IlmapaViikon verran on Lohtajan Vattajalla ollut vilskettä. Viime torstaina sinne saapui Vaasan rannikkopatteristosta kaikkiaan 400 miestä leirille. Leiriä ovat johtaneet Itä-Uudenmaan sotilaspiiristä tulleet reserviläiset, jotka ovat samanaikaisesti saaneet koulutusta johtotehtäviin.
Leirin johtaja everstiluutnantti Vähäjärvi kertoi vastaavia leirejä järjestettävän kolmesti vuodessa, jolloin jokainen rannikkopatteristossa palveleva osallistuu vähintään kahdelle.
Leirin ammunnoissa on käytetty kahdeksaa tykkiä, joilla on ammuttu 6-8 km:n päässä olevaan maaliin. Maaleina on käytetty hinattavaa ponttoonia ja vapaasti ajelehtivia ilmapalloja.
Sairastumistapausten varalta on leirillä ollut mukana lääkäri, joka on myös ammuntojen aikana paikalla. Hänen apuunsa on kuitenkin turvauduttu harvoin.
Leirille osallistuneiden mielestä se oli koulutuksen kannalta erittäin tarpeellista, sillä täällä voidaan käytännössä harjoitella varusmiesaikana opittuja asioita.lloja ja muuta hauskan pitoa oli maanpuolustus aiemmin.
Lystinpitoa Vattajalla
3
148
Vastaukset
- Anonyymi
Niin mikä oli tarpeellista? Sen lääkärin läsnäoloko?
- Anonyymi
Pirtureseptejä kirjoitti lääkäri ja aina ryypättiin kovasti Vattajalla ampumaharjoituksissa. Varusmieskuskit kuljetti Kokkolaan kapakkaan ja ketään ei aamuisin käräytetty kun kaikki otti lääkettä vänrikistä everstiin, hah hah haaa!!!...
- Anonyymi
Pian saapuvat Naton tykit.Sitten maa tärisee Vaasaan saakka .
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1291343
- 100861
- 75693
- 50587
Koillis motor
Kyllä on mennyt palvelu alas ku lehmänhäntä, sovitut asiat ja luvatut soitot pitää hoitaa eikä tehä oharia, täysin tumpa12493ABC: n kahvilan uusi nimi matkimalla
Kahvia ja virvokkeita myytiin aikoinaan ÄKKI-VANNIN KAHVILASSA Haapavedellä ja paikalliset sanoivat sitä haussia "Tuhann40474Kylillä ei ole näkynyt? Missä luuraat nainen?
Olisit soittanut mulle nainen. Oltais voitu nähdä vaikka laavulla. Miksi pelkäät minua? Eihän siinä ole mitään järkeä. m153451Tehdäänkö tänään toiveista totta?
Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..30407Rydman sivuutti mutupohjalta asiantuntija-arviot tutkimusrahoitusta myönnettäessä
Onko Rydman sopiva tai kykenevä toimimaan ministerinä? Ei ole. Ministerit ovat joutuneet puhuteltaviksi vähemmästäkin;174382- 25381