https://yle.fi/uutiset/3-12464209
Nykyinen EU tutkimus ja Saksan natsien ohjelma, epäsuotuisat ihmisryhmät, omaavat samanlaisia kannanottoja. Poikkeavat ihmiset olisivat rasite!!!!
Autismia sairastavia leimataan!
5
168
Vastaukset
- Anonyymi
Linkistä:
"Näin Heini Natri määrittelee autismin
Autismi tarkoittaa erilaista tapaa ajatella sekä kokea ja prosessoida tunteita. Se tarkoittaa myös erilaisia aistikokemuksia sekä erilaista tapaa kommunikoida.
Tautioppimalli näkee erot kielteisinä oireina, mutta monet autismipiirteet voivat olla hyvin positiivisia.
Tutkimuksen mukaan autistiset ovat usein neurotyypillisiä rationaalisempia ja harkitsevampia. Autistit ovatkin usein erinomaisia tutkijoita.
Autistin aistikokemukset, kommunikaatiotapa ja elekieli eroavat neurotyypillisistä monin tavoin. Elekielen erojen takia neurotyypilliset eivät usein ymmärrä autistien tunteiden ilmaisua.
Autismipiirteet ja autististen tarpeet vaihtelevat: jokainen on erilainen."
Autismi on yhtäläinen geenien pienoinen muutos kuin muissakin keskiverrosta poikkeavissa mm. sukupuolisuudessa, luonteenpiirteissä tai anatomiassa.
Lääketieteen tehtävä on tutkia ja tutkimuksilla auttaa poikkeavia. Natsilainen eugeniikka ei kuulu asiaan. - Anonyymi
"Tutkimus on laaja kansainvälinen GEMMA-projekti, jota Euroopan unioni rahoittaa. Siinä on mukana Suomesta Tampereen yliopisto ja IT-firma Euformatics."
Tutkimuksessa on myös yksityistä rahoitusta. Kun pohjoismaissakin vielä sotien jälkeen leimattiin mielisairaat ja saamelaiset epäihmisiksi niin on outoa EU:n taholta ryhtyä tuomitsemaan synnynnäisesti hieman toisenlaisia.
Hiljan EU:n oikeistoparlamentaarikot leimasivat marxilaisuuden fasismiksi. Nyt jatkona autistit leimataan epäihmisiksi.
Historiasta tiedämme, että saksalainen fasismi rakensi rotuopin, jossa germaanit olisivat muun ihmiskunnan yläpuolella ja mm, mielisairaat, homot, ym. vähemmistöjä surmattiin. Autismikirjon häiriötä ei voida parantaa, koska syynä ovat eri tavoin kehittyneet aivot.
"Assit" ovat monesti hyviä keskittymään ja jonkin asian asiantuntijoita.
Heillä voi olla myös ainutlaatuisia kykyjä.
Autismikirjon häiriöisillä ei ole mitään syytä muuttua. Tämä neurotyypillisyyttä vaativa maailma saisi muuttua heidän takiaan.- Anonyymi
Siksi EU:n tutkimus onkin vaarallinen, lähinnä kristittyjen näkemystä, jossa puhumalla mm. sukupuolinen suuntaus muuttuisi.
Samaa suuntausta on persuismin vieraslajioppi. Jokainen syntyperäisestä suomalaisesta eroava olisi alempiarvoinen sen lisäksi, että erotellaan suomalaisten sisälläkin hyvät ja pahat.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mies, miksi et vaikuta halukkaalta?
Ihmeellistä käytöstä mieheltä. Toki et ole mikään teinipoika enää.1152203- 1291802
Ikävä on häntä
Josta on tullut niin tärkeä ja rakas. Olisinko onnellinen hänen kanssaan. Ne rakastavat silmät jotka mua katsoo aina jos631185Terveystalon lääkärit ylilaskuttaneet
Tämän pörriäiset osaavat, laskuttamisen. Terveystalo myöntää asian. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011134269.html "K841114Minkä kultakimpaleen
Menetän jos en saa häntä. Joku muu saisi nauttia siitä hellyydestä, huumorista ja intohimosta. Ehkä hän ymmärtää nyt mik311040En kai koskaan saa sinua
Koska et usko että riitäisit minulle. Olet aina pitänyt itseäsi liian risana ja heikkona. Katkot korkeutesi, ja poraat k711033Tykkäsit nainen
Aina eniten lähetyssaarnaajassa, muistan miten nautit!😎😚 meidän pitää päästä vielä kokemaan se.43973Kerroppas nyt
M mies, että kenestä sinä oikein tykkäät, niin saadaan tämä asia muillekin selväksi 😉75955The Summit Suomi: Maxie avaa hyytävästä tilanteesta kuvauksissa: "Veri roiskui ja tajusi, että..."
Oletko seurannut The Summit Suomea? Tykkäätkö vai et tai mitä mieltä ylipäätään olet sarjasta? Moni katsoja on kaikonnut8894Helppo selvittää onko oma täällä
Laittaa yhden selvän kysymyksen ja jos kukaan ei osaa vastata, niin oikea ei ole täällä. Saa käyttää vapaasti hyödykse55890