Työntekijöiden palkkoja korotetaan aina prosentteina. Jos palkkoja korotettaisiin joka palkkakierroksella 5% niin työntekijöiden palkkakehitys olisi 6 palkkakierroksen jälkeen seuraava.
-1500 euroa tienaavalla: 1575 euroa, 1653 euroa, 1736 euroa, 1823 euroa, 1914 euroa ja 2010 euroa.
Eli 1500 euroa tienaavan palkka nousisi 500 eurolla.
-6000 euroa tienaavalla: 6300 euroa, 6615 euroa, 6945 euroa, 7293 euroa, 7657 euroa ja 8040 euroa.
Eli 6000 euroa tienaavan palkka nousee 2000 eurolla.
Polttoaineveron alennuksen ongelma on siinä että se kohtelee hyvätuloisia ja pienituloisia tasapuolisesti, pienituloiset hyötyy. Aivan kuin palkkoja nostettaisiin euroissa. 1500 euroa tienaavan palkka nousisi 2000 euroon ja 6000 tienaavan 6500 euroon. Hyvätuloiset lähtee siitä että jos pienituloisten polttoaineen hinta alenee 20 senttiä niinhyvätulousella sen pitäisi aleta 80 senttiä.
Koska autoilijoilta peritään jopa 8 miljardia ylimääräistä veroa niin pari miljardia tästä voitaisiin verottaa jostain muusta.
-1500 euroa tienaavalla: 1575 euroa, 1653 euroa, 1736 euroa, 1823 euroa, 1914 euroa ja 2010 euroa.
Eli 1500 euroa tienaavan palkka nousisi 500 eurolla.
-6000 euroa tienaavalla: 6300 euroa, 6615 euroa, 6945 euroa, 7293 euroa, 7657 euroa ja 8040 euroa.
Eli 6000 euroa tienaavan palkka nousee 2000 eurolla.
Polttoaineveron alennuksen ongelma on siinä että se kohtelee hyvätuloisia ja pienituloisia tasapuolisesti, pienituloiset hyötyy. Aivan kuin palkkoja nostettaisiin euroissa. 1500 euroa tienaavan palkka nousisi 2000 euroon ja 6000 tienaavan 6500 euroon. Hyvätuloiset lähtee siitä että jos pienituloisten polttoaineen hinta alenee 20 senttiä niinhyvätulousella sen pitäisi aleta 80 senttiä.
Koska autoilijoilta peritään jopa 8 miljardia ylimääräistä veroa niin pari miljardia tästä voitaisiin verottaa jostain muusta.
Vastaukset 38
Vanhimmat
Varmin tapa säästää on turhat ajot pois. Työmatkoille on jo luvattu verovähennykset.
Typerää olisi laskea polttoaineveroa koska se on muusta pois. 20 sentin lasku ei kenenkään taloutta pelastaisi, mutta miljardin vaikutus valtion kassaan.
Työmatkojen verovähennys on epäoikeudenmukainenmukainen keino kompensoida polttoaineen hinnan nousua.
Valtio tarvitsee rahaa turhaan byrokratiaan ,kepulaisiin suojatyöpaikkoihin ja mamutukseen. Suomessa ei ole korruptiota. Tämä kelpaa suurimmalle osalle kainuulaisista äänestäjistä.
Polttoaineveroa voisi alentaa. Kyse on vain poliittisesta päätöksestä siitä ketä verotetaan. Luonnollisesti hyvätuloiset hyötyy kaikista välillisistä veroista ja maksuista. Pitää olla todella suuri ääliö jos uskoo että hyvätuloiset hyötyy halvasta polttoaineen hinnasta ja pienituloiset kärsii.
Pitää korottaa...
Ja kunnolla!
Ja sitten taneliin kaljalle
Kaljan hintakin nousee kun polttoaineen hinta nousee. Onneksi kallista kaljasta kärsii vain hyvätuloiset. Köyhät hakee Virosta tai sossu maksaa.
Köyhät ajjaa tiisselullä!
Aivan liian vaikea esimerkkiyhtälö tolvanoille, sen näkee jo kommenteistakin.
