ei tiedä ,että oon entinen tupakoitsija. Viime aikojen tapahtumat saanut aikaan sen, että alkanut tehdä mieli tupakkaa. Hermosauhut olisi nyt paikallaan.
Hän ketä kaipaan
Anonyymi
75821
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 75
Vanhimmat
Tupakkaa tappaa
Jos ehtii. Voihan sitä jäädä vaikka auton alle aiemmin.
Tupakka tappaa hitaammin ja kidut.
Naidaan mieluummin.
Yhden kanssa vaan haluaisin.
Kenen?
Hänen ketä kaipaan.
Mutta limakalvosi ovat rutisevan kuivat, liukkaria peliin!!!!!
SInä tuskin tiedät toisten limakalvoista täällä mitään. Korkki kiinni, viestisi on ihan järjettömiä. Eihän noista kukaan edes loukkaannu kun on niin tyhmiä ja lapsellisia. Etkö näe sitä itse?
Sinä tiedät paaaaljon vähemmän kuin minä.
Eimia tietää niin kauheeesti peffa asioita.
Tiedän totisesti
https://youtu.be/OpsthkRxTCU
Et voi tietää.
Itse en tupakoi, mutta olen huomannut, että tupakoitsevat naiset ovat sängyssä paljon nautinnonhaluisempia.
Nikotiini on piriste kuin kofeiini ja vähän kuin piri. Ihminen se ei ole joka piristeiden voimin elää.
Hyi haisevat tupakalle ja samoin heidän vaatteensa. Eipä seiso jos haisee tupakalle. Taidat olla tupakoiva nainen. Ei siinä nautinnonhalussa tupakkaa tarvita. Päässä vikaa jos sellaista kuvittelee.
Niillä on varmaan kiire tupakalle ja siksi nautintoakin haetaan nopeammin.
Ärsyttää miehet, jotka naivat niin monia, että voivat sanoa noin. Ei millään pahalla.
Tuo on kyllä tupakoiva nainen joka noin sanoo.
Sulle tuli hätä, että joku voisi olla sinua parempi seksissä. Kyllä voi. Aina on joku parempi.
Sulle tuli paniikki kun todellisuus lyö vastaan. Olet paras itsesi savuttomana.
En minä sitä seksijuttua kirjoittanut. Kunhan kommentoin.
Ihminen on paras itsensä kun on täysin raitis ja sinut.
Mainittiinko jossain nopeus? Nautinnonhalu kyllä, voithan sä kiireettä nysvätä vällyissä vaikka koko päivän, saamatta sitä lopullista nautintoa. Että näin. Ja mikä kullekin on nautinto, siinäpä pulma.
Tiedän, olet alkanut taas polttamaan tupakkaa ja viskomaan niitä askeja pihamaalle. Samon oot alkanut taas ryyppäämään.
Älä kuvittele omiasi. En ole tuttusi.
Et olekaan tuttuni. Ei minulla tuollaisia tuttuja olekaan. Tai jos ilmaantuu niin ei ole kauan.
Mutta näkyy se sotku kauemmaskin ulko-ovestasi.
Olet vain outo.
Syövän saat vain!
En ole polttanut nyt. Sanoin että tekee mieli. Eikä nykyisin voi polttaa kun sehän kielletty ihan kaikkialla. Umpimetsässä yksin voi poltella ellei ole metsäpalovaroitus päällä.
Tupakannatsa päätyy mikromuoviksi vesistöihin – "nikotiiniNARKITluulevat, että tumppi maatuu"
https://yle.fi/uutiset/3-9406126
Terveys menee tupakan orjalta ja aiheuttaa terveyshaittaa jopa sivullisille savun vuoksi. Samalla tupakannatsan luontoon heittäjä aiheuttaa mikromuovin kertymisen luontoon, kasveihin, ravintoon kuten vaikka kaloihin ja sitä kautta takaisin ihmisiin, mikromuovi kertyy ihmistenkin elimistöön!
Ympäristöministeriö: https://www.ymparisto.fi/fi-FI/Kulutus_ja_tuotanto/Mikromuoveja_loytyy_kaikkialta_vesistois(58322)
Vituttaa.
Ootkohan varma ettei tiedä?
En tiedä miten voisi tietää. Lopetin ennen kuin tiesin hänestä mitään tai hän minusta.
Hyvin usein jo vuosia polttaneesta näkee onko entinen tupakoitsija. Puhumattakaan jos on sauhutellut useita vuosikymmeniä, aski/pvä vauhdilla.
Hampaat viestivät varmimmin säännöllisen sauhuttelijan.
Hampaistako sen tietäisi. Epäilen. Tuollaista ei huomaa kuin itsekin tupakoinut. En tiedä onko hän.
En oo hammaslääkäri, eli ei tietenkään aina.
Joku huomaa herkemmin kuin toinen.
Huomaa sen, kun tupakka tummentaa hampaat ja myös mädännyttää hampaita, runsas kahvinjuonti tummentaa hampaita myös mutta ei tuhoa hammasta eikä hammasjuurta!
