Tiesin ennen Brittejä!

Anonyymi

Brittiläinen tutkimus kertoo että renkaista irtoava kumi on pahempi pienhiukkaslähde kuin pakokaasut. Mä olen siitä kirjoittanut jo monta vuotta sitten tänne palstalle! Nastarenkaat ja karheat ja huonokuntoiset tiet edesauttavat renkaiden kulumista . Mikähän on renkaiden kulutuskestävyys mahtaa olla verrattuna maihin jossa sileät tiet?

11

193

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi
      • Anonyymi

        Veikkaan, että Suomi tulee verottamaan sähköautoja kuta kuinkin saman verran kuin dieselautoja nyt, ja jatkossa sitten vielä enemmän. Autojen verotus on niin tärkeä tulonlähde valtiolle, ja päästöillä ei juuri ole tekemistä verotuksen kanssa, eikä toisin päinkään. Verotuksella ei siis yritetä puuttua päästöihin, vaan sillä kerätään valtiolle pippeli rahaa.


    • Tuohon on varmasti vaikuttanut EU5 ja EU6 -normien käyttöönotto. Eipä noista nykyisistä autoista moottorin puolelta juuri pienhiukkasia tule... Toista oli ennen vanhaan, kun kiihdyttävän nokivasaran takana oli aika turha yrittää ihailla maisemia...

    • Anonyymi

      Taitaa olla aika pientä tuo henkilöautojen pölyn tuotto verrattuna raskaaseen kalustoon. Bussit, kuorma-autot ja rekat ne vasta pöllyttävätkin jarrupölyä ja renkaista hiukkasia. On meinaan eri tavalla tonneja päällä.

      • Anonyymi

        Rekoissa käytetään pakokaasujarrua ja mangneettijarrua ja ne ei tuota pölyä ollenkaan.
        Kannattaa tutustus asioihin ennen kun kirjottelee tyhmiä.


    • Anonyymi

      Renkaiden kulumisesta syntyvä pöly on todellinen mutta vaiettu ympäristöongelma ja ollut tätä niin kauan kuin kumipyörillä on ajettu.
      Rengasvalmistajatkaan ei kerro kuinka paljon esim muovia renkaan kumissa on.
      Teiden varsillahan pitäisi näkyä suorastaan vallit tätä kumin ja muovijauhetta mutta todellisuudessa hienojakoinen pöly päätyy tuulen ja sateiden mukana meriin ja maaperään.
      Kuinka suuri osa merissä havaitusta mikromuovista onkaan peräisin renkaista ?
      Lähes näkymätön mutta todellinen ympäristöongelma.

      • Anonyymi

        Tuo ongelma on ratkaistu, kun on keksitty täyssähköauto. Ilmasto pelastuu, ihmiskunta ja merten elämä kuolevat.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Tuo ongelma on ratkaistu, kun on keksitty täyssähköauto. Ilmasto pelastuu, ihmiskunta ja merten elämä kuolevat.

        Ihmisiä on tällä planeetalla jo muutenkin aivan liikaa. Vuonna 2025 arvioidaan 8 miljardin ihmisen rajan menevän rikki. 1800-luvun alkupuolella arvioidaan olleen noin 1 miljardi ihmistä. Melkoisesti on ihmispopulaatio räjähtänyt maailmassa lyhyessä ajassa.


    • Anonyymi

      Oikea sähköauto ei edes tarvitse mitään pölyttäviä jarruja koska sähköllä voi myös jarruttaa.

      • Anonyymi

        Sähköautot painavampina kuluttavat enemmän renkaita. Rengaspienhiukkaset ovat siten sähköautoilla suurempia.
        Painavampina ne tietysti kuluttavat enemmän teitäkin ja lisäävät näin tienpintojen pienhiukkastuottoa.

        Pieniä absoluuttisina päästöinä nuo silti ovat vanhojen, ennen v 2009 reisteröityjen dieseleiden ja ennen v2017 rekisteröityjen ruiskubensa-autojen pienhiukkaspäästöjä.


    • Anonyymi

      Britti borikset voi ajella pelkillä vanteilla, ihan hyvin?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mistä puhuitte viimeksi kun näitte

      Kerro yksi aiheista
      Ikävä
      101
      7383
    2. Siekkilässä ajettu ihmisten yli- mitä tapahtui? Länsi-Savo ei ole uutisoinut asiata

      Manneja, vaiko matuja?
      Mikkeli
      78
      4903
    3. Se on hyvästi

      Toivottavasti ei tavata.
      Ikävä
      79
      4799
    4. Olenko saanut sinut koukkuun?

      Hyvä. Rakastan sua.
      Ikävä
      132
      4218
    5. Alavuden sairaala

      Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan
      Ähtäri
      8
      2998
    6. Miksi sä valitsit

      Juuri minut sieltä?
      Ikävä
      52
      2629
    7. Sisäsiittosuus

      Tämän kevään ylioppilaista 90% oli sama sukunimi?
      Suomussalmi
      40
      2531
    8. Kerro nyt rehellisesti fiilikset?

      Rehellinem fiilis
      Suhteet
      46
      2176
    9. Törkeää toimintaa

      Todella törkeitä kaheleita niitä on Ylivieskassakin. https://www.ess.fi/uutissuomalainen/8570818
      Ylivieska
      10
      2171
    10. Suudeltiin unessa viime yönä

      Oltiin jossain rannalla jonkun avolava auton lavalla, jossa oli patja ja peitto. Uni päättyi, kun kömmit viereeni tähtit
      Ikävä
      21
      1810
    Aihe