Maaseudun poikamiesten tarpeet tyydytettävä – "Ei kyse esineellistämisestä".
Yhteiskunnan tukia pankkopojille kaivataan nyt myös rakkauden tarpeisiin.
Markus Lohi korostaa, ettei aloitteessa ole kyse kenenkään esineellistämistä, vaan yhteiskunnallisesta ongelmasta.
Ei hyvää päivää... Tätä ei kyllä uskoisi jollei sitä uutisoitaisi!
Toisaalta, miksi nämäkään hommat onnistuisivat pankkopojilta ilman tukea?
Yhteiskunnan tukia pankkopojille kaivataan nyt myös rakkauden tarpeisiin.
Markus Lohi korostaa, ettei aloitteessa ole kyse kenenkään esineellistämistä, vaan yhteiskunnallisesta ongelmasta.
Ei hyvää päivää... Tätä ei kyllä uskoisi jollei sitä uutisoitaisi!
Toisaalta, miksi nämäkään hommat onnistuisivat pankkopojilta ilman tukea?
Vastaukset 32
Vanhimmat
Hieno aloite, tälläisen ei kykene mikään muu puolue kuin Keskusta
MTK on uudenlaisten haasteiden edessä.
Voi voi, ei onnistu edes pirttiviljely ilman yhteiskunnan tukia.
Maataloustukea kondomien ostoon, joihin tekevät sitten neuloilla reikiä?
MTK on olevinaan niin mahtava, mutta eihän se pysty edes neuvottelemaan maalaistuottajien puolesta hintoja vaan siihenkin tarvitaan kepuministeriä.
Suomen maalaisyrittäjät eivät tule toimeen ilman valtion avustuksia, kun Suomessa tuulee, sataa, on hellettä, ei sada, on lunta ... ja työkoneetaan eivät tämän vuoden mallia.
Pankkopojan lemmenluritus:
Sinut kerran löysin, ystäväin
Kuljit hetken yössä vierelläin.
Silmäs mua katsoi niin
Kutsui lemmenhaaveisiin,
Ja meille loisti valot navetan
Aamun tullen sinut kadotin,
Pois kun sammui valot navetan.
Ammuit hiljaa näkemiin,
Lypsykoneen alla erottiin.
Nyt sua näänkö enään milloinkaan
Yhä etsin yhtä parsinnavettaa
Näen niitä monta miljoonaa.
Kuljen iltaan tummuvaan,
Valot kertoo muistojaan,
Ja tiedän: en voi sua unhoittaa
Veronmaksajien piikkiin perustettava peräkammarin pojille lampoloita.
Palstapölhö ehdottomasti siihen projektiin asiantuntijaksi.
Suosittelen Uudenmaan naisia mieluummin kävelemään mereen. Kohta pääsette eroon kehä kolmosen ulkopuolelta. Ei tänne kannata tulla laiskalle ahneelle maataloustukia saavalle narsistille 'piikomaan'. Muistakaa myös kotimaisten mansikoiden sijaan ostaa ulkomaista.
Eipäs taida olla näkyvissä kehitysalueillle suuntautuvaa naisten muuttoliikettä.
Saavat pankkopojat jatkaa kärvistelyään vailla Maalaisliitto mitä höpöttäisi
Kos/kun konkreettisia keinoja mietitään, niin pidän tätä aloitetta erittäin hyvänä ja kannatettavana. Tulee mieleen Närpiössä joskus 1940- tai 50-luvulla käydyt keskustelut siitä, miten voitaisiin pienentää Ruotsiin tapahtuvaa muuttoliikettä ja sen myötä väestön vähenemistä. Päätettiin alkaa kunnon panostukset kasvihuoneviljelyyn, ja loppu on historiaa!
Koko Suomen mittakaavassa tällaista tai jotain muuta vastaavaa ei voi toistaa kovin monessa paikassa. Mutta hienoa, että Keskustassa pidetään esillä maaseudun elävyyteen liittyviä asioita!
Närpiön väkiluku pienenee kuin pyy maailmanlopun alla...
Omalla seudullaan Närpiö on itseasiassa menestystarina sen suhteen, miten väestön väheneminen saadaan pysähtymään ja väestö jopa kasvaa. Vuodesta 2000 vuoteen 2021 on kyllä väestö vähentynyt: 9769 > 9562. Mutta kun väkiluvun muutoksia vertaa seudun muihin kuntiin, niin Närpiö on aito menestystarina:
Kristiinankaupunki: 8084 > 6380
Teuva: 6620 > 4952
Kauhajoki: 14831 > 12890
Ja kun katsotaan kehitystä vuodesta 2010 vuoteen 2021, niin Närpiö on jopa kasvanut, toisin kuin seudun muut kunnat!
Närpiö: 9435 > 9562
Kristiina: 7157 > 6380
Teuva: 5923 > 4952
Kauhajoki: 14269 > 12890
Eli Närpiöstä voisi aivan aidosti ottaa mallia.
Puhut lillukanvarsista... Närpiön väkiluku laskenut 2000-luvulla alle 10 000:nen.
Tomaattikunta Närpiö tunnetaan myös maahanmuuttajistaan.
Kunnassa on tehty jo 30 vuotta pitkäjänteistä työtä maahanmuuttajien kanssa. Siellä ulkomaalaistaustaisia on väestöstä noin 15 prosenttia.
Ja kirsikkana kakun päällä, ei ainuttakaan maalaisliittolaista valtuustossa.
