Mahtaako pyörätien jatkeen tiemaalauksetkaan olla ajan tasalla Nokialla? Kahden vuoden siirtymäaika niiden kuntoon saattamisessa umpeutui 1.6.2022. Nykyinen tieliikennelaki kun astui voimaan 1.6.2020.
Oikea väistämisjärjestys selviää tosin liikennemerkeistä ja väistämissäännöistä. Fiksu pyöräilijä katsoo ne asiat ja jättää tiemaalauksen vähemmälle huomiolle. Kaikki eivät vain ole yhtä perillä säännöistä, joten väärä tiemaalaus saattaa olla vaaran paikka.
Nokian pyörätiet ovat tietyissä kohdissa erittäin huonosti merkitty liikennemerkeillä
5
235
Vastaukset
- Anonyymi
Suojatien saa ylittää pyöräilemällä, mutta pyöräilijä on silloin väistämisvelvollinen ajoradan ajoneuvoihin nähden.
Jos taas ajoradalla on suojatietä ennen väistämiseen velvoittava liikennemerkki, niin siinä on suojatien lisäksi myös pyörätien jatke samassa kohtaa, joka merkitään tiemaalauksella. Tällöin autoilijat väistävät jatkeen yli pyöräileviä perustuen siihen liikennemerkkiin.
Tässä kuvassa näkyy erot.
https://i.ibb.co/MfRFVZy/pyoratien-jatkeen-muutokset.jpg
Tässä on vielä toinen esimerkkikuva pyörätien jatkeesta.
https://i.ibb.co/SRLCs01/karkikolmio-kertoo-autoilijan-vaistamisvelvollisuudesta.jpg
Näin homma menee uuden tieliikennelain mukaan. Vääränlaisia tiemaalauksia saattaa tosin vielä olla. - Anonyymi
Liikkuva kuva kertoo kenties paremmin. Tässä on muutama lyhyt video, jotka käsittelevät mm. suojatien ja pyörätien jatkeen eroa väistämisen osalta ja lisäksi muutamaa muuta väistämiseen liittyvää tilannetta.
https://youtu.be/NYE2CK-P86E
https://youtu.be/jWGNO6y8fmo
https://youtu.be/-yZhenSVC6s
https://youtu.be/gHecrGOaRM0
https://youtu.be/PNtuSEJ81Ao
Kannattaa katsoa. - Anonyymi
Nokian pyöräteiden merkinnät on olleet umpisurkeita jo vuosia, eikä niille ole haluttu tehdä mitään. Tämä johtuu kaupungin liikennesuunnittelijan halveksunnasta kävelijöitä jaa pyöräilijöitä kohtaan. Hänen mielestään ne vain häiritsevät liikennettä, eikä esimerkiksi kävelevän lapsen turvallisuus merkitse hänelle mitään.
- Anonyymi
Mikä se tällainen hyypiö on joka ei kykene hommaansa?
- Anonyymi
Olisi syytä vaatia paremmin merkittyjä reittejä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua
Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä1012120Euroopan lämpöennätys, 48,8, astetta, on mitattu Italian Sisiliassa
Joko hitaampikin ymmärtää. Se on aivan liikaa. Ilmastonmuutos on totta Euroopassakin.2921907Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava3441741Martina lähdössä Ibizalle
Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.2051594Useita puukotettu Tampereella
Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht1021593- 321301
Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa
Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em941123Se nainen näyttää hyvältä vaikka painaisi 150kg
parempi vaan jos on vähän muhkeammassa kunnossa 🤤671079- 511047
- 581038