Mitä toiselle sanot ja hyvä niin! Joko saat sanoillasi lähelle tai karkotat toisen. Joko päästät tunteet valloilleen tai torjut viimeiseen asti ja onnistut siinä.
Sillä on iso merkitys
Anonyymi
30766
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 30
Vanhimmat
Tämä on totta. Sitä ei aina uskokaan, miten paljon voimaa sanoissa on. Äänen painolla ja sävyllä on myös väliä.
Ikävää mutta totta
En ole kenellekään sanonut kasvotusten mitään moneen vuoteen liittyen kaveruuteen tai suhteeseen. Sen aika tulee sitten joskus, kunhan tilanteet selkiytyvät. Ulkopuolisten on turha yrittää kiirehtiä mitään.
Pikku sydän ei vielä kevättä tee
Taas sä kiukuttelet siellä ja turhaan. Jos joskus biletän ja teen jonkun pienen virheen, en tahallaan halua loukata sua. Rakastan sua.
Huuhaa hommaa tämmöset ei kenenkään rakastamiset.
Ja välillä sanat menevät täysin ns. kuuroille korvillekin.
Ja välillä kuulija ei ymmärrä mitä hänelle sanotaan, vaan tekee omia tulkintojaan.
Elämäntaparikollisen valinnat
Onko harha-aistimukset yhtään helpottaneet?
Torjuntavoittoakin voi tuulettaa.
Tuholaistorjunta pitää naaraat järjestyksessä.
Niin se menee.
Hyvin sai karkotettua.
Sanoppa muuta, joskus on vaan pakko tehdä niin, vaikka tyly tapa oiskin.
Pakko ja pakko epäilen keksittyä pakkoa
Ei oo keksitty pakko, vaan niin on joskus toimittava.
Miksi muka?
Sen pidän omana tietona. Silloin kun haluan jonkun päättyvän, keksin kyllä keinot siihen.
Rikki menin
Entäs jos haluat jonkun jatkuvan, keksitkö siihenkin yhtä toimivat keinot?
Mietin vaan, kun lemppaaminen on yleensä helpompaa, kun hyvin edistyvä jatkaminen. Kun voi vaan ghostata ilman mitään selittelyjä ja voilaa. Helppoo.
Niin no, kumpaan suuntaan tahansa niin aika looginen kommentti. Jos sanat ja eleet viittaa selkeästi vaikkapa siihen, ettei tällaista kiinnostusta ole, niin toisen niskaan hengittämisellä tai muulla sleaze-ballmeiningillä asiat ei varmastikaan muutu auvoisemmakai
Niin. Joskus käy niin että toinen torjuu ja torjuu ja lopulta saa ne rumat sanat niskaansa.
Esimerkki 1. Nainen kiinnostuu miehestä ja kirjoittaa ja kyselee tavata. Mies ei vastaa tai väittää että on arka, vaikka ei ole. Nainen odottaa ja odottaa ja menee rikki lähes kokonaan. Nainen vähän koittaa mennä eteenpäin ja vastoinkäymiset syövät. Lopulta nainen sanoo viimeiset kuuluisan rumat sanat.
Esimerkki 2. Mies on hyvinkin ihastunut naiseen ja kyselee treffeille, ja viesteillä olevansa ihastunut ja mitä suunnitelmia ja hakeutuu samoihin paikkoihin. Nainen ei kuitenkaan ihastu ja ehkä huvikseen tanssii, kiusoittelee ja jopa ottaa miehen kotiinsa viereen mutta ei muuta. Mies lopulta haukkuu naisen pystyyn.
Molemmat on mahdollista. Ja melko normaalia.
Ei kai kukaan henkisesti väkivaltaisen ja kinnostumatyoman kanssa tunge suhteeseen väenvängällä.
Silläkin+on+vaikutusta+miten+sinä+käyttäydyt+tai+mitä+sinä+sanot.+Siis+siihen+mitä+minä+sanon+sinulle,+torjunko+vai+päästänkö+tunteet+valloilleen.+Mitä+sinä+itse+teit?+Mitäpä+sitä+hetki.+Väitän+että+90%+ihmisistä+ei+edes+tajua+mitä+itse+tekee,+on+niin+helppo+vaan+syytellä+mitä+toinen+tekee.
Sitähän mä just tarkoitin, eli halusin karkottaa ihmisen ja onnistuin! Joskus viestintä voi olla väärä.
Ei muistella pahalla sitä.
Jos torjuu niin torjuu silloin kannattaa uskoa
Se, että kirjoitetaan jotain jollekin niin silloin sen tavoittaa se kenen nimi tai alkukirjain täsmää.
Ei kiinnosta ongelmaiset vaikeat henkilöt. En ole terapeuttinen tai hoitaja.