Haluaisin jatkaa siitä mihinkä elämä jäi 14v sitten.

Anonyymi

Erinnäisistä syistä lukion jälkeen on tullu tehtyä matalapalkka-alojen hommia, ja niissäkin nyt edetty siihen pisteeseen että palkkakuitilla ei etenemistä synny, vaikka työnkuva ja siihen liittyvät taloudelliset vastuut ovat lisääntyneet tuntuvasti. Tästä syystä haluaisin jatkaa opiskelua korkeakoulussa, alana kauppatieteet.

Kysymykseni kuuluukin, että onko tilastoihin perustuvaa faktatietoa siitä kumpi on kannattavampi lähestymistapa sisään pääsyyn?

A) Maksaa melko mittava summa valintakoevalmennuksesta, vai
B) Suorittaa (ymmärtääkseni) 60op avoimessa ja yrittää suoriutua siitä niin hyvin arvosanoin että avoimen väylä avautuisi?

Olen käsittänyt että A on lähestulkoon normaali ja ainoa reitti päästä kauppikseen. Toisaalta B vaihtoehto mahdollistaa elannon hankkimisen vapaa ajan kustannuksella, johon kylläkin olen henkisesti valmis.

Luen mielelläni ASIALLISIA mielipiteitä näiden kahden vaihtoehdon tiimoilta. Ja jos olen esittänyt epätosia asioita faktoina, niitä saa korjata.

T. Riistopalkalla elämäänsä myyvä

3

477

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kuulostaa, että B vaihtoehto olisi parempi sulle. Kirjoituksessa annat olevasi enemmän valmiimpi B:en kuin A:an. Jos ei B toimi niin sen jälkeen sitten A. Tsemppii

    • Anonyymi

      Sanoisin näin, että valmennuskurssin kautta opiskelemaan on ihan normaalia. Mutta myös omatoimisesti valmistaudutaan onnistuneesti, sekin on normaalia. Ja nykyään mennään korkeakouluihin pelkällä hyvällä yo-todistuksellakin.

      Kokonaan toinen tie on avoimen väylä. Sinun ehkä kannattaisi aloittaa avoimessa. Se auttaisi varmasti pääsykokeissakin jo ensi keväänä, vaikka väylä ei vielä veisikään sisään. Kaikki avoimen suoritukset olisi valmiiksi tehtyä työtä, ei mene hukkaan, jos pääset tutkinto-opiskelijaksi. Tai vaikka et pääsisikään, jos tieto kuitenkin kiinnostaa.

    • Anonyymi

      vaihtoehto B voisi olla parempi vaihtoehto sinun tapauksessasi. Saat kerättyä pohjakuntoa alalta jonne sinulla on halu päästä opiskelemaan. Samalla mahdollistat sen että voit käydä töissä ja saada toimeentuloa elämiseesi. Jos sen sijaan aiot mennä kylmiltänsä valintakoevalmennukseen niin olet varmasti tiukoilla jos opiskelykykysi ei ole priimalla tasolla. Valmennus eteenee kovalla tempolla ja voit pudota siitä kyydistä nopeasti. Onhan opiskeluajoistasi vierähtänyt 14 vuotta ja opiskelutaitosi on rapaantunut ja ruosteesssa. Valmennukseen ei kannata mennä kylmiltänsä rapaantuneella opiskelutaidolla.
      Ehdotan tätä polkua . a) menet avoimeen opiskelemaan kauppatieteitä. Opiskelet avoimessa kursseja liikaa itseäsi revittämättä ja hankit opiskelussa tarvittaavaa opiskelukykyä ja sitkeyttä. b) jossain vaiheessa kun olet kehittynyt taidoissasi voit mennä sinne valintakoevalmennukseen. Huomaat varmaan sen kyllä itse milloin olet riittävän kypsällä tasolla että kykenet imuroimaan ja prosessoimaan tietoa mahdollisimman lyhyessä ajassa. Siihen kypsymiseen ja tason nostoon voi mennä aikaa vuosi tai pari. c) osallistut valintakokeeseen d) sinut valitaan opiskelemaan kauppatieteitä kauppakorkeaan. Lopuksi näin ajatellen. Ensin tehdään itselle latu valmiiksi ja vasta sitten hiihtäminen on paljon helpompaa. Umpihangessa hiihtäminen vie voimat ja umpaihangessa hiihtäessä ei edes tiedä minne mennä jos valmista latua ei ole.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hallituksen järjestämä spektaakkeli tuo vessanpyttykeissi

