MUISTAAKO JOKU

Anonyymi

Vielä Kinasen Vesan joka aikoinaan soitteli kitaraa Raision keskustassa ja kuisman mäessä. Kesäisin soiteltiin porukoissa joskus 80-luvulla kun itsekkin siellä asuin. Tuula oli veskun naisystävän nimi.

6

180

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Onkos kyseiset kaverit Pr-pubin entistä porukkaa?

    • Anonyymi

      Kyllähän Vesku muistetaan, tuli uudestaan Raisioon 90-luvun alkupuolellla, kun Forssa alkoi kuumottaa, ja nainenkin oli vaihtunut.

    • Anonyymi

      Vesku "kaatui" jostain syystä kitaroineen n. 10v sitten linnankadulla turussa ja menehtyi. Lumparlassa asui sillon Mervin kanssa ja liekö hänkään enää elossa? Veskun hauta löytyy siitä kirkkomaan vanhalta puolelta jossa on myös joku lasten osastokin muistomerkeistä päätellen.Siinä autotien vieressä.

    • Anonyymi

      Veskun isähän oli suuri painija aikoinaan ja menestyi kai hyvin? Sieltä ukko-pekan sillalta hyppi kännisenä mereen ja voitti vedon! Taisi silloin olla jäitäkin meressä, ei ollut siis ihan turha ukko ja piti sanansa.Kerran Valencian portsari ei päästänyt "isä-Kinasta" sisään kun hoiperteli siinä ovella ja poke sanoi:"Jos raput kävelet ylös KÄSILLÄSI niin pääset sisään". No, painija äijä käveli ne jyrkät portaan helposti käsillään ylös asti ja portsarit taputti, päästäen hänet tanssisaliin jallua nauttimaan.Pojasta ei tullut jatkajaa ja Vesku näytti letteineen/kitaroineen kaukaa katsoen ihan Irwiniltä. PR kuppilaan Ritu piti hänelle porttikieltoa ja harvoin pääsi kaljalle sinne....

    • Anonyymi

      JOO. Lapan kanssa otettiin kerran kuppia, kun hän oli veskun tykönä. Elettiin 80 lukua. Tuula ja Vesku asuivat silloin lumparlaa vastapäätä olevassa talossa, joka on jo purettu. Lapa asui Sysmässä, ja Veskun äiti vaisaaressa. Kyllä Mervi vielä voimissaan on. Tuula jäi Forssaan, ja sielläkin tuli muutaman kerran käytyä, tosin en nykyään tiedä Tuulasta mitään.

    • Anonyymi

      Lapa melkein voitti Suomen mestaruuden kädenväännössä häviten lopussa töttermanille. Veskulla taas ei sellaisia voimia ollut, vaikka ns. lomillaan penkiltä jonkinverran nostelikin..

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      66
      2382
    2. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      66
      1367
    3. Kyläkauppias ajoi kännissä töistä kotiin

      Ei edes kallis auto estä humalassa ajamista, vaikka luulisi alkolukko olevan sellaisessa jo vakiovarusteena. https://ww
      Maailman menoa
      65
      1115
    4. EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!

      Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje
      Maailman menoa
      4
      1077
    5. Miks me oikein

      Rakastuttiin vaikka kaikki on mahdotonta?
      Ikävä
      77
      803
    6. Kiitos upeasta palvelusta kukkamyyjä

      Kiitos sinulle upea kaunis kukkamyyjä Kuhmon torilla 🌹 Upea iloinen asenteesi ja kaunis hymysi pelasti päiväni ❤️ Jäi
      Kuhmo
      19
      780
    7. Ratikka Turkuun

      Ei hyvä. Ja syy on siinä , kukaan ei osaa suunnitella oikeaa reittiä. Pitää huomioide, kiskoja sijaintia ei voi muutta
      Turku
      82
      650
    8. Nainen, mikset lähetä

      miehelle viestiä? Tiedän, että sulla on asiaa ja kysyttävää.
      Ikävä
      43
      648
    9. Miehet trikoissaan

      On se kauhian näkköistä, kun miehet tiukossa trikkoissa juoksentelloo ja mulukku paestaa trikkoijjen läpi. Kahtokkee pe
      Suomussalmi
      23
      615
    10. Rakastan sinua

      Yhä.
      Ikävä
      27
      571
    Aihe