Moottorinohjauksen kalibroiminen E85-polttoaineelle

Anonyymi

https://www.theseus.fi/handle/10024/752349
"Muutosten jälkeen kohdeajoneuvolla voidaan ajaa E85-polttoaineella. Fossiiliset hiilidioksidipäästöt laskivat noin 20 prosenttiin aiemmasta, sillä E85-polttoaine sisältää 70–85 prosenttia etanolia, joka on uusiutuva polttoaine. Korkeaseosetanolipolttoaineen korkea oktaaniluku mahdollistaa moottorin hyötysuhteen kasvattamisen sytytysennakon optimoimisella, moottorin puristussuhdetta kasvattamalla tai ahtamalla. Etanoli höyrystyy bensiiniä huonommin, mikä näkyy heikentyneinä kylmäkäynnistys- ja kylmäkäyntiominaisuuksina."

9

127

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      KOskahan tätä on luvassa pumpuille olis kiiru sasssiiiin
      Neste kehitellyt 75- prosenttisesti uusiutuvista tehdyn ihmebensan joka merkinnee edullista hintaa pumpulla? Pitäisi toimia kaikissa bensa- ja hybridiautoissa ilman mitään muutostöitä
      Neste on onnistunut kehittämään menoveden, joka on valmistettu 75-prosenttisesti uusiutuvista raaka-aineista
      "Nesteen innovaatio on sikälikin merkittävä, että markkinoilla ei ole tähän mennessä ollut bensiiniautoihin sellaisenaan soveltuvaa ratkaisua, jolla fossiilisen bensiinin voisi korvata tavallisissa bensiiniautoissa niin, että samalla päästöjä voitaisiin merkittävästi vähentää investoimatta uusiin ajoneuvoihin tai muokkaamatta nykyisiä.

      Neste on maailman johtava uusiutuvan dieselin ja uusiutuvan lentopolttoaineen tuottaja ja saattaa nyt olla myös ensimmäinen, joka on kehittänyt kaupallisen käyttöön tarkoitetun uusiutuvan bensiinin. Tämä nikotuttaa ruotsalaisia.

      Tuotteen testauksen viimeinen vaihe on nyt alkamassa; tavoitteena on polttoaineen kaupallistaminen ja siten bensiini- ja hybridiautojen aiheuttamien kasvihuonekaasupäästöjen merkittävä vähentäminen."
      https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f5056c17-c688-4be6-a946-96b810f7a902

    • Anonyymi

      "...korkea oktaaniluku mahdollistaa moottorin hyötysuhteen kasvattamisen sytytysennakon optimoimisella..."
      Älä nyt viitsi kun et vain osaa.
      Kirjoitti wanha autoteknikko.

    • Anonyymi

      Asentamalla nuo R85 lisälaitteet saat isäbonuksena vuosittain maksaa myös käyttövoimaveron. Se tulee sen auton alkuperäisen päästön mukaan, ei sen laskennalisen uuden mukaan. Onnea vain valinnalle. Pidä sinä huolen ilmastosta, valtio pitää huolen tuloistaan.

      • Anonyymi

        Vai että käyttövoimaveron.
        Millä perusteella?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Vai että käyttövoimaveron.
        Millä perusteella?

        Vaikea sanoa mutta olen kuullut saman


      • Anonyymi

        Käyttövoimavero määräytyy auton painon mukaan . Päästöt ei siihen vaikuta . Ajoneuvovero määräytyy päästöjen mukaan .


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Vaikea sanoa mutta olen kuullut saman

        Ei kai bensasta kerätä käyttövoimaveroa?


    • Anonyymi

      Ogelma tuossa on että kulutus kuulemma nousee 20-30%

    • Anonyymi

      🍒🍒🍒🍒🍒🍒🍒🍒🍒🍒

      😋 Kuumat tytöt odottavat sinua -> https://www.ero4.fun/girl4love

      🔞💋❤️💋❤️💋🔞💋❤️💋❤️💋🔞

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ootko nainen noin mustis musta

      Onhan se toki imartelevaa kun olet kaunis ja kaikkea muutakin, mutta ehkä vähän kummallista, kun ei varsinaisesti olla t
      Ikävä
      94
      7613
    2. Sen kerran kun siellä käyn

      Voisit olla paikalla💚💛☘️
      Ikävä
      37
      4037
    3. Kumpa tietäisin. Miehelle.

      Vieläkö toivot jotain viestiä, vai suutuitko taas...kun...🤔
      Ikävä
      47
      3586
    4. Joel Harkimo ja Janni Hussi eroavat

      Tämä on ilon päivä 😊
      Kotimaiset julkkisjuorut
      243
      3004
    5. Kauan säkin jaksoit

      Minun perässä juosta. Kunnes pahoitit mielen. Kuinka monta anteeksipyyntöä olet vailla? 🧐
      Ikävä
      40
      2702
    6. rakastan sinua!

      Tule ja ota, kasvetaan yhdessä paremmiksi ❤️❤️❤️❤️ kaikki anteeksi ❤️❤️❤️
      Ikävä
      45
      2552
    7. Askanmäessä Huippu esitys

      Kävimme Ystävien kanssa Askanmäen kesäteatterissa. Kaikki tykättiin esityksestä aivan valtavasti. En varmaan koko vuonna
      Puolanka
      21
      2504
    8. Sä olet nainen kuuluisa..

      ..etkä mitenkään hyvällä tavalla.
      Suhteet
      132
      2471
    9. Miksi kaipaat

      Ja olet elämässäni vielä kaiken tämän jälkeen? Eikö kaikki ole jo selvää välillämme?
      Ikävä
      29
      2419
    10. Häiriköinti

      Sinä joka rälläsit viime yönä aamuun klo. 00 :04 koulun pihassa ja pitkin kyliä. Rekkari ylhäällä. Terv. Kerrostalon as
      Ähtäri
      29
      2258
    Aihe