämä tehtävät ratkaistaan? Auttakaa joku
1. Tarkastellaan uuden masennuslääkkeen vaikutusta masennukseen. Tutkimuksessa 93 henkilöä sai "oikeata" lääkettä ja vertailuryhmässä 94 sai plaseboa eli lumelääkettä. Kahdeksan viikon lääkekuurin jälkeen havaittiin, että 52 prosentilla "oikean" lääkkeen saajista masennusoireet olivat lieventyneet, kun taas vertailuryhmässä vastaava luku oli 40 %. Testaa merkitsevyystasolla 0.01, onko uusi masennuslääke parempi kuin plasebo.
2. Kahdeksan 15-vuotiasta poikaa ja kahdeksan 15-vuotiasta tyttöä osallistui tiettyyn testiin. Testipisteiden keskiarvo pojilla oli 10.5 ja tytöillä 9.2. Kokemuksesta tiedetään pisteiden jakauman olevan normaalijakauma, ja tiedetään poikien populaatiossa hajonnan yleensä olevan 3.5 pisteen suuruusluokkaa, kun hajonta tyttöjen populaatiossa on n. 3.0 pistettä. Testaa merkitsevyystasolla 0.05, antaako aineisto tukea väitteelle, jonka mukaan poikien ja tyttöjen populaatioiden testipisteiden keskiarvot eroavat.
3. Espressoautomaatti on säädetty siten, että espressoannoksen juomamäärä on likimain normaalijakautunut keskihajontana 0.1 cl. Määritä 95 %:n luottamusväli automaatilla tehtyjen espressoannosten juomamäärän keskiarvolle, kun 15 annoksen satunnaisotoksessa juomamäärän keskiarvo oli 7.4 cl.
Tilastotiede HELP
5
182
Vastaukset 5
- Anonyymi
Kuulostaa bayesin jutuilta, vaikka en lukenutkaan koko tarinaa. Ehdollisen todennäköisyyden kaavoja löytyy netistä.
- Anonyymi
Johan oli hieno neuvoja asialla! Osasi neuvoa tehtävää edes lukematta! Niin sitä pitää!
- Anonyymi
Kiitos, mut täähän ei nyt auttanut mua yhtään :D
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kiitos, mut täähän ei nyt auttanut mua yhtään :D
Google on ystäväsi, käytä googlea, luke. Kaikki tarvittava tieto löytyy sieltä ja kurssimateriaalists.
- Anonyymi
3) Olkoon A = 7,4 (cl) ja F(x) normeeratun normaalimuuttujan kertymäfunktio.
1-e = 0,95.s= 0,1 (cl).Tuntematon keskiarvo = m.
Etsitään F:n avulla piste x(0,025) siten että 1 - F(x(0,025)) = 0,025.
P(A - x(0,025) * s/sqrt(15) < m < A x(0,025) * s/sqrt(15)) = 0,95
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1851554
- 851332
- 1041058
- 48889
Suhde sinuun on ollut yhtä draamaa
ilman draamaa ja suhdetta. 😅 Oikeasti ei naurata. Nainen, olet pitänyt minut pihdeissäsi. Tunne on välillä vahva ja su40773Leski ja Volvomies
Mitä se Volvomies kulkee sen nuoren lesken luona.. joko leski surunsa surrut ja uusi jo katottu..9741Haluatko, että kierrän sinut kauempaa
Kun näyttää, ettet minusta innostu. Voisit edes täällä kertoa selvät sävelet.83646Joko seuraava hallitus uskaltaa puuttua 7,5 viikon vuosilomiin
Onhan se törkeää eriarvoisuutta ja verovarojen törkeää tuhlausta.105617Yritit nainen sammuttaa kiinnostukseni
mutta se tehtävä epäonnistui. Se oli sitä bitch -mode vaihetta silloin. Lopputulos on nyt se, että rakastan sinua tällä30611Kyllä mä tiedän et me kuulutaan yhteen ja se on tähtiin kirjoitettu!!
En vain halua satuttaa sua. Olen aivan perseestä epävakaan ja ADHD oireiluin vuoksi. Ja kun olisi aika "vapauttaa" ne su45567