.Minulla ei pitäisi olla masennusta. Minulla pitäisi olla kaikki toistaiseksi hyvin. Silti masennus tulee. Tuntuu, että kun väsymyksestä pääsen, niin tilalle tulee masennus.
Kummallinen masennus
5
86
Vastaukset
- Anonyymi
Paljon on naisia jotka palanet lopuu ja sairaseläkellä ennen menopausi -vaihde vuodet tai vimeistän vaihdevuosien jälken.Syynä ilman suhdetta,eroneina jätetyinä kaapi juopina kotinsa. Johan yksin juominen valvotaa,lihotaa ja masentaa on fakta.
- Anonyymi
Masennus on nykyajan muoti-ilmiö. Masentuneiksi lääkärit diagnosoi kaikki sellaiset henkilöt joille eivät löydä muuta diagnoosia, eli lokeroon "muut sairaudet" sijoitetaan valtava määrä psyykkisesti terveitä ihmisiä ja mielialalääkitys päälle.
Masennus on kuin kupla jota ei voi oikeasti konkretisoida millään tutkimuksilla vaan määrittely tapahtuu täysin lääkärin oman tuntuman ja oletuksen mukaan sen mukaan millaisen subjektiivisen käsityksen hän luo päässään. Näin heidät on koulutettu toimimaan. Ihan normaalit elämän vastoinkäymiset, ympäristöstä tulleet paineet ja kiusaamiset ja epäoikeudenmukaisuudet, työpaikalla olevat epäinhimillisyydet tulevat potilaan omaksi syyksi jotka nähdään sairautena. Ja psykiatrinen järjetön hoitojärjestelmä tempaa sisäänsä ja muokkaa terveistä sairaita.
Ja mikä kummallisinta, potilaat kiltisti ottavat vastaan tämän sairauden itseensä ja alkavat käyttäytyä sen mukaisesti.- Anonyymi
Toiset ovat herkempiä reagoimaan ympäristön ärsykkeisiin. Kuka sen määritteleekään, miten niihin pitäisi reagoida.
Jos jotakuta on vaikka kiusattu koulussa, ja hän kärsii sen pitkäaikaisvaikutuksista, niin tuntuu todella oudolta, että hänen pitäisi sitten itse kustantaa itselleen terapia ja alkaa syödä lääkkeitä. - Anonyymi
Isekin saanut masennusdiagnoosin masennustestin perusteella.Parannuin kun pääsin työkyvyttömyyseläkkeelle.Mulla oli masennus vaikka en jäänyt neljän seinän sisälle ja jaksoin huolehtia itsestäni ja kodistani.Epäilen ettei mulla ollut masennusta muuten jos en olis joutunut tekee sitä yhtä ja samaa masennuskyselyä joka kerta kun kävin lääkärillä.
- Anonyymi
Minä osaan käydä kakalla.
Il toimittaja
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1017393
Siekkilässä ajettu ihmisten yli- mitä tapahtui? Länsi-Savo ei ole uutisoinut asiata
Manneja, vaiko matuja?784913- 794809
- 1324218
Alavuden sairaala
Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan82998- 522639
- 402541
- 462186
Törkeää toimintaa
Todella törkeitä kaheleita niitä on Ylivieskassakin. https://www.ess.fi/uutissuomalainen/8570818102181Suudeltiin unessa viime yönä
Oltiin jossain rannalla jonkun avolava auton lavalla, jossa oli patja ja peitto. Uni päättyi, kun kömmit viereeni tähtit211810