Ladan koneenvaihto?

Olen kuullut juttuja Ladoista, joissa on kuulemma ollut sovitettuna Lancian tai Fiatin kone. Onko kukaan tehnyt tällaista operaatiota tai tietoinen sellaisen toteutuksesta?
161903
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 16

Vanhimmat

Ajo-ominaisuudet eivät riitä nykyisillekään heikoille tehoille. Itsemurha mielessä vai?

Äänestä
  • Kaikkea on kokeiltava paitsi mummuansa ja kansantanhuja...

    Äänestä

Eiköhän se Lancian ja Fiiatin kone ole onnellisempi siellä alkuperäisessä konehuoneessa

Äänestä

minulla oli 15 vuotta sitten lada 2105:ssä fiatin 96 hv twin cam - kone. ihan virallisesti ja katsastettuna. meni heittämällä päälle, kiinnitykset olivat 100% samat ja ladan vaihdelaatikko sopi täysin päähän.

Äänestä
  • Sama juttu 2107:aan.Vaihdelaatikkoon joutui pienen kolon viilaamaan.Pakosarjalta lähtö täytyi hitsata hieman eriasentoon.Kaasari tuli eripuolelle,joten siihen tarvi laittaa omat viritykset.Hyvin liikkui jos ajaa uskalsi,180 näytti mittari parhaimmillaan/pahimmillaan.Mittarin lukematarkkuudesta en tiedä,mutta lujempaan ei ajoominaisuudet riittäneet,eikä oikein siihenkään.Vaarallinen vehje,mutta katsastettu.Perä ei kestänyt tehon lisäystä joten hajosi.Myin pois etten kuolisi Ladaan,en ole katunut.

    Äänestä

  • TC 1600 kirjoitti:

    Sama juttu 2107:aan.Vaihdelaatikkoon joutui pienen kolon viilaamaan.Pakosarjalta lähtö täytyi hitsata hieman eriasentoon.Kaasari tuli eripuolelle,joten siihen tarvi laittaa omat viritykset.Hyvin liikkui jos ajaa uskalsi,180 näytti mittari parhaimmillaan/pahimmillaan.Mittarin lukematarkkuudesta en tiedä,mutta lujempaan ei ajoominaisuudet riittäneet,eikä oikein siihenkään.Vaarallinen vehje,mutta katsastettu.Perä ei kestänyt tehon lisäystä joten hajosi.Myin pois etten kuolisi Ladaan,en ole katunut.

    että joku ajoi nelostiellä tutkaan moisella vehkeellä ja tutka näytti 180 km/h. Et kai vain sinä ole se pielaveden mies?

    Äänestä

  • Oon juu mää se....

    Äänestä

joo ois mukava tietää mistä sais kysyeisiä koneita. etsinyt jo pitemmän aikaa!!

Äänestä
  • Ladan perustekniikka on niin vanhaa, että sopivia korvaavia koneita löytyy vain harrastajilta tai romiksesta.
    Etsi käsiisi Fiat mirafiori 1600 TC tai 2000 tai vielä harvinaisempi Fiat argenta. Mulla oli ladassa noista autoista 14" vanteet.
    Vakio 1600 koneellakin -82 otti täydet kierrokset eli 6000 ja mittarissa oli tuolloin 160, Sen vuoksi otin taakse ne 14" vanteet että vähän putoaisi kierrokset. Tuossa oli vielä se 4,1 perä , 2105 ja 2107 malleissa oli jo se harvempi 3,9 .

    Äänestä

ostaa auto

Äänestä

Nivaan joku pari litranen pata, niin kyllä kulkee.

Äänestä

Eikö olisi parempi pysyä Ladan omassa koneessa. Katselin autojen vika listaa esim. Bravan koneessa sellaisia vikoja kuin: kone keittää, jäähdyttimen puh.lämpökytkentä vikoja, jakohihna vikoja, vesiletku vikoja, polttoaine suihku vikoja, poltto aine pumppu vikoja, Gromassa: öljynkulutus vikoja jopa litra ja tuhat km. Marea: nokkaakseli vikoja, moottoriohjaus eletroniikka vikoja käynnistys ongelmia. Bandassa: kuluttaa öljyä, ja öljyvuotoja. Huhhuh lukekaa itse lisää autojen vikalistasta ja harkitkaa kannattaako vaihtaa Ladaan moottoria muistakaan autoista.

Äänestä
  • Koita Kanto opetella nuo yhdyssanat. Et vaikuttaisi ihan niin peräkammarin pojalta.

    Äänestä

  • yhdys sanat kirjoitti:

    Koita Kanto opetella nuo yhdyssanat. Et vaikuttaisi ihan niin peräkammarin pojalta.

    Jos et saanut selvää niin lueppa autojen vikalistasta mitä sanotaan Fiiiatista. Varmasti on Ladassa lujempi kone kuin Fiatissa.

    Äänestä

Ittelläni on ladas 2jz kone (subran kone) pikkase on kutiteltu ja penkitetty 700hp. täys tappovehe kokemattoman käsis. ton koneen sain halvalla (800e) mutta aika paljo sai tehä et sai ton koneen laitettuu. Mut rahaa ei paljoo kummiskaa menny.

Äänestä

Joo, kyllä ainakin Fiatin koneet sopii noihin takapotku-Ladoihin. Tietysti kun Ladahan perustuu alunperin Fiat 124:seen.
Aikanaan ystävän veli laittoi tällaiseen nappisilmä-Ladaan(1200L) Fiatin 2,1-litraisen ruiskukoneen. Meni ihan heittämällä lisukkeineen paikalle. En nyt muista, paljonko tossa myllyssä oli tehoja mut oli niitä kuitenkin paljon eli Ladaan ihan helvetisti liikaa, vaikka olihan se messevä peli kulkemaan:)
Ja kokemattoman käsissä ihan täys tappovehje. No, frendin veli kyllä vetikin sen talvella aika lahjakkaasti ympäri, oli ihme ettei käynyt sällille pahasti. Päätyi kuitenkin Ladan kanssa katolleen järven jäälle kotiin ajellessaan.
Noita 2000-luvun Ladojahan sai GTI-versiona myöskin, tätä 110-sarjaa. Mut oli kyllä Venäjän markkinoille ainoastaan suunnattu ja se täytyi sielläkin erikseen tilata jälleenmyyjältä, et sitä ei tehty muuten. Ne oli kanssa aika hurjia vehkeitä, näin sellaisen vaan eräällä Venäjän turistilla ja pakkohan sitä oli hänen kanssaan juttusille ruveta, kun satuttiin kohdakkain erään kaupan parkkiksella. Mut tosiaan, hurja peli kulkemaan kanssa tuo 110 GTI, 150hv kone nokalla ja auto itsessään nyt ei paina juuri mitään.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Esko kirjoitti:

Olen kuullut juttuja Ladoista, joissa on kuulemma ollut sovitettuna Lancian tai Fiatin kone. Onko kukaan tehnyt tällaista operaatiota tai tietoinen sellaisen toteutuksesta?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu