Tilastotiede HELP

Anonyymi

Miten nämä tehtävät ratkaistaan? Auttakaa joku

1. Tarkastellaan uuden masennuslääkkeen vaikutusta masennukseen. Tutkimuksessa 93 henkilöä sai "oikeata" lääkettä ja vertailuryhmässä 94 sai plaseboa eli lumelääkettä. Kahdeksan viikon lääkekuurin jälkeen havaittiin, että 52 prosentilla "oikean" lääkkeen saajista masennusoireet olivat lieventyneet, kun taas vertailuryhmässä vastaava luku oli 40 %. Testaa merkitsevyystasolla 0.01, onko uusi masennuslääke parempi kuin plasebo.

2. Kahdeksan 15-vuotiasta poikaa ja kahdeksan 15-vuotiasta tyttöä osallistui tiettyyn testiin. Testipisteiden keskiarvo pojilla oli 10.5 ja tytöillä 9.2. Kokemuksesta tiedetään pisteiden jakauman olevan normaalijakauma, ja tiedetään poikien populaatiossa hajonnan yleensä olevan 3.5 pisteen suuruusluokkaa, kun hajonta tyttöjen populaatiossa on n. 3.0 pistettä. Testaa merkitsevyystasolla 0.05, antaako aineisto tukea väitteelle, jonka mukaan poikien ja tyttöjen populaatioiden testipisteiden keskiarvot eroavat.

3. Espressoautomaatti on säädetty siten, että espressoannoksen juomamäärä on likimain normaalijakautunut keskihajontana 0.1 cl. Määritä 95 %:n luottamusväli automaatilla tehtyjen espressoannosten juomamäärän keskiarvolle, kun 15 annoksen satunnaisotoksessa juomamäärän keskiarvo oli 7.4 cl.

5

76

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kuulostaa bayesin jutuilta, vaikka en lukenutkaan koko tarinaa. Ehdollisen todennäköisyyden kaavoja löytyy netistä.

      • Anonyymi

        Johan oli hieno neuvoja asialla! Osasi neuvoa tehtävää edes lukematta! Niin sitä pitää!


      • Anonyymi

        Kiitos, mut täähän ei nyt auttanut mua yhtään :D


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Kiitos, mut täähän ei nyt auttanut mua yhtään :D

        Google on ystäväsi, käytä googlea, luke. Kaikki tarvittava tieto löytyy sieltä ja kurssimateriaalists.


    • Anonyymi

      3) Olkoon A = 7,4 (cl) ja F(x) normeeratun normaalimuuttujan kertymäfunktio.
      1-e = 0,95.s= 0,1 (cl).Tuntematon keskiarvo = m.

      Etsitään F:n avulla piste x(0,025) siten että 1 - F(x(0,025)) = 0,025.

      P(A - x(0,025) * s/sqrt(15) < m < A x(0,025) * s/sqrt(15)) = 0,95

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitään järkeä?

      Että ollaan erillään? Kummankin pää on kovilla.
      Ikävä
      127
      2004
    2. Noniin rakas

      Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi
      Ikävä
      101
      1762
    3. Kumpi vetoaa enemmän sinuun

      Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?
      Ikävä
      83
      1591
    4. Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä

      Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy
      Maailman menoa
      61
      1434
    5. Multa sulle

      Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M
      Ikävä
      33
      1132
    6. Tavoitteeni onkin ärsyttää

      Sua niin turhaudut ja unohdat koko homman
      Ikävä
      109
      1063
    7. Nainen, olen tutkinut sinua paljon

      Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm
      Ikävä
      51
      1043
    8. Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?

      Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s
      Ikävä
      47
      1036
    9. Ei se mene ohi ajan kanssa

      Näin se vaan on.
      Ikävä
      73
      1026
    10. Onko sulla empatiakykyä?

      Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet
      Ikävä
      44
      983
    Aihe