Jos joku lukisi aloituksen ajatuksen kanssa ja kertoisi sen mikä tässä päätelmässä on väärin. Mutta ettehän te osaa lukea ja kun sitä ei uutisissa kerrota. Olette täysin ääliöitä.
Paras tapa alentaa polttoaineen ja ruuan hintaa on ostaa Venäjältä energiaa aivan kuten ennenkin. Ukrainan vallankaappaajien hallintoa pitää painostaa solmimaan rauha. Mitä pitempään soditaan niin sitä enemmän Ukraina menettää, eikä saa ikinä takaisin.
Jos Venäjä saa haluamansa seuraavaksi vuorossa olisikin Liettua, ja Suomi. Putin haliaa olla Pietari-Suuri.
Ei pitäs, mut uusien autojen hintaa ja veroja vois laskee niin saatas turvallisempi aitokanta
Sopiva hinta olisi 4,50e litra, johan sieltä köyhien autot katoaa.
Autoveron osuus auton hinnasta on pieni, puhutaan 2000 euron osuudesta. Uusien autojen tuomista markkinoille ei pidä kiirehtiä vaan ajaa vanhat autot loppuun, ihan vain ilmastonmuutoksen takia.
Köyhät ei lopeta autoilua vaan köyhtyy. Pitää ymmärtää että moni asettaa vapaan liikkuvuuden korkealle, monesta muusta luovutaan, mutta ei autosta.
veroja pitää laskea
Bensassa ja dieselissä on kaksi veroa: polttoainevero ja arvonlisävero.
Polttoainevero litralle määrätään valtion budjetissa. Vero koostuu eri osista. Markkinahinnat eivät siihen vaikuta.
Arvonlisävero 24 pros lisätään polttoaineen ulosmyyntihinnan ja polttoaineveron summaan.
Jos hinta jalostamolla nousee, niin polttoainevero noin 60 senttiä/litra ei muutu, mutta arvonlisäveron takia pumppuhinta nousee vielä enemmän.
Marinin hallitus kerää satoja miljoonia ylimääräistä tuon arvonlisäveron takia.
Mutta ei puhu mitään. Lisätuloilla ylläpidetään suomalaista iislamismia.
Arvonlisäverokin pitäisi olla litraperusteinen, eikä prosentteja.
Tämän kirjoittaja on oikeilla jäljillä. Arvonlisävero alv. on se, joka monissa asioissa on ratkaiseva tekijä kustannus- ja hintatason nostajana.
Korkeista polttoaineiden hinnoista kärsivät suhteellisesti eniten pienituloiset. Sama asia on myös kaikissa välillisissä veroissa ja maksuissa - suhteessa tuloihinsa pienituloiset maksavat paljon enemmän kuin isotuloiset.
Sitten siitä kokoomuksen ehdottamasta tuloverojen alentamisesta. Kokoomuksen malli tarkoittaisi sitä, että alennettaisiin valtion tuloverotuksen progression yläpäätä, joka tarkoittaisi todella suurta alennusta veroista hyvätuloisille. Totta kai tämä on kok. linjan mukaista - rikkaat rikastuu ja köyhät köyhtyy!
No vaalit lähestyy,,onneksi.
Ja Marin jatkaa!
Vapitettavasti näillä PuupääPersuilla on lyhyt muisti mitä sitä tuli tehtyä.
https://www.is.fi/autot/art-2000001270438.html?fbclid=IwAR2VW3Ma3A-myLcxHFru79md4a0yMIsSbfi515HbcJKk-CiRgVCbrRHhtSw
Paljonko vesipää sdpläiset ovat luvanneet antaa muille maille suomalaisten maksamia veroja...entäs paljonko turhaan kehitysapuun? entäs paljonko jaetaan omille hyvävelijasiskokavereille?
Eikai enää edes köyhät aja tiisselullä?
Kuten edellä on moneen kertaan todistettu niin polttoaineen ja ruoan kaltaiset tasaverot / maksut on hyvätuloisten etu. Työnverotuksen alentaminen tarkoittaa että hyvätuloiset saa muhkean veroalen euroissa ja pienituloisille jää luu kouraan.
