Uskovan ja epäuskoisen välillä varsinkaan jos mies on uskossa se yrittää naista alistaa ja käännyttää uskoon
Ei voi toimia suhde
Anonyymi
1250
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 12
Vanhimmat
Minäkin uskon jollain tasolla ja rukoilen. En tuo sitä paljon esille.
Eipä uskovaiset pidä nykyään meteliä siitä tai yritä käännyttää ketään. Hihhulit erikseen ja matut. Kristinuskoon ei kuulu naisen alistaminen islamiin kylläkin.
No kyllä se naisen paikka siellä nyrkin ja hellan välissä tuntuu olevan. Lapsia pusketaan joka vuosi uutta tulemaan ja naisen paikka on kotona. Siinä ku 20 lasta tullut maailmaan nii ei enää paljo töitä pääse tekemään.
Puhut nyt varmaan lestadiolaisista yms, niillähän on Raamatusta poikkeavia sääntöjä ties miten. Älä sano uskovaksi sellaista joka ei elä oikeudenmukaisesti Raamatun arvojen mukaan.
Kaikki ne on samanlaisia
Kukaan ei saa valita mihin perheeseen syntyy. Eikä kaikki vanhemmat työnnä sitä uskontoa kurkusta alas. Tuo on yleinen harhakuvitelma, että aina luullaan lestadiolaiseksi jos on joku linkki kristinuskoon. Minua on "haukuttu" lestadiolaiseksi kun vanhemmat oli kirkossa töissä ja myöhemmin pyydetty anteeksi, kun olenkin "normaali". Ette te epäuskoiset ennakkoluuloissanne ole sen parempia siis kuin uskontoansa tyrkyttävät. Tyrkytetään toisenlaista jyrkkää suvaitsemattomuutta.
Se voi toimia, jos molemmat osaisivat kunnioittaa toisiaan. Tosiuskova ei vaan ikinä osaa kunnioittaa, vaan siihrn uskoon kuuluu pakko yrittää käännyttää myös toisia.
Vaihda "tosiuskovan" tilalle "kiihkouskovainen". Uskovissa on kaiken maailman fariseuksia. Oikea uskova ei tuomitse toisia eikä pelottele helvetillä, vaan tuntee aitoa lähimmäisenrakkautta.
Niin no siinä tulee varmaan vastaan se taivaspaikkadilemma, että jos kovin katsoo rakastavansa niin yrittää tehdä kaikkensa sen eteen ettei tuo uskomaton helvetttiin joutuisi. No jumalvetohan sinänsä ei paljoa vaadi, mutta voitto on huikea.
" uskovaiset" miehet ovat niitä pahimpia. Ovat niin muka uskossaan, mutta niin pervoja kuin olla voi.
Yksin elävät miehet, jotka ovat erakoituneet täysin, eivät voi olla niitä "uskovaisia"
Ovatkin perheellisiä, tekopyhiä. Ei riitä oma vaimo jne...