Poliittinen kokoonpano on tällä hetkellä 33 jäsentä RKP:sta ja 2 Sosialidemokraateista.
Joka tapauksessa Närpiö on menestystarina. Sillä ei ole tässä merkitystä, mikä puolue siellä on vallassa.
Väkiluvussa otin tarkoituksella aloituskohdaksi vuoden 2000, koska silloin ei enää vaikuttanut 90-luvun puolivälin lakimuutos, joka salli opiskelijoiden muuttaa kotikuntansa opiskelupaikkakunnalleen. Sen vuoksi vuoden 2000 jälkeen tapahtuneita muutoksia näissä ei-opiskelukunnissa voi pitää aitoina ja vertailukelpoisina.
Närpiö, Suomen Bangkok.
Ja ennen v 2000 kuntaliitokset vaikuttivat Närpiön väkimäärää lisäten...
Närpiön naapureitaan hitaampi väestön väheneminen johtuu kasvihuoneviljely-keskittymän työvoimantarpeesta jota maahanmuuttajat ovat paikanneet. Yrittäjät , ei kunta/maakunta suunnitelmineen, ovat luoneet työpaikkoja. Tokihan kunnnan myötämielisyyttä mm. kaavoituksessa etc. on tarvittu.
Tokihan sillä on merkitystä mitkä puolueet ovat vallassa.. onkohan yhtäkään positiivisen tuloksen tekevää kuntaa jossa maalaisliitto on enemmistönä? Onko yhtään muuttovoitto-trendin omaavaa kepukuntaa?
Kaikki sellaiset ovat kovasti tukiaisvetoisia.
Lienee moniakin kepulaisia kuntia, jossa väkiluku on kasvanut vuodesta 1980 ilman kuntaliitoksia. Esimerkiksi tämä:
https://fi.wikipedia.org/wiki/Ylivieska
Lestadiolaisten ansiota.
Jos lestadiolaiset eivät muuta pois syntymäkunnastaan, miksi tätä ilmiötä ei ole kaikkialla, missä on lestadiolaisia.
Siitähän ne valuu naapurikunnista sinne Ylivieskaan.
Saksassa ei tule Feministi vaikeroimaan, ei muutakuin keppi pystyyn ja nautiskelemaan!
Miltä mahtaa tuntua kuulua sellaisten luuserien joukkoon joiden tyydyttämisestä täytyy poliitikkojen olla huolissaan?
Kepu alkaa pikkuhiljaa oppia, kuinka mediatilaa hankitaan omituisilla puoluekokousaloitteilla.
Varsinkin jos lause "Maaseudun poikamiesten tarpeet tyydytettävä" tuli puolueen sisältä, kepu alkaa lähestyä julkisuudentavoittelussaan kokoomusta ja vihreitä. Toki vielä kaukana niistä. Tosin kaikki mediat eivät tuohon "loveen langenneet", mutta Iltalehti on hyvä alku.
"kepu alkaa lähestyä julkisuudentavoittelussaan kokoomusta"
osaatko perustella näkemyksesi jonka mukaan kokoomus tavoittelee puoluekokousaloitteilla mediajulkisuutta? tahi että muuten erityisesti tavoittelisi sitä?
Kokoomus on mediatilan tavoittelun mestari. Kaikki muistavat esimerkiksi sen omat Hullunkuriset perheet Sari Sairaanhoitajineen. Kaikella kunnioituksella.
Tässä erikoisia puoluekokousaloitteita kokoomukselta kuuden vuoden takaa:
https://www.is.fi/kotimaa/art-2000001188251.html
Lähes jokakertaisia ovat aloitteet väkevien alkoholijuomien myynnin vapauttamiseksi.
"Ay-jäsenmaksujen verovapaus pois, Rytille liputuspäivä, ei naamareita mielenosoituksiin"... kaikki in fikusuja ja kannatettavia. Pidemmälle en jaksanut edes lukea.
Alkoholin myynnin vapauttaminen tulee kyllä ajan kanssa.. kuten kuissakin länsimaissa .
Mutta toki aika ei ole vielä kypsä moiselle.
Kyllä sinä jaksoit nämäkin lukea:
"Koirille päästövero, Petsamo takaisin"
Heh, hörhöjä löytyy myös kokoomusnuorista
Yleensä erona kepunuoriin ovat aikuistumisprosessin mukanaan tuomat muutokset.
Tässä vielä poiminta samasta uutisesta kokoomusnuorten, vieläpä akateemisten aloitteesta:
"Joensuun Opiskelevat Porvarit ry vaatii, että Suomen on välittömästi alettava valmistella toimia monarkiaan siirtymiseksi nykyisen presidenttikauden jälkeen.
– Vuonna 1918 eduskunta valitsi Suomelle saksalaissyntyisen kuninkaan (Hessenin prinssi
Friedrich Karl), mutta sodanjälkeinen ulkopoliittinen tilanne esti suunnitelmat. Ajat ovat kuitenkin muuttuneet, eikä enää monarkiaan siirtymiselle ole esteitä. Täten kokoomuksen tulisi palata alkuperäiseen tavoitteeseensa Suomen muuttamiseksi monarkiaksi."
Sinänsä kyllä loogista, koska Kansallinen Kokoomus perustettiinkin muuttamaan Suomesta monarkia. Mutta eiköhän tuossa lähempänä tätä päivää olevassa aloitteessa ollut oikeasti kysymys vain sen mediatilan saamisesta kokoomukselle.
tyhmiä kun voi vedättää tuollaisellakin fuulalla... kieli poskella