Pakkohoito on paras ratkaisu

Anonyymi

Minulla ja sisarellani on skitsofrenia. Olen hoidossa ja lääkityksellä ja sillai normaali.

Siskoni taas on ollut ainakin vuoden psykoosissa. Arastelimme toimittaa häntä pakkohoitoon, koska hän on kokenut sen niin traumaattisena.

No yritimme sitten, että annamme hänen olla öitä luonamme. Perheenjäsen ajatteli, että nukkuminen, syöminen, vitamiinit auttaisi tilanteeseen. Fakta on kuitenkin että psykoosissa olevan kanssa ei voi asua. Juttu oli uskomattoman raskas.

Riitaa tuli helposti ja siskoni huusi. Elimme jatkuvassa jännityksessä. Juttu eskaloitui lopulta siihen, että siskomme rupesi hakkaamaan seiniä ja jouduimme pakenemaan ulos ja soittamaan poliisit ja ambulanssin. Sillä välillä siskomme hajotti tuolin. Piilotti sen kuitenkin poliiseilta.

Poliisien tultua rauhoittui ja esitti normaalia. Lähti kuitenkin rauhallisesti poliisien ja ensihoidon mukaan.

Noh. Tämä olisi ehkä pitänyt tehdä heti. Koska hoito ja lääkitys on ainoa mikä auttaa. Osastolla on ammattilaisia, jotka osaavat hoitaa potilaat. Siellä voi levätä ja syödä eikä ole stressiä.

Psykootikon kanssa asuminen on älyvapaa idea. Olemme tästä täysin stressissä.

Vaikka pakkohoito ja -toimet voivat vaikuttaa rajuilta, ne kuitenkin toimivat ovat paras ratkaisu.

9

218

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Hanki hänelle nyrkkeilysäkkiä. Jos hän on työtä ja turhautunut ja tarvitsee liikuntaa. Ei kai tuolin hajottaminen pelkästään kerro skitsofreniasta.

      • Anonyymi

        Siis tarkoitin että jos siskosi on työtön se voi turhauttaa. Ei skitsofrenia diagnoosin hankkiminen ole mikään ratkaisu. Eiköhän kunnon kävelylenkin jo rauhoita.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Siis tarkoitin että jos siskosi on työtön se voi turhauttaa. Ei skitsofrenia diagnoosin hankkiminen ole mikään ratkaisu. Eiköhän kunnon kävelylenkin jo rauhoita.

        Oletkohan koskaan nähnyt ketään, joka on psykoosissa ?
        Siinä ei ihan kävelylenkit auta.
        Eikä sitä diagnoosiakaan varmaan tarvitse hankkia, kun sellainen taitaa olla jo olemassa, mitä aloituksessa lukeekin.

        Turhautuminen ja psykoosi eivät ole lainkaan samaa tarkoittava asia.


    • Anonyymi

      Lähtökohtaisesti pakkohoito on yski isoimpia ellei isoin itsemääräämisoikeuteen kajoava toimenpide, eli siihen nähden pakkohoito on huonoin vaihtoehto.

      Siihen nähden sen täytyy olla viimeinen, vaihtoehto.

      Siitä tietysti voi olla mielipide eroja, että milloin on sen viimeisen vaihtoehdon paikka.

      Yleisesti ottaen sanoisin kuitenkin, että silloin kun pakkohoidon kriteerit rupeavat täyttymään, niin on ihan solvaus niin omaisia kuin kuntotujaakin kohtaan puhua nyrkkeilysäkeistä, ja virkistävistä kävelyretkistä.

    • Anonyymi

      Kymmenen vuoden päästä pääset katsomaan armasta siskoasi palveluasuntoon, joka istuu kiikkutuolissa, tuijottaa kuolaavana mätisäkkinä eteensä ja ynähtelee sanan tai pari. Välillä hän naurahtaa itsekseen ja alkaa puhumaan hassuja, jolloin psykiatri säätää hermomyrkkyjen tasoja vähän korkeammalle. Kuolaaminen pahenee, mutta onneksi puhe lakkaa. Lopulta hän kuolee armollisesti tukehtumalla kananmunaan.

      Ps. tosi tarina.

      • Anonyymi

        Tuota kutsutaan psykiatriassa onnistuneeksi hoidoksi.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Tuota kutsutaan psykiatriassa onnistuneeksi hoidoksi.

