Omega-3-rasvahapot alentavat verenpainetta

Anonyymi

Tunnetusti terveelliset omega-3-rasvahapot voivat auttaa verenpaineen laskemisessa – eikä annosten tarvitse olla kovin suuria. Terveelliseksi tiedetyt omega-3-rasvahapot voivat auttaa verenpaineen hallinnassa eikä annosten tarvitse olla kovin suuria. Tuoreen tutkimuksen perusteella terveillä aikuisilla 2–3 grammaa päivässä suo parhaan tuloksen.

Tutkimuksessa yhdistettiin ja analysoitiin 71 satunnaistetun ja lumekontrolloidun tutkimuksen aineistot, jotka koostuivat yhteensä lähes 5 000 potilaan tiedoista.

Analyysin perusteella omega-3-rasvahappojen suotuisat verenpainevaikutukset ovat suurimmillaan 2–3 gramman päiväannoksilla. Tällöin systolinen verenpaine laskee noin 2,6 mmHg ja diastolinen verenpaine noin 1,8 mmHg.

Suuremmista annoksista terveet aikuiset eivät saa lisähyötyjä, mutta korkeaa verenpainetta potevilla, kolesteroliongelmaisilla sekä iäkkäillä potilailla vaikutus voi olla suurempi.

Omega-3-rasvahappoja saa kasviperäisistä öljyistä sekä rasvaisesta kalasta, kuten lohesta.

https://www.is.fi/terveys/art-2000008869018.html

Camelina-öljy on tehokas veren kolesterolin alentaja. Camelina Sativasta eli ruistankiosta puristettu Camelina-öljy pienentää
tehokkaasti haitallisen LDL-kolesterolin pitoisuutta veressä. Samalla se
suurentaa merkittävästi ihmiselle välttämättömien rasvahappojen osuutta
veressä. Tällaisia tuloksia saatiin Oy Foodfiles Ltd:n ja
Kansanterveyslaitoksen toteuttamassa tutkimuksessa, jossa selvitettiin
Camelina-öljyn käytön vaikutusta veren kolesterolipitoisuuteen ja
rasvahappokoostumukseen.

https://www.ruokatieto.fi/uutiset/camelina-oljy-tehokas-veren-kolesterolin-alentaja

1

2346

    Vastaukset 1

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Jos laskettavaa on vaikkapa 20 mmHg terveelliselle tasolle, niin onhan 2.6/1.8 mmHg lasku tuskastuttavan vähän. Kyllä verenpainelääkettä tarvitaan.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. 124
      1325
    2. Hei, voitko kuunnella

      Voisitko auttaa minua selvittämään asioita? En halua ajaa sinua hulluuteen kanssani, en sitoa sinua, en esittää vaatimu
      Ikävä
      141
      1209
    3. Joku porukka lähtenyt täältä

      Ihmeen hiljainen on palsta nyt. Yleensä tänne tulvii aloituksia yms, mutta nyt on kyllä erikoisen hiljaista.
      Ikävä
      233
      1111
    4. Costa Rica on tympeän makuinen kahvi

      Ostin kahvin hinnan romahduksen kunniaksi Costa Rican "Premium Blendiä". Piti olla sataprosenttista arabialaista. No ain
      Maailman menoa
      61
      1092
    5. Se kun olit pitkästä aikaa silmieni edessä

      Oli kyllä sykähdyttävää. Tiedätkö, mikä laittaa minut ikävöimään sinua? Kun palautan mieleeni valtavan ihanan olemuksen,
      Ikävä
      57
      976
    6. 63
      881
    7. Tuletko tänään

      Jos soitan? Niin... tuletko?🖤
      Ikävä
      83
      851
    8. Mitä on mietteissäsi

      Tänään?
      Ikävä
      65
      667
    9. Onkin niin, että olet hulluna minuun

      mutta et uskalla sitä tuoda ilmi. Salaa haaveilet kiihkeästä suhteesta, vaan siihen se jää, ja syyksi esteet ja muut. S
      Ikävä
      30
      610
    10. Nyt ei enää ole

      Mitään mikä pitäisi mut hiljaa, kaikesta. Tämä on muutamalle henkilölle täällä.
      Ikävä
      39
      575
    11. Hämmentävä hetki: TTK:sta pudonnut Johanna Puhakka lataa pettyneenä: "Sitä ei voi kieltää"

      Johanna Puhakka ja Jurijs Jurza Trosenko tippuivat Tanssii Tähtien Kanssa -kisasta. Suositussa viihdeohjelmassa nähtiin
      Tanssii tähtien kanssa
      14
      530
    12. Mikä on hulluinta?

      Mitä ikäväsi kohde on tehnyt?
      Ikävä
      32
      529
    13. Jälleen näin nainen unta sinusta

      Aika usein tulet uniini, enkä tiedä, mitä se tahtoo minulle sanoa. Tällä kertaa en ollut kotonasi, vaan ulkona jossain t
      Ikävä
      28
      519
    14. Taidan luopua

      Sinusta.
      Ikävä
      33
      510
    15. Et taida olla ihan varma

      Päätöksestäsi?
      Ikävä
      65
      488
    16. Et siis halua

      Kansssani mitään
      Ikävä
      29
      469
    17. En haluaisi sanoa tätä

      Mutta olet sokea sille, mitä sinulla jo on! Jos minä olisin sinä, pyrkisin tekemään kaikkeni kohentaakseni nykyistä pari
      Ikävä
      39
      465
    18. Onko kipuraja

      Jo ylitetty?
      Ikävä
      51
      451
    19. Miltä tuntuu

      olla erossa kaivatustasi?
      Ikävä
      24
      437
    20. Olet komea ja kaikkea

      En uskonut kuitenkaan miten laajasti olet kaikkien naisten ihannoinnin kohde. Jälleen kerran. Palsta on hiljainen kun o
      Ikävä
      19
      423
    Aihe