Perustuslakivaliokunnan mukaan rakennuksen omistajiin kohdistuva korjausvelvollisuus voisi ehdotuksessa muodostua kohtuuttomaksi. Lisäksi direktiiviehdotus näyttää mahdollistavan puuttumisen yksityisten omaisuuden suojaan ”ongelmallisella” tavalla.
.
Kiistelty energiatehokkuusdirektiivi voisi ajaa monet omakotitaloasujat kalliiseen pakkoremonttiin.
Perustuslakivaliokunta tyrmäsi lausunnossaan Euroopan Unionin rakennusten energiatehokkuusdirektiivi EBPD:n nykyisessä muodossaan.
IL.FI ASUMINEN ASUMISARTIKKELIT 3.6.2022
Oletko mieltä vihreästä energian tehokkuudesta?
Omakotitaloasujien pelkäämä aloite sai punaista valoa - perustuslakivaliokunta näkee kohtuuttomana
5
125
Vastaukset
- Anonyymi
Eiköhän Suomessa ole kuluneiden vuosikymmenien aikana "peruspilattu" energiatehokkuuden nimissä lisäersityksien yms. muodossa ihan tarpeeksi vanhaa perustervettä rakennuskantaa hometaloiksi? Läpi mennessään (korjausvelvollisuus) kun olisi tarkoittanut mm. sitä, että esim. kaikki rintamamiestalot hengittävine materiaaleineen olisi "muovitettu" lasivilloineen jne. jonka jälkeen ko. rakennus on rakennusteknisesti pilalla sisäilmaongelmien jne. ollessa lähinnä ajan kysymys - Ei jatkoon.
- Anonyymi
Eikö tuosta viherkepuvasemmistosta päästä eroon? Milloin, MILLOIN ihmiset saa tarpeekseen ja tajuaa nousta kapinaan ennen kuin meidät on täysin köyhdytetty ja orjuutettu!
Elkää pelätkö, vaikka kyseinen korjausvelvoite ei vielä tullutkaan voimaan, kyllä vihervasemmisto löytää lähivuosina aikaa sen läpi ajamiseen. Millä uudistus kustannetaan, siihenkin on valmis malli olemassa, tietenkin veronmaksajien rahoilla. Korotetaan alkuua ruoan, energian ja autoilun hintaa yleisesti, ja viinan hintakin on ollut rauhassa turhan pitkään? Tupakan hintaakin voisi nostaa?
- Anonyymi
The Ma71 erehtyy. Ei hintojen korotuksella yhtään talua korjata!
- Anonyymi
Kun ei ole jalat maassa, eikä ole kokemusta, päätöksentekokin menee överiksi, yli hilseen ja horisontin.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!
"Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti24045281Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.
KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!3011223Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %
Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy17610821Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta
Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump369691Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.
IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla858498Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija
https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua2236501Pirjo sanoi Esalle
Painu sinä Esa hevonvittuun... johon Esa? Laittakaapa ehdotuksia. # ==================== # APUFUNKTIO: satunnainen kok02850Jos mä joisin
Itteni känniin nyt, voi olla että mä tunnustaisin sulle kuinka ihastunut oon ollu suhun viimeiset 2 vuotta. Eikä mua pys282202- 321485
Koulu-uhkaus.
Meinaatteko päästää lapsenne kouluun, niin kauan kun tämä uhkaaja siellä myös on? Tekijä on kaikilla tiedossa.261470