https://www.is.fi/autot/art-2000008862604.html
Kaksikin tapausta, joissa autoilija on ilmoittanut, ettei ole ajanut ja että auto on ollut lainassa. Oikeus on näemmä kääntänyt todistustaakan ja nyt syytetyn pitäisi jo kyetä todistamaan, ettei ole autoa pysäköinyt. Tämähän on aivan uskomatonta, varsinkin kun kyse on sopimusoikeudesta. Nythän kuka tahansa helppoheikki voi lähetellä laskuja umpimähkään ja laskun saaja joutuu todistelemaan, ettei ole sopimuksia tehnyt, jos oikeuden linja on tämä.
Onko oikeus kääntänyt todistustaakan?
4
236
Vastaukset
- Anonyymi
Lain tulkinnasta voidaan olla montaa olla montaa mieltä, mutta tämä oli odotettavissa. Muistamattomat autoilijat ovat jo pitkään pitäneet säännöksiä ja myös oikeusistuimia pilkkanaan ja nyt ovat saaneet sitä mitä ovat käytöksellään tilanneet.
- Anonyymi
Todistustaakka ei ole kääntynyt, vaan tapauksissa on noudatett vakiintunutta linjaa.
Jos kantaja esittää väitteen jostakin ja kykenee sitä aihetodistein osoittamaan uskottavaksi, on vastaajan vuoro esittää näyttöä omasta puolestaan. Pelkkä vastaajan väite, ettei ole esim. ajanut autoa po. pysäköintihetkellä, ei ole tällöin riittävä.
Tämä on täysin normaalia oikeudenkäyntimenettelyä lukuisissa riita-asioissa.- Anonyymi
Eli jos joku lähettää minulle laskun enkä ole tilannut mitään, minun ei riitä sanoa, että en ole mitään tilannut vaan minun pitäisi myös pystyä antamaan jotain näyttöä etten ole tilannut?
- Anonyymi
Näissä tuntuu olevan merkitystä sillä, että onko auto ollut lähellä omistajan kotia tai työpaikkaa. Jos on, niin menee omistajan tappioksi, jos ei niin menee firman tappioksi.
Itse olisin voinut todistaa olleeni jossain muualla pysäköintihetkellä, mutta firmat eivät halunneet viedä tilanteita oikeuteen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persujen vaalilupaus oli euron bensa
Nyt puhutaan jo kolmen euron bensasta. Kyseessä on Suomen historian törkein vaalipetos.1212243Vain vasemmistohallitus saa minut menemään töihin
Änkyräkapitalistien sortaessa kansaa en laita rikkaakaan ristiin. Elän mielummin Kelan tuilla, ja jos niitä leikataan, n562176Maataloustuet perittävä korkojen kera takaisin
Yrittäjiltä jotka ovat myyneet tuotantoaan ulkomaille. Veronmaksajan kustantama tuki on tarkoitettu elintarvikkeiden hi501865EK: Suomi tarvitsee vuosittain 45 000 maahanmuuttajaa
Senpä takia Riikkakin laulaa sen lauluja kenen leipää syö. Viime vuonnahan Suomeen muutti 50 tuhatta ulkomaalaista. htt71407Topi osti Askon
Hieno mies. Pelastaa työpaikkoja. Kiitokset myös emännälleen, joka pitää isännän virkeänä. https://www.is.fi/taloussan771395- 941377
Kastaa ja upottaa on eri sanat
Kastaa ja upottaa on eri sanat ja niillä on eri merkitys. Eikä Jeesusta haudattu upottamalla maahan kaivettuun kuoppaan2191161Uskomatonta touhua!
Ei olis uskonut että kateus yrittäjää kohtaan menee noin pitkälle. TTP:ssa irrotettu sähköjohto jäätelöaltaasta. Kaikki311150Oliko se oikeasti epäselvää
sinulle että olin ihastunut sinuun? (Ymmärrän että siitä on aikaa, eikä voi olettaa että kaikkea muistaisi tai että men621123- 68989