Alkoholiton olut kysymys

Anonyymi

Ostin lähikaupan jääkaapista pienen alkoholittoman oluen 0,0% alkoholia. Kotona "järkytyin" koska olut maistuu alkoholilliselle (hivenen kitkerä), vaikkei ole kai sitten alkoholia. Ja lisäksi huomasin että se sisältää humalaa ja humalauutetta. Mitä ihmettä! Onko jollakin selitys tähän? Eikö nimenomaan tässä yritetty välttää humalauutteita, humalaa ja tanniineja. Elämmekö olutalkoholisimulaatiossa vai simuloiko joku oluen makua humalalla, miksi. Miten humalauute vaikuttaa aivoissa tai hermostossa, onko se vain tavallinen kasvi vai hiipivä vaikutus. -Ehkä tämä on vain tehty mahdollisimman paljon muistuttamaan jotain versiota oluesta. Kiitos.

2

211

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Humala ja alkoholipitoisuus eivät suoraan liity toisiinsa.

    • Anonyymi

      Tietyt oluttyylit ovat helpompia valmistaa alkoholittomana - usein vehnäoluet toimivat hyvin alkoholittomana, samoin vaaleat lager-oluet, joista jälkimmäinen onkin myös alkoholittomien oluiden suurin tyyli.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kun Arman Alizad puolusti hiihtäjä Vilma Nissilää sanomalla

      "älä välitä sekopäistä Vilma", ja kun siitä kerrottiin täällä, niin sekopäinen mukasuvaitsevainen teki siitä valituksen
      Maailman menoa
      28
      3119
    2. Venezuela on hyvä esimerkki vasemmistolaisten pahuudesta

      Jokainen tietää, että Venezuelassa on pitkään ollut Chavezin ja Maduron vasemmistohallinto. Maan talous on romuttunut,
      Maailman menoa
      54
      2567
    3. Trump muka öljyn takia Venezuelaan? Pelkää mustamaalausta

      Kertokaapa mistä tuollainen uutisankka on saanut alkunsta? Näyttäkääpä ne alkuperäiset lähteet, minä en löytänyt mitään
      Maailman menoa
      41
      2361
    4. Ei tule uni

      Kuten epäilin. Onneksi viime yön sain ihan hyvin nukutuksi. Tiesin kyllä, ettei tästä mitään tänään tule.
      Ikävä
      62
      1328
    5. Miksi juuri Venezuela?

      Kaikista maailman valtioista Trump otti silmätikukseen Venezuelan. Mutta minkä ihmeen takia? Kyseessä on kuitenkin vähäp
      Maailman menoa
      301
      1251
    6. Toivon sulle silti hyvää

      Väärinkäsityksiä tapahtuu, mutta nyt on uusi vuosi ja uudet kujeet.
      Ikävä
      41
      1006
    7. Tiedän, että olet luonnevikainen

      Haluaisin vain todeta olleeni väärässä tässä asiassa.
      Ikävä
      42
      977
    8. Jos mies olet oikeasti...?

      Kiinnostunut... Pyydä mut kunnolla treffeille ja laita itsesi likoon. En voi antaa sydäntä jos sinä olet epävarma ja eh
      Ikävä
      100
      972
    9. Pitäisikö meidän

      Sitten nähdä ilman että siitä tehdään ongelmaa?
      Ikävä
      79
      938
    10. Akateemikko Martti Koskenniemi vertaa Trumpia Putiniin

      "-Suomalaisena on syytä olla huolissaan siitä, että Yhdysvallat näin vahvistaa 1800-luvun alkupuolella julistamansa etup
      Maailman menoa
      94
      848
    Aihe