Kuka lie insinööri nuokin suunnitellut ja ilman kiihdytyskaistaa? Varsinkin tuon pysäkin jossa bussi lähtee ennen 50 metriä ennen Kehä 1 ramppia pysäkiltä. Tuossa on se ongelma että lain mukaan mentäessä bussi jäisi loputtomiin pysäkille mikäli henkilöautoilija eivät vaihtaisi viime tipassa vaihda kaistaa tai jarruttaisi antamaan tilaa ja näistähän syntyy vaaratilanteita. Ihmisillä kun menee pasmat sekaisin jos bussi laittaa vilkun vasemmalle. Pitäisi samantien poistaa nuo pysäkit koko tieosuudelta! Tuossa olen muutaman kolarin nähnyt tapahtuvan
Hämeenlinnanväylän bussipysäkit
Anonyymi
7174
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Ei tule kiihdytyskaistoja, suunnittelija korjaa tilanteen laskemalla tien nopeusrajoituksen kuuteenkymppiin, niin bussit voivat tulla ajokaistalle tuosta vaan.
Älykääpiöitä on runsaasti kauhan varressa hämmentämässä?🤡🤡
en tunne paikkaa mutta jos se pysäkki on taajamassa niin rajoitus on 50km/h. siis bussi saa lähtee siitä vaan. Jos nopeusrajoitusmerkki rampilla on pysäkin jälkeen se vielä tukee asiaa.
Kun minä vielä Uudellamaalla vaikutin, oli tuossa rajoitus 80 km/h.
80 on nopeusrajoitus ihan Kivihakaan asti. Ainoa syy lienee nuo bussipysäkit miksi tuota tietä ei voisi luokitella moottoritieksi. Tällöin pysäkit saisivat sijaita vain rampeilla kuten Kehä III jälkeen tapahtuu. Nythän niitä on tosiaan 300 metrin välein 80 alueella tien laidassa jossa bussit tuskin kerkeävät edes viiteenkymppiin kiihdyttää
Mihin teillä siellä etelässä on kiire ??
Tilanne on ollut vuosikymmeniä tuo. Pääväylä Tampereen suunnasta Helsinkiin tultaessa, kaistoja suuntaansa 2-3.