Jaksaako trimmeri puita?

Anonyymi

Itselläni stiilin fs38 trimmeri. Tarkoitus siis leikata noin puolen metrin pituisia pikku puita(todella ohuita) jaksaako?

13

320

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      En kehtaamennä kokeilemaan, en halua hajottaa konetta.

    • Anonyymi

      Hyvin jaksaa kun laitat sirkkelin.

    • Anonyymi

      "Tarkoitus siis leikata noin puolen metrin pituisia pikku puita(todella ohuita) jaksaako?"

      Esimerkillinen liki puolen yön aloitus...

      • Anonyymi

        No en ollut viime yönä alkamassa leikkaamaan. Eikö sitä yöllä saa kysyä? Valmiiksi kysyin, ettei tänään tarvitse kysellä. Äsken leikkasin ja kyllä jaksoi.


    • Anonyymi

      Kerroit jo, että trimmeri jaksoi, mutta jos tuollaisia hommia teet pidempään, niin raivaussahan osto olisi suotavaa. Sitä voi käyttää samoihin tarkoituksiin kuin trimmeriä, mutta sillä voi leikata paljon suurempia pusikkoja puita. Pidemmällä ajanjaksolla trimmerin käyttö tuollaiseen alkaa pikkuhiljaa tylsistyttämään konetta. trimmerit kun on yleensä kakstahtisia niin ei kannata huudattaa moottoria, mutta pakko se on jos puita meinaa leikata: pahimmassa tapauksessa saattaa leikata kiinni.

      • Anonyymi

        Trimmeri on nurmikon leikkuun viimeistely laite. Raivuri on täysin eri vaikka vähän samalta näyttää.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Trimmeri on nurmikon leikkuun viimeistely laite. Raivuri on täysin eri vaikka vähän samalta näyttää.

        Ennen viimeistelyä nurmikko leikataan kovametalliterällä.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ennen viimeistelyä nurmikko leikataan kovametalliterällä.

        Meillä leikataan jousiteräksellä


      • Anonyymi

        "trimmerit kun on yleensä kakstahtisia niin ei kannata huudattaa moottoria, mutta pakko se on jos puita meinaa leikata: pahimmassa tapauksessa saattaa leikata kiinni."

        Aikamoista höpöä taas -kyllä nuo kakstahtiset juuri on sellaisia että täysillä niitä on käytettävä ja niin ne on suunniteltukin käytettäväksi, tietenkään seos ei saa laihalla olla.


    • Anonyymi

      2 tahtisia pääsääntöisesti sekä trimmeri että raivaussaha. Oleellinen ero on moottoriteho sekä se että trimmerin voimansiirto tapahtuu vaijerilla ja raivaussahan kiinteällä akselilla sekä kulmavaihteella. Trimmeriinkin kyllä myydään kolmioterää vesakkojen ja ruokokasvien leikkuuseen mutta kovempien puulajien ja varsinkin paksumpien varsien leikkuuseen trimmeri ei sovellu.

    • Anonyymi

      Höpötä sille että jaksaa jaksaa jaksaa tai vie se kuntosalille.

    • Anonyymi

      "Aikamoista höpöä taas -kyllä nuo kakstahtiset juuri on sellaisia että täysillä niitä on käytettävä ja niin ne on suunniteltukin käytettäväksi, tietenkään seos ei saa laihalla olla."

      Kyllä niitä tietysti voi huudattaa, mutta tarkoitin että ylipäätänsä jos trimmerilla mikä ei ole tarkoitettu raivuuseen leikkaa puita, niin ei se tee hyvää koneelle. Trimmeri on vain tarkoitettu ruohon leikkuuseen kohdissa, joihin ei leikkurilla pääse: eli ei trimmerien koneet kestä kovaa käyttöä. Tarkoitin nyt vain trimmerien moottoria että saattaa leikata kiinni jos kovassa rasituksessa on. Esimerkiksi jokin kakstahti mopo aivan eri asia.

    • Anonyymi

      pieru

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä tahtuu Kasperi Viita/Suviviita

      Poliisia ja ambulanssia iso määrä.
      Seinäjoki
      77
      2981
    2. Mikä on kaivattusi

      ammatti?
      Ikävä
      75
      1261
    3. Kalasataman talossa lienee rakennusvirhe

      Ei pitäisi olla mahdollista parvekkeen kautta tulipalon kiivetä katolle saakka kuin korkeintaan ylimmästä kerroksesta.
      Maailman menoa
      161
      1143
    4. Kristillinen Kaste on syntisten kaste, ei itsensä uskoviksi julistaneiden kaste

      Raamatun mukaan vain syntisyyden vuoksi kastetut saavat kasteen hyödyn, syntien anteeksisaamisen ja Pyhän Hengen lahjan
      Kaste
      240
      1020
    5. Kaipaatko nainen

      Semmoista tosi hankalaa ja arkaa miestä? Pitäisitkö hänet aina omanasi jos saisit hänet? Miten huomioisit hänen herkkyyd
      Ikävä
      103
      951
    6. Venäjä teki mahtavan iskun Kiovaan?

      Miksi Ukraina ei kykene tekemään Moskovaan yhtä mahtavia iskuja.
      Maailman menoa
      309
      925
    7. Onko kaivattusi ulkonäkö

      tarpeeksi miellyttävä? 🥕
      Ikävä
      43
      809
    8. Milloin ymmärsit

      Milloin tunnistit, että sinulle kirjoitetaan ja kuka kirjoittaa? Tarkka päivämäärä ja kellonaika 😉 Önnönnöö, jos ei os
      Ikävä
      78
      805
    9. Nojatuoli !

      Uutta kehiin, kun edellinen pikavauhtia täyttyi, pitäisikö kiittää näitä asian jouduttaneita? Pilvet leijaa, sadetta en
      80 plus
      122
      803
    10. Mökille pariksi viikoksi hänen kanssaan

      Ei teknologialaitteita. Niin ❤️
      Ikävä
      91
      773
    Aihe