Ei tupakointi tuhoa hammasta tai mädännytä niitä. Ihme juttuja täällä. Tummentaa mutta tummentumat lähtee kyllä hammaskivenpoistossa.
Kirjoittelen tietämyksen perusteella, samaa ei voi sanoa kaikista täällä. :D
Hammaslääkäriliitto kertoo:
"Tupakka heikentää elimistön puolustusjärjestelmää, ikenien verenkiertoa ja suun haavojen paranemista. Tupakointi lisää suusyövän riskiä sekä riskiä sairastua parodontiittiin eli hampaiden kiinnityskudossairauteen. Lisäksi tupakointi aiheuttaa hampaiden värjäytymistä ja pahanhajuista hengitystä.
Tupakassa on noin 4 000 terveydelle vahingollista ainetta, joista noin 50 on karsinogeenejä (syövän aiheuttajia). Myös nuuskassa on syöpää aiheuttavia aineita. Tupakoinnin aiheuttamiin sairauksiin kuolee Suomessa 5 000–6000 ihmistä vuosittain.
Tupakka on merkittävä riskitekijä myös suunterveydelle. Tupakka heikentää suun puolustusjärjestelmää, aiheuttaa hapenpuutetta kudoksissa sekä heikentää verenkiertoa ja suun haavojen paranemista."
https://www.hammaslaakariliitto.fi/fi/suunterveys/yleistietoa-suunterveydesta/tupakka-alkoholi-ja-suu/tupakointi-ja-suunterveys
Ja tiedän empiristisestikin miten pahalle tupakoivien naisten suu maistuu kun olen aina ollut savuton. :)
Ota oreganoa, meiramia ja sitruunamelissaa. Ne rauhoittavat. Ota niitä hunajamaidon sekaan. Hunajamaito rauhoittaa noiden kanssa ja uni tulee helpommin.
Mulla on muuten avaamaton hunaja kaapissa, ollut jo pitkään. Katselin yksi päivä onko parasta ennen jo mennyt eikä ollut. Ehkä sen voisi jo avata.
Hunajan paikka on huoneenlämmössä kuivassa paikassa!
https://hunaja.fi/hunajasta-ja-mehilaisista/usein-kysyttya-hunajasta/
Paras neuvo on tumpata tupakka kun tupakoitsijan suu maistuu samalta miltä tupakkakuppi haisee!!! Ei sellaista suuta raitis siedä.
Mihin katoaa viestejä, 3 hävinnyt jo?
Samassa tahdissa poistuu kun ilmestyy uusi.
En tiedä mitä poistunut. Ehkä joku kirjoittelee sopimattomia väliin.
Ikävä https://youtu.be/XnvIeh0TbFE
Tupakoivan naisen iho kellastuu/harmaantuu, menee ryppyiseksi ja puhki, huokoset laajenevat jne. Vanhenee ennen aikojaan. Älä aloita!
10 vuodessa!
Pinnallista, ei riitä syyksi. En ole pinnallinen. Olen ihana myös ryppyisenä.
Ookko yhtä hyvämuistinen kuin Musk
Mul on muisti heikentyny
Et oo kaiketi ottanu huomioon, että jokainen on yksilöllinen vanhenemisen vaikutuksille. Eipä se rypytön viiskymppinen oo mikään luonnollinen näky. Taitaa olla kasvoissa silloin ryppyjen sijaan pistosjälkiä, ja lopputulos sopii paremmin vahakabinettiin.
Mieluummin olen yksin ja tupakoin, kuin olen tiukkapipoisen tupakkaa vastustavan kanssa.
Sellaisella on muitakin elämää rajoittavia sääntöjä, elämä on elämää varten ei sääntöjä varten.
Kukaan ei halua joutua kärsimään siitä että rakennelma hajoaa yhden pilarin sairastuessa keuhkosyöpään. Ketään älykästä ei kiinnosta katsoa kivuliaista itse aiheutettua kuolemaa. Että niin
Sulle sopii sun älylliselle tasolle sopiva ihminen. Nuollaan pullia kun kaikki kuuntelee jne. Sä olet hävettävän yksinkertainen ihminen. Missä asemassa sä oikein olet? En tiedä itse mitään....
Siksi kysyn...
Tupakointi, mikä ihana aihe arvostella toisia. Ei se ole terveellistä kenellekään tietenkään. Mutta onko kaikki muu paheellisuus yhtään enempää terveellistä. Ihminen ku syö itsensä kuntoon, missä ei pysty huolehtimaan kunnostaan, ihminen joka käyttää päihteitä liiallisesti, ihminen joka ei pidä huolta hyvinvoinnistaan tavalla tai toisella. Eiköhän kokonaisuus ole se, mikä lopulta on tärkeempää ku yksittäinen pahe. Jos nyt kuitenkin muut osa-alueet on balanssissa elämässä. Tuskin siis, jos tunteiden heräämisestä persoonaan on kyse, on mitenkään määrittelevää yksittäinen asia. Eipä kai. Itellä ei ainakaan.