        Skitsofreenikon toiminimen saa henkilö, joka loukkaa psykiatristen toimijoiden egoa. Tuolla toiminimellä saa banaania kaikilta a. SDP/Keskusta/Kokoomus/, siis kaikilta tapamaallisilta. Tapamaallisia tapaa netissäkin. Kun tällainen järkeilevä narsisti (kannattaa olla mieluummin narsisti, kuin skitsofreenikko, tyhmäksi tekeviä kaikki nuo tittelit on) tapaisänmaallinen, "minun pappa oli sodas niimpä olen itsekin sotavanki"-luihuja runoja lirutteleva pikkutakki vetää leukaa telkkarissa - SPOT gun teoria pääsee käytäntöön.

        SPOT gun: summonoin skitsoja: minun pitää esittää hölmöä, tyhmempää, järkivapaata, älytöntä, natsikin käy, kutsu putin suomeen, pikkunarsistit muuttuu pikkuputineiksi jahka putin ländää ittensä pressaks täällä

        Tenniksessä tärkeintä on alakierre. Pirullisen nopea. Sinne jonnekin reunoihin. Päin ja jalkoihin ei herrasmies tuuppaile (kuitenkin nykyajan nuoret ovat unohtaneet käytöstavat ja pisteillä on vain väliä). Tajuatko. Pisteillä on vain väliä. Saatanalle nämä pelit ovat kaikki hälläväliä. No niin

        ######
        PSK: Me ei tunneta sanaa henkinen tilavuus
        HTJ: Rahaa tulee ku mielistelen edellä olevaa
        VSTOTTOTSK: Ootas ku tapaat alienit tuonpuoleisessa
        TÖYJOELINKEINOVIRASTO: Miksikä se Myrkky (no siinä oli kauheita hahmoja kuten se eläimiä julkeasti mössöttävä päätoimittaja) katosi lehdistä. Menkää nhentai.net, siellä on matskua jolla pääsee työkkärissä pidemmälle - - - ja miksei muuallakin


    • Anonyymi

      Olen sairasttuneen omainen ja ihmeissäni näiden tapausten määrästä ja mitä kaikkea se teettäkään ihmiselle itselleen , hänen läheisilleen, yhteiskunnalle, miksi jatketaan sairauksien hoitoa kun ei ole muuta kuin valtavamäärä lääkkeiden syömistä ja onnetonta elämää kaikille osapuolille.

    • Anonyymi

      Sairauksia pystytään lievittämään kuuntelu/muistitehtävillä. Minullakin on kokemus, että elämänlaatu laski vuonna 2014, radikaalisti - mutta kyllä se siitä. Lääke ei korvaa raksutusta. Korvien välissä. #TÄNÄÄN_ABILIFY_ALENNUXESSA

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!

      "Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti
      Maailman menoa
      256
      45630
    2. Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.

      KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!
      Maailman menoa
      44
      11359
    3. Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %

      Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy
      Maailman menoa
      221
      10961
    4. Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta

      Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump
      Maailman menoa
      38
      9785
    5. Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.

      IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla
      Maailman menoa
      90
      8618
    6. Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija

      https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua
      Maailman menoa
      277
      6664
    7. Kalja-Kristus Kutsuu Luokseen

      Nyt on Oikea Hetki Ottaa Ryppyys Vastaan! Lue Pelastusryyppy ja tee Promillista elämäsi Herra! Pelastusryyppy on teksti
      Maailman menoa
      2
      3335
    8. Persut on SYYLLISIÄ KAIKKEEN NEGATIIVISEEN SUOMESSA

      , ne haluaa neuvostoliiton putinin kanssa takaisin, shit voi valvoa kaikkea ja kaikkia, no tietty makeeta mannaa itselle
      Perussuomalaiset
      4
      2790
    9. Perussuomalaisiin minä luotan

      Bensaa raaskii taas tankata ja ensi vuonna laskee ruoan verotus. Nämä muutokset parantavat pienituloisten asemaa.
      Maailman menoa
      18
      2692
    10. Jos mä joisin

      Itteni känniin nyt, voi olla että mä tunnustaisin sulle kuinka ihastunut oon ollu suhun viimeiset 2 vuotta. Eikä mua pys
      Ikävä
      44
      2350
    Aihe