Nelonen ei näy omakotitaloissa

Anonyymi

Sanoma-median kanavat näkyvät omakotitalojen antennitalouksissa todella surkeina.
Nelosta ja Jimiä ei juuri viitsi katsoa.
Eivät näytä digikuvaa antennitalouksiin ja  huonontavat kuvaa vielä ihan tahallaan siksi kuva muutttuu epäselväksi muutaman sekunnin välein.
Toivottavasti mainostajat ymmärtävät , että aika moni omakotitalossa tai maalla asuva jättää nelosen katsomatta.

6

248

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Et ole menettänyt mitään

    • Anonyymi

      Oletko varma että laitteistosi on kunnossa tai asutko ehkä näkyvyysalueen rajoilla? Minulla kaikki antennikanavat näkyvät hyvällä signaalivoimakkuudella, mutta nelonen on selvästi parempi kuin sub. Tämä korostuu varsinkin elokuvissa, jotka nelosella on jopa kiitettävän tarkkoja, mutta subilla surkeaa pikselimössöä. Mtv:hän näkyy hd:nä, mutta luulisin että sd:näkin se on kuvaltaan parempi kuin sub, en ole tosin viime aikoina vertaillut. Subilla myös tekstitykset on usein hukassa/sekoilee, samaa ongelmaa ei esiinny muilla maikkarinkaan kanavilla.

    • Anonyymi

      Minulla taas omakotitalossa Nelonen näkyy parhaiten, kolmonen kuva väreilee välillä!

    • Anonyymi

      Hyvin näkyis mutta kun niitä ei voi eikä huvita edes katsoa,pelkkää sontaa koko mainosrahan edestä.

    • Anonyymi

      "Oletko varma että laitteistosi on kunnossa tai asutko ehkä näkyvyysalueen rajoilla? Minulla kaikki antennikanavat näkyvät hyvällä signaalivoimakkuudella, mutta nelonen on selvästi parempi kuin sub. Tämä korostuu varsinkin elokuvissa, jotka nelosella on jopa kiitettävän tarkkoja, mutta subilla surkeaa pikselimössöä. Mtv:hän näkyy hd:nä, mutta luulisin että sd:näkin se on kuvaltaan parempi kuin sub, en ole tosin viime aikoina vertaillut. Subilla myös tekstitykset on usein hukassa/sekoilee, samaa ongelmaa ei esiinny muilla maikkarinkaan kanavilla."

      Nelonen näkyy DIGInä vain kaapelitalouksissa eli kaupungeissa. Omakotitalot ja kaikki maaseudun asukkaat käyttävä omia antenneja ja nelonen ei suostu heille tätä DIGI-iloa suomaan, kuten muut kanavat , mm MTV.

    • Anonyymi

      Sama vika kaapelitalouksissa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua

      Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä
      Äänekoski
      101
      2130
    2. Euroopan lämpöennätys, 48,8, astetta, on mitattu Italian Sisiliassa

      Joko hitaampikin ymmärtää. Se on aivan liikaa. Ilmastonmuutos on totta Euroopassakin.
      Maailman menoa
      296
      1924
    3. Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava
      Maailman menoa
      344
      1751
    4. Useita puukotettu Tampereella

      Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht
      Tampere
      103
      1663
    5. Martina lähdössä Ibizalle

      Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      207
      1607
    6. Leipivaaran päällä on kuoleman hiljaista.

      Suru vai suuri helpotus...
      Puolanka
      32
      1321
    7. Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa

      Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em
      Ikävä
      94
      1123
    8. Se nainen näyttää hyvältä vaikka painaisi 150kg

      parempi vaan jos on vähän muhkeammassa kunnossa 🤤
      Ikävä
      67
      1089
    9. Määpä tiijän että rakastat

      Minua nimittäin. Samoin hei! Olet mun vastakappaleeni.
      Ikävä
      51
      1057
    10. Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?

      Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii
      Puolanka
      24
      1052
    Aihe