Cx7:aan tehtiin venttiiliremppa jonka jälkeen kävi siististi n.200km, sen jälkeen moottorin häiriövalo syttyi ja tuntui että kävi vaan kolmella pytyllä. Takaisin huoltoon ja sanoivat että lamda sökö ja sen takia rikkoi tulpan. Uusi lamda ja uusi tulppa, mutta sanoivat että lamda herjaa edelleen. Nostivat kädet pystyyn kun eivät pysty selvittämään missä vika. Ajoin auton korjaamolta kotiin kun vikakoodinlukija ei löytänyt vikakoodeja. Jos lamda sökö niin eikös se pitäisi näkyä helvemmillakin vikakoodinlukijoilla vai pitääkö mennä merkkihuoltoon? Autokorjaamo suosituksia lahden lähistöltä. Ei vääksystä!!!
Lamdako sökönä
3
193
Vastaukset
- Anonyymi
Vaihtoivat vaan yhden tulpan? Yleensä ne vaihdetaan kaikki. Nythän voi olla että seuraava tulppa on mennyt, kun ne tuppaa menemään elin ikänsä mukaa kaikki samoihin aikoihin. Eli olisiko vika sama mutta eri tulppa?
Ajovalojakin tulisi vaihtaa samalla kertaa kummallekin puolelle, koska toinen palaa rikki pian toisen jälkeen ( käyttötunnit täynnä).
En tiedä onko tällä kertaa niin mutta ihmettelin tuota "yhden tuplan" vaihtoa kun pitäisi vaihtaa kaikki.- Anonyymi
Niin ja ei se lambda mene siinä rikki. Jos tiedät minkä tulpan vaihtoivat, irroita johto yksitellen ja huomaat missä kohtaa muutosta ei tule joten olet silloin rikkinäisen tulpan kohdalla. Toisaalta ne saa kai mitattuakin jotenkin yksitellen. Joskus voi olla pelkkä akun maajohto vaan huono ja sitten tulee ihme vikoja. Tarkista maadotusjohdot.
- Anonyymi
Tulpat oli vaihdettu juuri ennen venttiiliremonttia.
Vähän arvelluttaa nyt ajella, käy nätisti eikä vikakoodeja. Pitäis vaan nyt saada selvitettyä onko lamda nyt sökö vai ei kun luulisi tuon vikakoodin antavan jos oikeasti sökö.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 15311031
- 545278
Taas ryssittiin oikein kunnolla
r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html452483- 312169
Vanha Suola janottaa Iivarilla
Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia131741Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin
Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,421604Tiedän kuka sinä noista olet
Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta311280Känniläiset veneessä?
Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v351216Tulemmeko hyvin
Toimeen ja juttuun keskenämme? Luulen, että sopisit hyvin siihen ☀️ympäristöön, paljon kaikkea erilaista.♥️mietin tätä s6956Daniel Nummelan linjapuhe 2025
Kansanlähetyksen toiminnanjohtajan Daniel Nummelan linjapuhe tänään. Rehellistä analyysiä mm. evlut kirkosta ja piispo98952