Työn verotuksen alentamista ajetaan, koska pienituloisilla ei ole puoluetta joka ajaisi heidän etuaan. Suurin osa Suomalaisista on vielä niin tyhmiä etteivät he ymmärrä. Meno on kuin legendaarisessa Raid-sarjassa, herrat kähmii, uutiset kertoo totuuden ja kansa katsoo samaan aikaan Onnenpyörää.
Niin se menee.
Onhan me jukisesti kauan odottu Orpon paluuta pääministeriksi ja Perussuomalaisia kumppaneiksi. Veroja luvattiin leikata kaikista tuloluokista prosenttivähennyksellä.
Jos insnööri saa veronalennusta 120€/kk saa ekäkeläinen samassa suhueessa 12€/kk
Jos aletaan veroja jostain on leikattava onneksi leikkaajat ovat reiluja sanoessaan mitä tehdään.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/mt-porvaripuolueiden-kannattajat-vahentaisivat-valtion-velkaantumista-karsimalla-hyvinvointipalveluja/8023234#gs.s4hh1e
Typerintä on kuitenkin antaa suomalaisten veronmaksajien rahat muiden maiden hyväksi sekä ihan jo sekin että maksetaan reilu miljari kehitysapua.
Persut on ihan feikki räkyttävä porukka joka mielellään räkyttää ja pitää sen verran kannatusta että pysyvät jonkinmoisella hillotolpalla. Ihan saamatonta paskasakkia.
Polttoaineiden hintoja pitää nostaa reilusti.
Marin+on+jo+nostattanut+hintaa+euron+verran+litralta,+joten+alkaa+riittää.+Inflaatio+laukkaa+vajaassa+10%:ssa,+ruoka+on+noussut+osin+30%++ja+köyhät+köyhtyy.+Nu+mutta+ei+sitä+vasemmistohallitukselta+voi+muuta+odottaa.+Seuraavalla+vaalikaudella+tulee+lisää+keppiä,+voitti+vaalit+kuka+tahansa,+koska+maan+talous+on+ajettu+pohjamutiin.+Oikeastaan+sama+mitä+bensa+maksaa,+koska+pakko+ajaa,+jos+mieli+leipää+syödä.
On sillä Marinilla valtaa kun on nostanut koko maailmassa polttoaineen hintoja.
On ja kaikki on Marinin boikottipolitiikan syytä. Nyt on raakaöljy Venäjältä ostettuna halpaa, mm Intia ostaa, jalostaa ja eurooppalaiset tankkerit tuovat sitä Suomeen. Ei järjen häivää
Saadaan ainakin ilmastoa lämmitettyä kun Venäläistä öljyä kuljetellaan ympäri maailmaa ja lopulta Eurooppaan. Tietysti sen voisi ostaa myös suoraan Venäjältä.
Persuissa on toki osa asiallistakin porukkaa, mutta näitäPuupääPersuja on liikaa. Luuletteko tosissaan että kaikki mikä ei miellytä on Marinin syytä.
Vaikka Persut tulisi hallitukseen ei polttoaineen hinta laskisi. Nythän hintaa pitää korkealla Venäjäpakotteet jotka ovat enemmän kuin tarpeen. Jos Venäjä pääsisi etenemään ilman vastarintaa olisi Suomikin listalla.
Pakotteet ovat EU:n yhteisiä ei ainoastaan Suomen.
5- euroon kun nostaa suoraan ei tarte jatkuvasti nostella.
Syksyllä polttoaineen hinta kipuaa taas uusiin ennätyksiin. Polttoaineveron alennuksen ongelma on juuri se että kun hyvätuloiset ovat itsekkyydellä kahmineet itselleen hyvät tulot niin ne katsoo että verojenkin pitäisi laskea samalla kaavalla. Pienituloisille pieni veroale, hyvätuloisille suuri ale. Välillisten verojen laskun ongelma on siinä että niin pienituloiset kuin hyvätuloiset saa saman veroale. Työn verotuksen alennus pitää huolen siitä että pienituloiset jää Mopen osille.