"Emme tee mielellään tuntityönä"

Anonyymi

Olen törmännyt viime aikoina siihen, että tuntityönä tehtävät hommat eivät kiinnosta peltialan rakennusfirmoja. Maallikko miettii silloin, onko tuntihinnoittelussa jotain vikaa, jos mieluummin tehdään urakkahinnalla ja vain poikkeustapauksessa suostutaan tekemään töitä tuntihinnalla?

Eikä tuntityö ole reiluin tapa tehdä rakennustöitä, jos tekijään voi luottaa (ettei laskuta tyhjiä tunteja)? Maksat tasan tarkkaan tehdystä työstä. Toki urakoitsijan näkökulmasta silloin ei saa kirjoitettua 4000 euron laskua 2000 euron työstä. Tämä on ongelma pienissä, parin päivän hankkeissa, joissa urakkahinta on usein paljon suurempi, mitä taskulaskimella todettuna tuntityönä olisi.

2

261

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Tai sitten on syynä Suoli24 valopäät, joiden mielestä saa laskuttaa vain 4 h, jos työmiehet päräytti pihaan 9:03, kävivät välillä syömässä, ja poistuivat 13:58.

      Elikkä ei saa laskuttaa matkaan kuluneesta ajasta, ei tarvikkeiden noudosta tukusta eikä siitä, että purkujätteeti piti käydä nakkaamassa sorttiasemalle. Myös kaikki sopimuksen teot ja laskutukset ovat silkkaa hupia ja vapaa-aikaa näiden sankarien mielestä.

    • Anonyymi

      Teen vain tuntityönä ja suosittelen sitä tilaajallekin. Laskutettavat tunnit kertyy todellisista työhön käytetystä ajasta. Materiaali ja tarvikenoudot. Työ verstaalla ja työ kohteessa. Matkoista tapauskohtaisesti jos työkohteeseen on matkaa enemmän. Kyllä se on vaan niin että 8 tunnin laskua ei voi tunnin työstä laskuttaa.
      Mutta jos edes 3-4 h joka on useimpien mielestä vielä kohtuullinen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Onko sulla

      suoja työ paikka? 🤔🤷‍♂️
      Ikävä
      34
      3976
    2. Joensuun kaupunki levittelee tonttitietoja Keskisuomalaiselle

      Sähköposteja ja tonttitietoja levitellään mm. Pasi Koivumaalle
      Joensuu
      13
      1899
    3. Oletko nainen alkanut kammoamaan minua

      Sinua ei näy eikä kuulu, ja ilmeisesti kiertelet tilanteita. Oletko huomannut, että olet vieläkin ajatuksissani luvattom
      Ikävä
      63
      1364
    4. Saako 60 v vielä töitä? Arto Nyberg puhuu suoraan elämästä ilman töitä

      Arto Nyberg täyttää tänään 60 v. Onnea! Nyberg totuttiin näkemään suoran haastatteluohjelman kapteenina vuodesta toise
      Maailman menoa
      95
      1296
    5. Toivoisitko Rakas vielä?

      Haluaisitko vielä? Uskoisin osaavani näyttää sinulle, kuinka ainutlaatuinen nainen olet.
      Ikävä
      68
      1185
    6. Tiesitkö tätä ex-miehistä? Noriko Salo jysäytti yllätyspaljastuksen

      Noriko Salo ja ex-F1 kuski Mika Salo olivat naimisissa v. 1999-2022. Kirsi Salon ex-mies puolestaan on muusikko Sammy A
      Kotimaiset julkkisjuorut
      5
      1031
    7. Koska tajusit silloin aikanaan

      että olin ihastunut sinuun? 🤭😍 Taisin olla aika läpinäkyvä 🫣❤️
      Ikävä
      47
      941
    8. Keskustelua kasteesta

      You tubessa kaksi pappia keskustelivat kasteesta ja kritisoivat raamatullista uskovien kastetta. Toinen heistä yritti
      Kaste
      333
      914
    9. Ihan pieni näkeminen vaan

      👋 ja minä olisin valmis jo vaikka mihin sun kanssa. Nämä on näitä.. 🤫🫣😘💥
      Ikävä
      26
      901
    10. En haluaisi kaiken kuihtuvan pois

      ilman, että olemme voineet jutella rauhassa kasvotusten... Mutta mistä ihmeestä löydän sinut?
      Ikävä
      39
      892
    Aihe