Nokian pyörätiet ovat tietyissä kohdissa erittäin huonosti merkitty liikennemerkeillä

Anonyymi

Mahtaako pyörätien jatkeen tiemaalauksetkaan olla ajan tasalla Nokialla? Kahden vuoden siirtymäaika niiden kuntoon saattamisessa umpeutui 1.6.2022. Nykyinen tieliikennelaki kun astui voimaan 1.6.2020.

Oikea väistämisjärjestys selviää tosin liikennemerkeistä ja väistämissäännöistä. Fiksu pyöräilijä katsoo ne asiat ja jättää tiemaalauksen vähemmälle huomiolle. Kaikki eivät vain ole yhtä perillä säännöistä, joten väärä tiemaalaus saattaa olla vaaran paikka.

5

265

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Suojatien saa ylittää pyöräilemällä, mutta pyöräilijä on silloin väistämisvelvollinen ajoradan ajoneuvoihin nähden.

      Jos taas ajoradalla on suojatietä ennen väistämiseen velvoittava liikennemerkki, niin siinä on suojatien lisäksi myös pyörätien jatke samassa kohtaa, joka merkitään tiemaalauksella. Tällöin autoilijat väistävät jatkeen yli pyöräileviä perustuen siihen liikennemerkkiin.

      Tässä kuvassa näkyy erot.
      https://i.ibb.co/MfRFVZy/pyoratien-jatkeen-muutokset.jpg

      Tässä on vielä toinen esimerkkikuva pyörätien jatkeesta.
      https://i.ibb.co/SRLCs01/karkikolmio-kertoo-autoilijan-vaistamisvelvollisuudesta.jpg

      Näin homma menee uuden tieliikennelain mukaan. Vääränlaisia tiemaalauksia saattaa tosin vielä olla.

    • Anonyymi
    • Anonyymi

      Nokian pyöräteiden merkinnät on olleet umpisurkeita jo vuosia, eikä niille ole haluttu tehdä mitään. Tämä johtuu kaupungin liikennesuunnittelijan halveksunnasta kävelijöitä jaa pyöräilijöitä kohtaan. Hänen mielestään ne vain häiritsevät liikennettä, eikä esimerkiksi kävelevän lapsen turvallisuus merkitse hänelle mitään.

      • Anonyymi

        Mikä se tällainen hyypiö on joka ei kykene hommaansa?


    • Anonyymi

      Olisi syytä vaatia paremmin merkittyjä reittejä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mies, näen sinua hetken

      ja olet mielessä ikuisuuden. Toisia näen ikuisuuden ja he eivät jää mieleen hetkeksikään. Muistan jokaisen kohtaamisen
      Ikävä
      18
      3784
    2. Riikan perintö: ennätysvelka, ennätystyöttömyys ja ennätysverotus

      Tavallisen keskituloisen suomalaisen verotus on kireintä vuosikymmeniin, ja ensi vuonna palkansaajien käteen jää vieläki
      Maailman menoa
      222
      3708
    3. Riikka Purra on ihana, jämpti

      Hän yrittää saada Suomen taas kuntoon. Sanoo asiat suoraan, eikä piiloudu kapulakielen taakse. Riikan kaltaisia päättä
      Maailman menoa
      96
      2656
    4. SDP haluaa LISÄÄ veroja bensa-autoille!

      Sdp:n vaihtoehtobudjetti esittää polttomoottoriautoille lisää veroja Sdp esittää tuoreessa vaihtoehtobudjetissaan verot
      Maailman menoa
      20
      2574
    5. "Purra löylytti oppositiota", sanoi naistoimittaja Pöllöraadissa

      Kyllä, Purra tekee juuri sitä työtä mitä hänen tuossa asemassa pitää tehdä, hän antaa oppositiolle takaisin samalla mita
      Maailman menoa
      29
      2312
    6. Henkilökohtaisia paljastuksia Dubaista - Kohujulkkis Sofia Belorf on äitipuoli ja puoliso!

      Tiesitkö, että Sofia on äitipuoli ja rakastava puoliso? Sofia Belorf saa oman sarjan, jossa seurataan hänen Bling Bling
      Kotimaiset julkkisjuorut
      64
      2246
    7. Antti Lindtman kiitti valtiovarainministeri Purraa

      Ministeri Purra kertoi ottavasa vastuun EU:n alijäämämenettelyyn joutumisesta. Hän myös sanoi tietävänsä, että Lindtman
      Perussuomalaiset
      18
      2238
    8. Suomalaisten enemmistö on (ateisteja / fiksuja / sosialisteja)

      Tai jokin noiden yhdistelmä, koska S-ryhmän markkinaosuus päivittäistavarakaupasta on yli 50 prosenttia.
      Maailman menoa
      13
      1946
    9. Sorsa: kuvaputki - Lipponen: kaasuputki - Marin: ryppyputki

      Nuo kolme demaria ovat poikkeuksia Suomen poliittisessa historiassa. Ovat ainoita, jotka ovat kyenneet nostamaan puolue
      58
      1778
    10. Mitä ajattelet

      Siitä henkilöstä jota kaipaat? Sana vapaa!
      Ikävä
      90
      1611
    Aihe