      Että olisi kymmenien kansanedustajien kodeissa käyty ihan tuosta vaan, eikä kukaan kansanedustaja kerro niin käyneen, va
      Maailman menoa
      334
      1336
    2. Sysmän "ilon päivä"

      Ja taas palaa hirveä määrä verorahoja, ihan turhaan soopaan. Eikö nämä jotka kuntapolitiikassa valittavat ja tuhoaa vaan
      Sysmä
      74
      919
    3. Uskon, että saataisiin kaikki selvitettyä

      Mutta yhteys on jäissä, minä olen jäässä, enkä osaa tai uskalla enää lähestyä. Se vaan on niin. Naiselta Jos ei ole hyvä
      Ikävä
      61
      823
    4. Pakko myöntää mies

      En mä aina ihan rehellinen sulle ollut
      Ikävä
      120
      693
    5. Riitastako pelastaja

      Riitta jätti hakemuksen. Hyvä niin. On ainakin yksi mistä ottaa. Pertsa ei taida aikuistua koskaan ja Pekka hoiteli silt
      Kemijärvi
      43
      680
    6. Joka ilta mietin

      sua❤️Mitä teet, missä meet? Kaipaatko yhtään? Yön tullen toivotan mielessäni sulle hyvää yötä ja aamuisin huomenet. Joka
      Ikävä
      38
      672
    7. Timo Vornanen.

      On siinäkin yksi täystampio. Eipä ihme, että persukannattajat sen eduskuntaan äänestikin.
      Maailman menoa
      63
      653
    8. Mikä kaivatullesi

      On tärkeintä elämässään?
      Ikävä
      49
      648
    9. mielikuva

      Mitä luulet hänen ajattelevan sinusta?
      Ikävä
      50
      606
    10. Luottamus

      Luotan vain siihen mitä tapahtuu IRL. Anonyymipalstan vihjailut eivät merkitse minulle mitään.
      Ikävä
      95
      552
    11. 45
      537
    12. 32
      521
    13. Kadutko mies sitä miten reagoit?

      ..siihen sotkuun, jonka jälkeen mikään ei ole ollut kuin ennen. 🥺
      Ikävä
      48
      515
    14. Tässä ovat Elämäni biisi -vieraat lauantai 3.10. - Yksi vieras on todellinen suomalaisten suosikki

      Jos menisit Elämäni biisiin, mikä olisi elämäsi biisi ja miksi? Elämäni biisi tulee suorana lähetyksenä Tampereelta. K
      Viihde ja kulttuuri
      9
      506
    15. Kylypylä mätänee

      Kuka sotki uimaaltaan bakteereilla
      Suomussalmi
      23
      500
    16. Millaisen talvitakin haluaisit?

      Talveen vielä aikaa, mutta talvitakit tulleet kauppoihin. Millainen olisi unelmiesi talvitakki? Itse tykkäisin jostain
      Sinkut
      84
      485
    17. En voi kertoa meistä kenellekään

      Minulla on ikävä sinua mies.. Oon yrittänyt taas unohtaa, mutta silti tulet mieleeni lähes päivittäin. Eihän meitä voi o
      Ikävä
      32
      482
    18. Olisitko nainen ihan nolona

      Jos et saisikaan sitä nousemaan...
      Sinkut
      79
      447
    19. Onko kahvila Retro samalla pub???

      Netin mukaan anniskeluoikeudet. Käykö tuolla kaljoitteluporukkaa? Onko iltaviihdettä? Olen muuttamassa marraskuussa Kuhm
      Kuhmo
      8
      447
    20. Iivari esittää poliisin tutkintaa

      Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivari on pannu ison pyörän liikkeelle. Entinen Kemijärven historian lyhimmän kaupunginj
      Kemijärvi
      21
      421
    Aihe