Mulla ei voi herätä tunteita ihmistä kohtaan joka tupakoi. Tuntisin oloni yksinäiseksi ja turvattomaksi suhteessa niin toimivan ihmisen kanssa.
No voi että sentään, taidat olla niitä tarrautujia suhteessa. Odotat toisen olevan siinä ikusesti, jos toisen tekemiset saa turvattomaks, ni miten sä voit päästää sen edes kauppaan? Siinäki matkalla on turvatonta, voi kuolla silläki reissulla. Ihme ajatusmalleja nää.
Näkisin sen ihmisen niin tyhmänä, että kokisin oloni turvattomaksi ja yksinäiseksi.
Tyhmyyttä on niin monenlaista, olettaa jonkun hyppivän toisen pillin mukaan esimerkiks. Ostapa pilli ja viheltele siihen yksikseks, tai opiskele jumppamaikaks.
Oletko oikeasti noin yksinkertainen? Mulla ei ole minkäänlaista halua ohjata muita ihmisiä. Sehän se pointti juuri on
Ei kannata.
Mikään ei ole huumeiden käytön ja imppaamisen ohella niin tyhmää kuin tupakointi.siis ihan oikeesti! Mieti satatuhatta kertaa ennen kuin pistät palaa!
Terveisin ex-tupakoitsija (on-off-on-finaly off)
Hampurilaiset ja pizza tappaa nopeammin kuin tupakka.
Ei pidä paikkaansa. Keho käsittelee vatsaan syötetyt itemit. Lyhytaikaista haittaa voi aiheutua. Mutta tupakka aiheuttaa pysyvää haittaa ja muutoksia mm keuhkoihin.
Kaloripommeja ravinteettomista einesmössöistä.
Mutta kyllä molemmat tappaa ennen aikaisesti ja sairastuu.
Kyllä on muuten niin, että jos faktoista puhutaan. Liikalihavuus on paljon suurempi riski kuolla ku tupakointi. Liikalihavuus tappaa aina, ja tupakoitsijoilla ei todellakaan oo faktaa näyttöä et kuolis sen vaikutuksiin, ei ainakaan ennenaikaisesti. Ja mitä sitte, olipa tupakoinu, syöny ittensä tärviölle, eläny muuten epäterveellisesti, tai hyvinki terveellisesti ni lopputulos on sama, takuuvarma kuolema se kaikille on.
Se millainen kuolema on eri asia.
Kyllä tupakointi heikentää terveyttä, alentaa suorituskykyä ja sairastuttaa eri tavoin. Haiseekin sitten röökille.
Valmis/einesruuat, joihin usein pitsat ja hampurilaisetkin voi(si) luokitella, on tilapäistä ja satunnaista käyttöä varten, ei jatkuvaan tankkaukseen. Täysin keinotekoisia, prosessoitua ja ravinteettomia kaloripommeja. Todella epäterveellisiä.
noh tuo huvittava ajatus, jos ovat kuin magneetteja niin vetää puoleensa toisia hallitsemattomasti.
ystävällisin terveisin: Magneetto.
Voi sua yksinkertaista
Itse ajattelen, että haen lähinnä itseni kaltaista tai jopa parempaa ihmistä rinnalleni. Paheet, kuten tupakka, viina, energiajuomat, viimeisin pilaa hampaat ennen aikoja. En halua ihmistä holhottavaksi, enkä joutua sellaiseksi itse. Periaatteita hyvä olla.
Elämänarvot hyvä olla samantyylisiä, muuten syntyy jo pienistä asioista riitoja, jotka tuntuu niin turhilta. Näkemyserot on suuria jos asioista ajatellaan niin eri tavalla ja siten arvotetaan eriasioita tärkeäksi itselle ja oletetaan, et toinen ajattelee samoin.
Ymmärtää voi monella tapaa, samoin halua ymmärtää voi käyttää peli välineenä hyvällä ja huonolla tavalla. Jos suhde perustuu palamiseen, en usko sellaisen kantavan kovin pitkälle. Suhteessa, ei kannata olettaa mitään, koska ikävät yllätykset ovat todella ikäviä.
Miksi sä koet tarvetta kirjoittaa tällaista?
Tiedän että olet entinen tupakoitsija joten en ole hän.
Mitä ihmeellistä siinä on jos ihmiset kuolevat. Joku kuolee päihteisiin, toinen läskeihin, joku johonki muuhun. Jossain vaiheessa me täältä kaikki kumminkin lähdemme. Tavalla, tai toisella. Kyllä maailmassa ihmisiä riittää ja kokoajan syntyy lisää.
Oli juuri netissä, että pekoni on prosessoitu ruoka joka tekee kehossa pysäyttämöttömiä tuhoja.
Taidan lähteä tupakalle ja miettiä aamiaista.