Marini kannattaisi tuulettaa halltusta. Ja aloittaa heikoimmista lenkeistä.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/viron-hallituksessa-myllerrys-keskustapuolueen-ministerit-erotettu/8444216
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/viron-hallituksessa-myllerrys-keskustapuolueen-ministerit-erotettu/8444216
Vastaukset 3
Vanhimmat
Pankkomajuri ei kestä enää edes omien aivopierujensa myöhempää tarkastelua vaan kommentit lähtevät heti poistoon. Miltäs se tuntuu nyt pankkomajuri noin sipilistinä olla tuhoamassa vanha suomalainen kansanliike?
Kallas kertoo syyksi että puolue asettaa oman edun maan edun edelle.
Tuntuu kovin tutulta!
Kallasin mukaan Viro tarvitsee Euroopan nykyisessä turvallisuustilanteessa toimivan hallituksen, eikä yhteistyö oman etunsa ajamiseen keskittyvän hallituskumppani keskustan kanssa voi siksi jatkua.
Virolaisen politiikan tutkijan Martin Mölderin mukaan kyseessä on paljolti keskustan poliittinen peli, jonka taustalla on puolueen huoli tasaisesti laskevasta kannatuksesta.
Eli ihan yksi yhteen Suomen tilanteen kanssa.